gyilkosság;Borisz Nyemcov;

- Nyemcov-gyilkosság - Demonstrációval tiltakozott az ellenzék

Szombaton 16 órakor Budapesten az orosz nagykövetség előtt közös ellenzéki demonstrációt szerveztek az MSZP kezdeményezésére Borisz Nyemcov vezető orosz ellenzéki politikus meggyilkolása miatt. Az ellenzéki pártok, az MSZP, a DK, az LMP, az Együtt, a PM és az MLP vezetői szinten képviseltették magukat. Az eseményen nem mondott senki beszédet, közös főhajtással emlékeztek Nyemcovra, és egyben tiltakoztak a brutális gyilkosság ellen. Az ellenzéki pártok képviselői felszólították Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy reagáljon a Moszkvában történtekre.

Az MSZP által szervezett megemlékezésen a pártok képviselői egy-egy szál virágot helyeztek el a nagykövetség előtt, majd néhány szóban emlékeztek meg a történtekről. A rendezvényen több párt képviselője is felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy reagáljon a Moszkvában történtekre.

"A merénylők a demokráciát akarják elpusztítani"

Közleményükben azt írták: a magyar demokratikus ellenzék pártjai mély megdöbbenéssel értesültek arról, hogy szombatra virradó éjjel Moszkva belvárosában, a nyílt utcán meggyilkolták Borisz Nyemcov vezető orosz ellenzéki politikust. "Az a politikus esett merénylet áldozatául, aki Vlagyimir Putyin legkérlelhetetlenebb ellenfele volt, védte a demokráciát, és harcolt a korrupció ellen" - hangsúlyozták. Mint fogalmaztak, "a merénylők Nyemcovra céloztak, de a demokráciát és a szólásszabadságot akarják elpusztítani".

Harangozó: mehetünk-e tovább ezen az úton?

Harangozó Tamás a megemlékezés után úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a részvét kinyilvánítása, döbbenetük és tiltakozásuk kifejezése volt a legfontosabb a demonstráción. A közös fellépésen a pártok együtt álltak ki, és mind a megemlékezés, mind a tiltakozás virágait tették le - mondta a szocialista politikus. Az MSZP frakcióvezető-helyettese kiemelte, hogy mindössze néhány óra leforgása alatt az MSZP kezdeményezésére a teljes demokratikus ellenzéket sikerült megmozgatni, emellett pedig ismét arra szólította fel a miniszterelnököt, hogy nyilatkozzon az orosz politikus meggyilkolása kapcsán. Harangozó hangsúlyozta, hogy miközben a világ vezető politikusai a tragédia után szinte azonnal megszólaltak, és részvétüket nyilvánították az üggyel kapcsolatban, addig Orbán Viktor mostanáig sem nyilatkozott Nyemcov haláláról. 

Az MSZP frakcióvezető-helyettese a tragédia politikai üzenetéről azt mondta, hogy amennyiben az Oroszországban működő illiberális demokráciában ilyesmi megtörténhet, akkor minden magyar választónak el kell gondolkodnia azon, hogy akár egyetlen lépést is lehet-e tovább menni azon az úton, amit Orbán Viktor már annyiszor emlegetett.

Budai Bernadett, az MSZP szóvivője a párt más témában tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a gyilkosság egy tünete annak, ami ma Oroszországban demokrácia címszó alatt folyik. Kezdeményezte, hogy az ellenzéki pártok a budapesti orosz nagykövetség előtt közösen tartsanak megemlékezést, kiállva ezzel a demokrácia értékei mellett.

Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke közleményében azt írta: a Vlagyimir Putyin orosz elnök kérlelhetetlen ellenfeleként megismert politikus lelövése a nyílt utcán, néhány méterre a Kreml épületétől, egy "újabb jele az elnyomásba fordult Oroszország mély válságának".

Magyar Liberális Párt is elítélte a merényletet, a kommünikében azt is tudatta: szolidaritást vállal mindazokkal, akik Nyemcov ellenzéki politikájának híveként vasárnap részt vesznek a moszkvai gyászmenetben.

Tegnap este írtuk, hogy Borisz Nyemcovot szombatra virradóra lőtték le Moszkva központjában. A politikus egy ukrán hölggyel sétált az orosz főváros központjában, a Kreml tövénél kezdődő Bolsoj Moszkvorecki-hídon (Nagy Moszkva-folyó híd), amikor az ismeretlen támadó egy fehér színű gépkocsiból tüzet nyitott rá, és 7-9 golyót eresztett a politikusba.

Az 55 éves politikus az RPR-Parnasz párt társelnöke, korábban miniszterelnök-helyettes is volt, és egyben Vlagyimir Putyin orosz államfő egyik legkeményebb bírálója. Egyike volt azon kevés moszkvai politikusoknak, akik nem értettek egyet Moszkva ukrajnai politikájával és a Krím annektálásával, és ennek nyíltan hangot is adott. Állítólag éppen arra készült, hogy bizonyítékokat tár a nyilvánosság elé az orosz csapatok jelenlétéről a kelet-ukrajnai Donyec-medencében.  

A brutális gyilkosságról készített összeállításunkat itt olvashatja!

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint csak feleannyian vehetnek részt a közmunkaprogramokban, mint amennyivel az önkormányzatok számoltak - erről Gy. Németh Erzsébet, a párt elnökségi tagja, fővárosi önkormányzati képviselő beszélt szombaton Budapesten.