A fonyódi járőrszolgálat hétfőn észlelte, hogy a főút 150-es kilométerénél ismét megmozdult néhány köbméternyi fal, és ez olyan közel történt az úttesthez, hogy déltől le kellett zárni a fél pályát. A főút érintett fonyódi szakasza tavaly is hónapokig zárva volt a megmozdult löszfal miatt. Az utat később úgy nyitották meg újra, hogy az önkormányzat folyamatos járőrszolgálattal ellenőrizte a fal állapotát.
Hidvégi József polgármester tegnap fórumot hívott össze, amelyen egyebek között a katasztrófavédelem, a közútkezelő, az érintett erdészet, valamint bányakapitányság szakembereivel egyeztettek a további teendőkről. A megbeszélést követően közölték: marad a félpályás útlezárás, mert több fát és a megmozdult földet el kell távolítani az érintett szakaszon, a polgármester beszámolója szerint két helyen összesen 9-14 köbméter föld csúszott meg a főúttól alig 15-20 méterre. Hidvégi és a szakértők szerint többnyire az őszi és a tavaszi esőzések okoznak gondot a löszfalnál.
Az utóbbi másfél évben háromszor kellett lezárni a főutat, tavaly februárban már négy hónapra. Akkor a kormány százmillió forintot biztosított arra, hogy megtegyék az első lépéseket a 7-es út löszfallal határolt fonyódi szakaszának biztonságossá tételéhez. Ez az összeg csupán veszélyhelyzet megszüntetésére volt elegendő. A közútkezelőhöz eljuttatott forrásból tanulmányt készítettek a helyzet rendezésére, valamint kivágták a veszélyes fákat.
A szakértői egyeztetésen résztvevő földtani szakértő szerint a megmozdult tömböket el kell távolítani, a rétegvizek esetében - ami a tavalyi földcsuszamlást okozta - biztosítani kell a kifolyást. A polgármester emlékeztetett: tavaly ősszel a fonyódi löszfal tetején lévő Kripta-villánál, a mostani omláshoz képest a löszfal másik végénél, 10-15 méter hosszan is beomlott a talaj, és egy 2-3 méter széles barlangszerű üregre bukkantak a talajszint alatt. Az üreget minden bizonnyal egy évek óta elporladt, még betonból készült szennyvízcsatorna, illetve az abból kifolyó lé alakította ki. Nem kizárt, hogy a korábbi, a villa környékén történt löszfalcsúszást ez okozta.
A polgármester szerint várhatóan áprilisig készül el az elhárítási terv költségvetéssel, júniusig pedig a kivitelezési terv. Optimális esetben ősszel kezdődhetnek meg a szükséges munkálatok, és jövőre megoldódhat a kérdés. Hidvégi lapunknak azt is elmondta: a helyzet végleges megoldására minimum egymilliárd forintra lenne szükség, ebből az összegből egy stabil támfalat tudna építtetni az önkormányzat.
Hogy a munkálatokat ki fogja finanszírozni egyenlőre nem tudni. Az önkormányzatnak erre nincs fedezete, a terület egyébként is állami tulajdon, így a rendezés is állami feladat.