Párizs;drónok;

Illusztráció/Thinkstock

- Megoldódik a párizsi drónok rejtélye?

Párizsban tegnap este őrizetbe vették az al-Dzsazira hírtévé három újságíróját, akik egy drónt röptettek a Bois de Boulogne környékén. Egyikük irányította a pilóta nélküli szerkezetet, a másik filmezett, a harmadik pedig figyelte a műveletet. Az újságírók azt állítják, riportot készítenek a titokzatos drónrepülésekről, ehhez vettek fel illusztrációképp felvételeket a külvárosi parkban. Egyikük, Tristan Redman korábban az International Herald Tribune című lap (jelenlegi neve International New York Times) munkatársa volt.

A francia fővárost az előző napokban ismét a drónok feltűnése tartotta izgalomban. Az emberek aggódnak, annak ellenére, hogy az Eiffel-torony körül és másutt feltűnt drónok nem veszélyesek, nem hordoznak robbanóanyagot, legfeljebb betörhetik valakinek a fejét, ha véletlenül leesnek, legalábbis így nyugtatták a hatóságok az embereket. Noha a drónok már többször feltűntek, mindeddig nem sikerült megtalálni, kik állnak a repülések mögött.

„A hatóságok nagyon komolyan veszik az ügyet” – nyilatkozta újságíróknak Stephane Le Foil kormányszóvivő. A drónok először tavaly októberben tűntek fel, akkor hét francia atomreaktor fölött is elrepültek – emlékeztetett az AFP. Novemberben legalább húsz repülést detektáltak atomerőművek környékén. Nem sikerült felderíteni, kik és honnan irányították a drónokat. Idén januárban a francia elnöki palotánál is átrepült egy pilóta nélküli szerekezet. Franciaországban tilos a pilóta nélküli robotrepülők használata, az atomerőművek felett pedig 2,5 kilométeres térségben repülési tilalom van érvényben.

Akik megsértik a tilalmat, akár egy év börtönt és 75 ezer euró pénzbüntetést kaphatnak.

Külföldi kiképzők készítik fel az afrikai hadseregeket a Boko Haram terrorszervezet elleni fellépésre.