A Miskolci Egyetem szociológiai intézetének oktatója úgy vélte, egy egész napos hírszolgáltatást nyújtó közszolgálati csatorna megvalósítása a médiatörvény okozta nehézségek ellenére valójában azt is jelenti, hogy az állami média „tiszta vizet” öntene a pohárba feladatai kapcsán, miközben, tette hozzá, az a szándék is teljesen egyértelmű, hogy mindezzel a Hír TV-t próbálják megszorongatni.
Ez utóbbi azonban, a nemrég nyilvánosságra került tervezett műsorstruktúrát nézve egyelőre kétséges: a nemzeti ünnepen 5.50-kor a Ma reggel című – az M1-ről most is ismert – magazinműsorral kezdenek, 9 órától jön a Ma délelőtt, délben pedig a Déli híradó, 12.45-kor a Ma délután, 18 órakor az esti Híradó, 20.35-től a Ma este, 22 órától pedig a Ma éjjel érkezik, a műsorok között sporthírek, időjárás. Az éjjeli sávban világhíradó és angol nyelvű adások is lesznek. A nézettségi „versenyt” némileg a 18 órás Híradó teheti izgalmassá, ugyanis a TV2-n és az RTL Klubon is akkor kezd az amúgy stabilan egy-egy millió nézőt a képernyők elé ültető Tények és a Híradó is.
Ugyanakkor a médiaszociológus szerint az M1 sikerességét vagy sikertelenségét nem a nézettsége fogja igazolni, hanem kizárólag a színvonala; a kormányzati elfogultságot leszámítva, imázsépítésben, elérhetőségben szerinte még mindig profin működik az MTVA.
A szakmai elvárások alól ma még mindenesetre ügyesen kibújik az állami média: a kormánypártnak a kétharmados parlamenti többség bukását hozó veszprémi időközi választás a hétfő esti M1 Híradónak mindössze a 30. percébe fért bele – a 17. riportanyagként, összesen 50 másodpercben, igaz, a pártok reakciójával együtt az egész anyag 1 perc 20 másodperc volt. Eközben a kórházi adósságok átvállalására öt percet áldoztak a 45 perces adásidőből, azután szó volt még Európa legnagyobb biztonságiöv-gyáráról, GDP-bővülésről, az orrszívó-porszívó gyártásáról (!) is, és még az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer és a nemzetközi terrorizmus elemzése is fontosabb volt a Fidesz jelöltjét magabiztosan legyőző Kész Zoltánnál. Igaz, szinte ironikus, hogy a kétharmad legyűrését az adásidő kétharmadához érkezve igazították.