Berlin;Athén;euróövezeti pénzügyminiszterek;

- Berlini aggodalmak Athén kapcsán

Azután, hogy az euróövezet pénzügyminiszterei kedden egyetértésre jutottak a görög hitelprogram hatályának négy hónappal való, június végéig történő meghosszabbításáról, megmaradtak a kétségek Athén finanszírozását illetően. Németországban pedig a politikai élet képviselői részéről jelentős fenntartások tapasztalhatóak Alekszisz Ciprasz kormánya reformok iránti elkötelezettségét illetően. 

Mivel a hitelprogram meghosszabbításáról az euróövezet parlamentjeinek is szavazniuk kell, Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter feladata, hogy meggyőzze a képviselőket arról, helyesen szavazzanak. A Bundestagban pénteken rendezhetik meg a voksolást. Ám a görög kormánnyal szembeni bizalmatlanság elég nagy, kivált a kereszténydemokrata és keresztényszocialista képviselők körében. Kételyeit fogalmazta meg a Sziriza javaslataival kapcsolatban Peter Ramsauer, a CSU politikusa. „Mihez kezd most a görög kormány? A reformok megvalósítását akarja vagy a választási ígéreteinek megvalósítását?” – tette fel a kérdést. Utalt arra, hogy a görög kormánypárt néhány hete még a „diktátum” leállítását, az elbocsátott állami alkalmazottak újra felvételét, a minimálbér emelését helyezte kilátásba.

A kereszténydemokrata Christian Hirte szerint a görög nyilatkozat „felvizezett. A CSU gazdaságpolitikai szakértője, Hans Michelbach pedig attól tart, hogy Európa „fegyelmezetlenné” válik. Nyilvánvalóan arra gondolt, hogy az EU szerinte túl nagy engedményeket tesz Athénnak.

Az uniós mentőcsomag nagy bírálójaként ismert CDU-s politikus, Klaus-Peter Willsch már előre kijelentette, biztosan nemmel szavaz a pénteki parlamenti voksoláson. Bár ez azért nem jelenti azt, hogy sokan követnék példáját Angela Merkel pártjában, hurrá optimista hangulatról semmiképpen sem lehet beszélni a kereszténydemokratáknál a görög hitelmegállapodás meghosszabbítása kapcsán.

A nagykoalíciós partner szociáldemokratáknál sem túl nagy a lelkesedés. Az SPD-nél már szeretnének túllenni az Athénnal kapcsolatos hercehurcán – értesült a Der Spiegel. Két ok miatt is. Egyrészt a párt képviselőinek tetszését sem nyerte el, hogy lanyhult a görög reformok iránti elkötezelettsége. Másrészt sok szociáldemokrata képviselőnek nem tetszett Wolfgang Schäuble görög kormánnyal szembeni kemény fellépése sem. Már múlt héten is több szociáldemokrata képviselő fejezte ki ellenérzéseit Schäuble nyers stílusa miatt. Sigmar Gabriel pártelnök, gazdasági miniszter is azzal vádolta a tárcavezetőt, hogy túl könyörtelen volt az euróövezet pénzügyminisztereinek találkozásán.

Az uniópártok képviselői ma próbaszavazáson mérik fel, mekkora a pártvezetés ajánlásának támogatottsága, de az is elképzelhető, hogy további kifogásokat fogalmaznak meg Görögországgal kapcsolatban. Eredetileg már kedden meg kellett volna születnie az ezzel kapcsolatos döntésnek, de CDU-s képviselő jelezte, hogy alaposan át akarja tanulmányozni Athén reformterveit.

Angela Merkel előzetesen azt közölte, az egyeztetések tovább folytatódnak Görögországgal, így Athén nem engedheti meg magának, hogy hátradőljön karosszékébe.

Nem kötelező egyébként az euróövezeti országok parlamentjeiben szavazást tartani, Hollandia jelezte is, nem kíván élni ezzel a lehetőséggel, Finnország pedig olyan parlamenti bizottsággal voksoltat, amelyben jelentős a kormányzat többsége.

Litvánia úgy döntött, visszaállítja a kötelező katonai szolgálatot az orosz fenyegetés, s az ezzel összefüggő kelet-ukrajnai helyzet miatt – jelentette be a vilniusi kormány.