Hír TV;köztévé;Simicska Lajos;Maradj talpon!;

FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Nem maradhat talpon Simicska?

Piacképessé tenni a Hír Tv-t, növelni a csatorna nézettségét – emelte ki lapunknak a televízióval kapcsolatos terveit a Hír Tv újdonsült elnöke. Fonyó Károly egyúttal megerősítette, hogy Simicska Lajos Hír Tv-s részvényeit a tulajdonában lévő Megapolis Media Zrt. vásárolta meg. Mivel Fonyónak - elmondása szerint - régóta voltak tervei a csatorna jövőjét, működésének irányát illetően, azért döntött úgy, hogy elfogadja Simicska ajánlatát, de azt az üzletember hangsúlyozta: nem kíván a Hír Tv irányultságán változtatni, egy piaci alapon működő, a jobboldali-konzervatív feltételeknek megfelelő csatornát szeretne, egy ilyen médiának pedig szerinte van létjogosultsága Magyarországon. Mindezt, mint hozzátette, tízéves német és több mint húsz éves magyar üzleti tapasztalatai mondatják vele.

Kedden az mno.hu-n jelent meg közlemény arról, hogy február 16-ával Simicska eladta a Magyar Nemzetet kiadó Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft.-ben lévő részének jelentős hányadát a Megapolis Media Zrt., valamint a PRO-RÁTA Holding Zrt. részére. És bár egy héttel korábban a „fekete pénteken” még őt nevezték ki a Hír Tv új elnökének, Simicska lemondott a tévében betöltött igazgatósági tagságáról is, részvényeit pedig régi üzlettársa, a Metropolt is tulajdonló Fonyó cégének - a Megapolis Media Zrt.-nek - adta el. Simicskánál már csak a Lánchíd Rádió Kft. 25 százalékos üzletrésze maradt.

Akik foglyul ejtették

A legfőbb ügyészhez fordult Szigetvári Viktor, hogy vizsgálja meg: történt-e jogsértés a Fidesz pártfinanszírozása kapcsán, megalapozott lehet-e korrupció miatt eljárást indítani. Az Együtt elnöke a Csintalan Sándor által az ATV-n elmondottak alapján fordult Polt Péterhez. Csintalan szerint Simicska hosszú időn át finanszírozta közpénzből a párt működését. Mindez a politikus szerint alátámasztja, hogy az Orbán Viktor vezette Fidesz mögött "egy olyan gazdasági érdekkör, hálózat épült ki az elmúlt évek során, amely komoly állami befolyása révén, befolyásukkal visszaélve foglyul ejtette az államot".

Bár érdemi változásokat Fonyó nem tervez, némi átszabásra azért is lehet számítani, mert szeretné visszahozni a csatorna nézettségét, amely még 2010-ben is 4 százalék körül volt, ám ebből mára mindössze 1 százalék maradt. A nézők számára vonzóbb tartalmakkal készül; ezért a Magyar Nemzet egykori főszerkesztő-helyettese, az RTL Híradójának egyik alapító szerkesztője, Tarr Péter felel majd.

Jelentős állami hátszél nélkül egyébként a működés fenntartása, ha nem is elképzelhetetlen, de komoly kihívás a több mint 200 fős apparátussal dolgozó Hír Tv-nek, ahogyan a mintegy 160 főt foglalkoztató Magyar Nemzetnek is, ráadásul mindkettőt jelentősen sújtja majd az ötszázalékos, kiterjesztett reklámadó.

Simicska kiszorítása mindenesetre már megkezdődött a közmédiában is: az MTVA egyik legnagyobb beszállítójának számító, a vállalkozó közvetett érdekeltségébe sorolt, a Dalt, a Maradj talpon!-t és a Magyarország, szeretlek!-et is gyártó Hung-Ister Zrt. lemondhat megrendeléseiről. Az egyébként igen népszerű Maradj talpon! ugyanis, mint az MTVA tegnap megerősítette, már biztosan lekerül a képernyőről. „Sajnálattal közöljük, hogy korábbi felhívásainkkal ellentétben a Maradj talpon! című műsor egyelőre nem indul el” – tudatta Facebook-oldalán a produkció néhány nappal azután, hogy szereplőválogatást hirdetett. Az MTVA a döntést azzal magyarázta, hogy mivel a közmédia műsorstruktúrája a jövőben változni fog, és a vetélkedő kevesebb érdeklődőt vonz játékosként, szüneteltetik. Bár a Dal február 28-án véget ér a döntővel, a Magyarország, szeretlek! gyártását tavasztól „belső kapacitásból” oldják meg.

A Kreatív tegnap megjelent összeállításából kiderült: a médiabirodalom 2010-13-ban összesen több mint 20 milliárd forint nyereséget termelt Simicska Lajos, Nyerges Zsolt, valamint Fonyó Károly és Liszkay Gábor cégeinek. Miközben a reklám- és médiapiac ideális árbevétel-arányos nyereségét globálisan 10-15 százalékra teszik szakértők, Fidesz-közelben 2013-ban például a Simicskához köthető Publimontnál ez 39, a Class FM-nél 35, a Hung-Isternél 28, a Magyar Nemzetnél pedig 23 százalék volt.

Stílust és retorikát váltott Zombor Gábor, aki szerint az egészségügyi szolgáltatók csak a kormányra akarnak nyomást gyakorolni a várólistákkal. A szakmával eddig partnerségre törekvő államtitkár lényegében azt mondta, a hosszú várakozási időnek az az oka, hogy a magyarok túl gyakran járnak orvoshoz, illetve hogy az intézmények direkt nem látják el őket. Csakhogy ez nem igaz.