A jelek szerint a vasárnapi veszprémi győzelem sem tudta közös platform hozni a baloldali ellenzéki pártokat. Tapolcán ugyanis már gyűjtik az ajánlásokat, a baloldali pártok azonban még civakodnak a jelöltön. Tóbiás József, az MSZP elnöke kedden bemutatta pártja jelöltjét, aki mellé eddig csak a DK sorakozott fel, valamint az egyik szakszervezet. Az Együtt és a PM azonban közös civil jelöltet szeretne. Pápa Levente, az Együtt alelnöke blogjában azt írta, elvárja a szocialistáktól, hogy a veszprémi eredmények ismeretében gondolják át még egyszer ezt az elhamarkodott döntést. "Számomra teljesen érthetetlen, hogy az MSZP önhatalmúan miért változtat a mostani sikerrecepten a tapolcai időközi választásokon" - fogalmazott.
Tóbiás szerint olyan embert indítanak április 12-én, aki érti a munkások, a bérből és fizetésből élők gondjait és bírja a helyiek támogatását. Ez a jelölt Pad Ferenc - közölte a pártelnök, arra azonban nem adott egyértelmű választ, hogy a baloldali pártok felsorakoznak-e a választottjuk mellett. Ehelyett megismételte, hogy pártja új társadalmi modellben építkezik, ami mást jelentett Újpesten, ahol a szocialista Horváth Imre nyerte az időközi választást, mást jelentett Veszprémben, ahol az MSZP a mandátumot elnyert Kész Zoltán független jelöltet támogatta, és mást az ajkai-tapolcai körzetben. Ebben a választókerületben olyan jelöltet állítanak, akinek "nem felvett manír az élet szaga".
Pad Ferencet köszönti Tóbiás József FOTÓ: VAJDA JÓZSEF
A 60 éves közlekedésmérnök arról beszélt, hogy az Alumíniumipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnökeként eddig is azokért az emberekért állt ki, akiket az Országgyűlésben is képviselni kíván. Véleménye szerint ma Magyarországon nem számítanak a kormánynak azok a bérből és fizetésből élő emberek, akik "a hátukon viszik az országot", ezért szeretné, ha olyan bérek, munkahelyek lennének, amelyek tisztességes megélhetést biztosítanak. Lapunknak elmondta, már gyűjtik az ajánlásokat és bízik a sikerben, mert szakszervezeti vezetőként nemcsak a baloldali Ajkán, de a tapolcai és a sümegi körzetben is ismerik. A győzelemért persze sokat kell dolgoznia.
Eközben a Fideszben vélhetően a népszerűségvesztés miatt a zavar jelei mutatkoznak. Illés Zoltán korábbi környezetvédelmi államtitkár kedden az ATV Startban élesen bírálta a kormánypárt prominenseit. Kormányátalakítást sürgetett, hogy az érdekek helyett végre az értékek érvényesülhessenek Magyarországon. "Nem erre szövetkeztünk. Sem a kezdet kezdetén, sem 2010-ben" - fogalmazott a politikus, aki el tudná képzelni, hogy a következő időszakban legalább a pártelnöki és a miniszterelnöki pozíciót válasszák ketté, mert Kövér László mint pártelnök egészen más hangsúlyt jelentene. Illés szerint a váltás átrendezné a Fidesz belső viszonyait, így bizonyos emberek "kijjebb szorulnának". Az a probléma, hogy a tavalyi parlamenti választások óta az érdekek mindent "lesöpörtek" és csak a pénz számít, az emberek ezért fordultak el a kormánypárttól. "Én azt az egymillió embert képviselem, aki elhagyta a Fideszt, aki Veszprémben is úgy döntött, hogy nem megy el szavazni" - jelentette ki. A volt államtitkár arról is beszélt, hogy Paks 2 nagy állami beruházás, sok pénz. A bővítés egyfajta "pénzügyi tehén, amelyet fejni lehet". Mint mondta, a paksi építkezés lehet "a Fidesz Bős-Nagymarosa", minderre azért van szükség, hogy "néhány ember bebetonozza magát, és irdatlan pénzt szerezzen".
Hétfőn a parlamentben az LMP-s Szél Bernadett igyekezett információkhoz jutni a szövevényes MET-ügyben. Arról beszélt, hogy a gázkereskedelemben utazó cég óriási hasznot termel tulajdonosainak, miközben nem pontosan érthető, mi szükség van a közbeiktatására. Rákérdezett, miért szervezték ki egy szerinte "Orbán-közeli" céghez. Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter erre azt a meglepő választ adta: "erőmet, képességeimet, tudásomat messze meghaladó mértékű portfóliót szánt nekem a miniszterelnök úr miniszterként. Nagyon várom már, hogy leadhassak a portfóliómból, és ne újakat kapjak". Hozzátette, "energiapolitikai szakértő például nem vagyok".
Navracsics Tibor a Heti Válasznak adott múlt heti interjújában a Fideszről azt mondta, a lelki integrációnak ugyan még nincs vége, "de a törésvonalak immár a külső falon is megjelentek". Korábban a pártban "nem fúrták egymást a politikusok, némelyek ezt ma előszeretettel megteszik", a közös ügyről, a polgári Magyarországról pedig kevesebbet beszélnek és annak szellemében kevesebbet is cselekszenek.
G. Fodor Gábor, a Századvég stratégiai igazgatója szintén a múlt héten a Magyar Narancsnak azt fejtegette, a jobboldali értelmiségiek közül sokan vannak abban a tévedésben, hogy "a polgári Magyarország hívószót politikai realitásnak gondolják, pedig az természete szerint politikai termék volt. Ők még ma is azt gondolják, hogy az 1998 és 2002 közötti Magyarország valóban polgári Magyarország volt. Ez óriási tévedés". A Fidesz "őszödi beszédeként" emlegetett interjú nagy riadalmat keltett a jobboldalon.
A Századvég szerint a veszprémi választás eredménye elsősorban a jobboldalról szól, a jobboldalnak üzen, nem a politikai piac átrendeződését, hanem a kormánypárt táborának bizonytalanságát mutatja. Lánczi Tamás, a cég vezető elemzője a vereségért részben a kormánnyal szembeforduló Hír Televíziót és Magyar Nemzetet okolta.