Mintegy tízezer kijevi vonult tegnap a Dicsőség menetének nevezett felvonuláson, amellyel a Majdan győzelmére, a Janukovics-rezsim bukásának egy éves évfordulójára emlékeztek. A menet élén Petro Porosenko ukrán elnök és Arszenyij Jacenyuk kormányfő mellett ott volt több magas rangú külföldi politikus, köztük Joachim Gauck német, Dalia Grybauskaite litván, Andrej Kiska szlovák és Bronislaw Komorowski lengyel államfő és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.
A Majdanon (Függetlenség téren) az Európai Unió himnusza, az örömóda köszöntötte az oda érkezőket, szimbolizálva, hogy a tavalyi forradalmi megmozdulás az európai értékek védelmében, az Európához tartozás érdekében zajlott.
Ukrajna-szerte ünnepeltek, a második legnagyobb városban, Harkivban robbantás történt a felvonulás idején. Hárman vesztették életüket és több mint tízen sebesültek meg a sportközpont mellett a detonáció következtében. Az ügyészség első bejelentése szerint egyelőre nem tudni pontosan, hogy mi okozta a robbanást, de a hatóságok terrorcselekményként kezelik a történteket.
Később az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) képviselője bejelentette, hogy a robbantás gyanúsítottjai Oroszországból kaptak fegyvert és instrukciót. A Biztonsági Szolgálat (SZBU) vezetője, Valentin Nalivajcsenko pedig azt közölte, hogy négy gyanúsítottat vettek őrizetbe, mind ukrán állampolgárok, de Oroszországból, (a határ közelében fekvő) Belgorodból kaptak utasítást.
Ugyancsak tegnap a donyecki szakadárok „védelmi minisztere”, Eudárd Baszurin bejelentette – megkezdték a nehézfegyverek kivonását a front mentén kijelölt ütközőzónából. Kijev is megerősítette, hogy Olekszandr Zaharcsenko donyecki és Ihor Plotnickij luhanszki szakadár vezetők aláírták az erről szóló dokumentumot. Szombaton megkezdődött a fogolycsere, 52 lázadót engedtek el 139 ukrán kormánykatonáért cserébe. Az ukrán hadsereg által feladott Debalceve városába bejutottak az EBESZ megfigyelői. Hétvégén még voltak szórványos lövöldözések Donyeck mellett.
Az Egyesült Államok további „komoly szankciókkal” sújthatja Oroszországot – ezt John Kerry amerikai külügyminiszter helyezte kilátásba, miután brit kollégájával, Philip Hammonddal tárgyalt Londonban. Kerry szerint Barack Obama a következő napokban dönt a további szankciókról a kelet-ukrajnai tűzszünet folyamatos megsértése miatt. Az amerikai diplomácia vezetője úgy fogalmazott, Moszkva magatartása „egyszerűen elfogadhatatlan”.