RMDSZ elnök;Román bírói tanács;

Kelemen Hunor egy RMDSZ választási plakáton/Facebook

- Kelemen Hunor ellen ítélt a román bírói tanács

A román Legfelső Bírói Tanács (CSM) csütörtökön megállapította, hogy Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke megsértette az igazságszolgáltatás függetlenségét, amikor igazságtalannak minősítette, hogy Nagy Zsoltot, az RMDSZ volt távközlési miniszterét négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte jogerősen a legfelső bíróság.

Kelemen Hunor a szövetség megalakulásának a 25. évfordulója alkalmából tartott kolozsvári gálán azt állította, hogy Nagy Zsoltot ártatlanul ítélték el, az ő ügye nem korrupciós ügy. Hozzátette: az ellene felhozott vádakra nincsenek bizonyítékok, az ő minisztersége alatt nem privatizáltak egyetlen állami vállalatot sem, mások lehallgatott beszélgetéseiből következtettek az ő állítólagos bűnösségére.

A CSM állásfoglalása szerint az RMDSZ elnökének "megalapozatlan nyilatkozata" azt sugallja, hogy a jogerős ítélet nem a bizonyítékok alapján született és így bizalmatlanságot ébreszt az ügyben eljáró bírákkal és az igazságszolgáltatás egészével szemben, nyomást gyakorol a hasonló esetekben eljáró bírákra. A testület megjegyzi: Kelemen Hunornak, a törvényhozás egyik tagjának széles nyilvánosság előtt tett nyilatkozata túlmutat a véleménynyilvánítás szabadságán és "meghaladja" a nyilvános megszólalás "elfogadható szintjét".

A CSM a romániai bírák és ügyészek szakmai testülete, amely arra hivatott, hogy felügyelje az igazságszolgáltatás működését. Állásfoglalásának nincs jogi következménye. A CSM egyebek mellett azon is őrködik, hogy más hatalmi ágak ne avatkozzanak be az igazságszolgáltatás munkájába. A testület az ilyen esetekben kiadott állásfoglalásokkal a bírákat és ügyészeket védi: egyfajta szakmai szolidaritásról biztosítja a vitatott ítéletet meghozó, vagy az ítélethozatal előtt "nyomás alá" került ügyészeket vagy bírákat.

Nagy Zsoltot - aki 2004 decembere és 2007 júniusa között vezette a bukaresti távközlési minisztériumot - bűnszövetkezetben való részvételért ítélték el az úgynevezett "stratégiai privatizációk" ügyében. Az ügyészség szerint a bűnszövetkezet bizalmas információkat adott ki külföldieknek magánosításra váró állami vállalatokról.

lásd még: http://nepszava.hu/cikk/1047281-meggyanusitottak-az-rmdsz-elnoket-is

Szabó Tímea a Párbeszéd Magyarországért társelnöke Facebook-oldalán osztotta meg az örömhírt: a legfőbb ügyész legalább válaszra méltatta a Tiborc-féle kikötővásárlás ügyében. "Polt Péterék válaszoltak nekem. Már ez is csoda, de lássuk, lesz-e belőle valami." - írja a politikus a posztban.  A Legfőbb Ügyészség levélben jelezte a PM társelnökének, hogy Tiborczék kikötővásárlásának a kivizsgálását továbbította a Zala Megyei Főügyészségnek.