A tűzszünet kisebb-nagyobb incidensek mellett működik. A szakadárok bejelentették, hogy tegnap reggel megkezdték a nehézfegyverzet visszavonását a kijelölt ütközőzónából, de ezt az EBESZ megfigyelők nem tudták megerősíteni. Michael Bociurkiw, az szervezet megfigyelő missziójának szóvivője szerint tudniuk kellene honnan és hová, illetve azt, hogy pontosan mit is vonnak ki a szakadárok, ahhoz, hogy a hírt megerősítsék. A szakadárok azonban leszögezték – nem adják meg a kivont nehézfegyverzet helyét.
A párizsi találkozó után Frank–Walter Steinmeier német külügyminiszter bejelentette, megállapodtak az EBESZ misszió mandátumának éves meghosszabbításáról. Azt nem tudni, mennyire befolyásolja ez azt a kijevi kérést, hogy ENSZ békefenntartók érkezzenek Ukrajnába. A Petro Porosenko államfő által megfogalmazott kérés kapcsán hétfőn New Yorkban, az ENSZ Biztonsági Tanácsa tagországainak képviselőivel egyeztetett Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter.
Steinmeier viszont úgy vélekedett, hogy az ENSZ békefenntartó misszió megszervezése sok időt vesz igénybe, ezért a nemzetközi közösségnek az EBESZ megfigyelőire kell alapoznia. „Az EBESZ megfigyelést ki kell bővíteni és sokkal hatékonyabbá kell tenni” – mondta a német diplomata. A párizsi találkozón ezt az álláspontot erősítette meg.
Ugyancsak tegnap Petro Porosenko az Egyesült Arab Emírség vezetőivel találkozott. Anton Herascsenko belügyminiszter-helyettes Facebook-oldalán közölte - megegyezés született arról, hogy az állam fegyvert szállít Ukrajnába. „Az arabok az európaiakkal és az amerikaiakkal ellentétben nem félnek Putyintól és attól sem, hogy esetlegesen kitörhet a harmadik világháború akkor, ha fegyvereket szállítanak Ukrajnába” – írta Herascsenko.
Hétfőn az orosz külügy jelezte, ha az Egyesült Államok rászánja magát az ukrajnai fegyverszállításokra, akkor Oroszország kénytelen lesz reagálni erre.