Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter hétfőn New Yorkba utazott és megkezdte az előzetes konzultációkat az ENSZ Biztonsági Tanács tagországaival a békefenntartó misszió felállításáról a fegyveres konfliktus sújtotta Kelet-Ukrajnában. Kijev azt szeretné tudni, milyen lehetőség van kérése teljesítésére és milyen lépéseket tehet ennek érdekében. Az ukrán diplomácia vezetője a sajtónak arról számolt be, hogy több BT-tagország belátja azt, hogy "pótlólagos mechanizmus" kell a minszki fegyverszüneti megállapodások betartásához, és ez lehet egy nemzetközi békefenntartó kontingens felállítása a válságövezetben.
"Mindenki érti, hogy az EBESZ-misszió (Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet) meglehetősen hatékonyan végzi a munkáját, de kevés ahhoz, hogy teljes ellenőrzés alatt tartsa a helyzetet" - mondta Pavel Klimkin. Véleménye szerint az EBESZ-misszió sem a tűzszünet betartását, sem a nehézfegyverek kivonását nem tudja maradéktalanul ellenőrizni.
Mark Lyall Grant brit ENSZ-nagykövet közölte, hogy a BT-ben nem folynak hivatalos tárgyalások a békefenntartók küldéséről Kelet-Ukrajnába, de Klimkin kétoldalú megbeszélések keretében tárgyalt róla a BT-tagországok diplomatáival és vele is. Az ENSZ BT-ben azonban Oroszország vétójoggal rendelkezik, akarata ellenében nem állítható fel semmilyen kéksisakos alakulat Ukrajna számára.
A donyecki szakadár vezető, Olekszandr Zaharcsenko kapitulációnak nevezte Kijev kérését. Úgy fogalmazott, azzal, hogy Porosenko más országok katonáit akarja behívni az országba, gyakorlatilag "kapitulál", elismeri, hogy az ukrán hadsereg nem képes megbirkózni a feladataival. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter nem tartja jó ötletnek a kijevi igényt. Úgy vélekedett, hogy az ENSZ békefenntartó missziójának Ukrajnába való küldése lehetséges, azonban ennek megszervezése sok időt vesz igénybe, éppen ezért a nemzetközi közösségnek az EBESZ megfigyelőire kell alapoznia – közölte.
„Az ENSZ missziója komoly akadályokba ütközhet: a tapasztalat azt mutatja, hogy több hónap kell ahhoz, hogy a békefenntartó csapatok felkészüljenek. Kérdés, hogy ez lehetséges lenne-e Oroszország vagy Kína (az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagja) támogatása nélkül” – tette fel a kérdést a német miniszter. Hozzátette: nincs elvesztegetni való idő, mielőbbi adatokra van szükség a tűzszünet ellenőrzéséhez. „ Éppen ezért csak az EBESZ megfigyelőkre tudunk alapozni. Az EBESZ megfigyelést ki kell bővíteni és sokkal hatékonyabbá kell tenni” – tette hozzá a diplomata.