A mozgósítás három szakaszból áll. Az első január 20-án vette kezdetét és 90 napig tart, a második várhatóan áprilisban és 20 napos lesz, az utolsó pedig júniusban és szintén 20 napig tart majd. A rendelet alapján 2015-ben 200 ezer ukrán állampolgárt kéne mozgósítani, továbbá 40 ezret behívni rendkívüli katonai szolgálatra, a minszki fegyverszüneti egyezmény után sem állították le a mozgósítást.
A behívások előli menekülés első pillanattól nyilvánvaló volt, ezért január végén büntetőintézkedéseket jelentett be az elnöki adminisztráció. Andrij Taranov, a hivatal helyettes vezetője a médiának elmondta, hogy a katonai felelősség elkerüléséért járó büntetőjogi felelősség az eddiginél szigorúbb lesz. Az ezzel kapcsolatos szigorító módosítás mind a mozgósított személyekre, mind pedig a mozgósítást végző hivatalos személyekre is kiterjed.
Taranov azt közölte, hogy a Büntetőjogi Törvénykönyvet módosítani fogják melynek célja, hogy a mozgósítás megzavarásáért és elkerüléséért járó büntetés elkerülhetetlen legyen. Ezenkívül a mozgósítással szembeni ellenállásért, dokumentumok megrongálásáért és a mozgósítás meghiúsításáért járó adminisztratív felelősséggel kapcsolatban is módosítás várható. (A hivatalos személyek kapcsán gyakran a megvesztegetés gyanúja és vádja merült fel, ezért vált szükségessé irányukba is a szigorítás.)
Tegnap a Korrespondent ukrán hírportál számolt be arról, hogy a hatóságok figyelme a közösségi oldalakra is kiterjed. Az elkövetkezőkben az ukrán titkosszolgálat, az SZBU 24 órán belül vizsgálatot indít minden olyan posztolóval szemben, aki a Facebookon vagy más közösségi médiafelületen a mozgósítás ellen emel szót. Úgy érvelnek, hogy akik a mozgósítás és besorozás ellen lépnek fel, azok az az “Ukrajna fegyveres erőinek és más katonai egységeknek különleges időszakban történő akadályoztatásáról szóló törvény” hatálya alá eső bűncselekményt követnek el.
Nyugat-Ukrajnában egyre gyakoribb a hadkötelesség megtagadása/megkerülése, Kárpátalja vezet ilyen tekintetben. De az ugyancsak nyugati Ivano-Frankivszk megyében is már 8 ezer körözést adtak ki katonai szolgálatmegtagadása miatt. Vesti ukrán hírportál beszámolója szerint Jurij Veranovszkij, a megyei hadkiegészítő parancsnokság helyettes vezetője közölte, hogy a mozgósítottak többsége nem tartózkodik lakhelyén, a falusi elöljárók pedig nem hajlandóak segítséget nyújtani a behívók átadásához. A hadkiegészítő parancsnokság információi szerint egy részük külföldre távozott, mások pedig otthonukban bujkálnak, és nem nyitnak ajtót. A Vesti szerint Ukrajnában valóságos hajtóvadászat indult azok ellen, akik kibújnak a katonai szolgálat teljesítése alól. Odessza megyében már több száz bűnvádi eljárást indítottak, Lemberg megyében pedig negyvennél több ilyen eljárás kezdődött.
A hatályban lévő törvények alapján a katonai szolgálat megtagadása kettőtől öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható