Pozsony;rendház;Ján Orosch;

- Tovább tarthat a vita a komáromi rendházról?

A pozsonyi kulturális minisztérium nem iktatja újra a komáromi bencés rendházat a jogalanyisággal bíró egyházi intézmények jegyzékébe – írja az Új Szó. 

Miután a szentszéki szerzetesek kongregációja döntött arról, hogy Ján Orosch nagyszombati érsek illetéktelenül szüntette meg a rendházat, az kérte az újbóli bejegyzést. A minisztérium szerint azonban az ügyben továbbra is Nagyszombat illetékes. Az állami hivatalok számára ugyanis a hazai egyházi szervezetek a partnerek.

Ján Orosch nagyszombati érsek tavaly novemberben szüntette meg a komáromi bencés rendház jogalanyiságát arra hivatkozva, hogy ott nem élnek szerzetesek. A minisztérium eleget tett a kérésének és ennek következtében a nagyszombati érsekség magára írathatta a rend mintegy 1700 hektárnyi ingatlan tulajdonát, zároltatta a számláit, sőt, kérte az azokon lévő pénz átutalását az egyházmegye számlájára.

A komáromi bencések kétszer is kérvényezték jogalanyiságuk visszaállítását, arra hivatkozva, hogy a kánonjog szerint pápai alapítású rendet nem oszlathat fel a megyéspüspök. Legutóbb február 5-én mellékelték a szerzetesi kongregáció álláspontját, miszerint Ján Orosch illetéktelenül járt el az ügyben és döntése semmisnek tekintendő. A minisztérium ennek ellenére továbbra is úgy véli, hogy „a szerzetesrendek működést a megyéspüspök hagyja jóvá”. Jozef Bednár szóvivő tájékoztatása szerint a rend kérvényét ezért elküldték a nagyszombati egyházmegyének, hogy nyilatkozzon azzal kapcsolatban.

A komáromi bencés rendház két feljelentést is tett a minisztérium ellen. A Legfelsőbb Bíróságtól azt kérte, hogy ellenőrizze, az állami szerv eljárásának helyességét, mivel az nem adott ki határozatot a jogalanyiság megszüntetéséről, azonnal eleget tett Ján Orosch kérésének és erről nem is értesítette az érintett felet. A főügyészségen a rend azért tett panaszt, mert véleménye szerint a tárca nem volt jogosult a nagyszombati érsek kérésére eljárni. Mostanáig egyik beadványról sem született döntés.

A svájci frank alapú hitel nem válogat kétkezi munkás vagy Kossuth-díjas között. Bodrogi Gyula és egykori felesége, Voith Ági is pórul járt a fizethetetlen bankhitellel, alig tudtak kimászni az adósságcsapdából - írja a Bors.