nyomozás;Simon Gábor;Központi Nyomozó Főügyészség;Simon-ügy;

Fotó: Népszava

- Hamarosan lezárhatják a Simon-ügyet?

Egy hónap múlva akár le is zárhatja a Simon Gábor ellen egy éve folyó nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség (KNyF). Az MSZP költségvetési csalással vádolt volt elnökhelyettesének ügyében, mint a hatóság tájékoztatta lapunkat, egyelőre nem hosszabbították meg a nyomozást, annak határideje továbbra is március 14.-e, de „szükség esetén” ez változhat.

Eközben viszont semmi továbbit nem árul el a vádhatóság a nyomozás állásáról. Bizonyos kérdéseink – így az, hogy miért nem látják indokoltnak Simon zárolt számláinak feloldását, ha már 128 millió forintot Simon tavaly megtérített az adóhatóságnak – a KNyF szerint „a nyomozás részleteit olyan mélységében érintik”, hogy az eljárás érdekei miatt azokra jelenleg „nem adható tájékoztatás”.

Simon védője már tavaly novemberben indítványozta a zárolt bécsi bankszámla feloldását, azután, hogy Simon adóhátralékként megtérítette a kérdéses összeget. A védői indítvány sorsáról nem tudni, a büntetőeljárási törvény mindenesetre rögzíti: a zár alá vételt fel kell oldani, ha „az elrendelésének oka megszűnt”.

Simonról még tavaly februárban derült ki, hogy a nevén több mint kétszázmillió forint van egy bécsi számlán, amelyet nem tüntetett fel vagyonnyilatkozataiban, és később egy bissau-guineai útlevél is előkerült, amivel Magyarországon is számlát nyithatott. Az ehhez szükséges iratokat a gyanú szerint Simon maga írta alá „Gabriel D.” néven, bár ezt lapunknak többen cáfolták. Ám a volt MSZP-vezető ügye kapcsán vetült fény a máig tisztázatlan körülmények között egy rendőrautóban rosszul lett, majd elhunyt üzletember Welsz Tamásra, aki a gyanú szerint segédkezhetett a számlanyitáshoz szükséges okmányok beszerzésében. Welsz tavaly márciusi halála után Simon esetét elkülönítették, és míg a politikus ügyében a KNyF, Welsz kapcsán először a Nemzeti Nyomozó Iroda, majd NAV is vizsgálódni kezdett. Ugyanakkor a vállalkozó ügyével lassan haladnak, úgy tudni, még a dokumentumok vizsgálatával sem végeztek.

Simon jelenleg lakhelyelhagyási tilalom alatt várja a nyomozás végét. A korábbi házi őrizetet januárban még azzal hosszabbították meg, hogy azt a bűncselekmények tárgyi súlya is indokolja, és továbbra is fennáll a gyanú a bűncselekmények elkövetését amúgy tagadó Simonnal szemben, hogy azokat újra elköveti. Ekkor kezdte firtatni a fideszes Németh Szilárd, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának alelnöke, az ügyészség, a Belügyminisztérium, valamint a titkosszolgálat tájékoztatását kérve, hogy Simon honnan tudta megtéríteni a pénzt. Ugyanakkor a külföldi számlákon lévő pénzre kivetendő adó önkéntes megtérítésével - mint korábban lapunkat Simon védője, Nagy István tájékoztatta - korlátlanul enyhíthető a későbbi kiszabandó büntetés.

Stílust és retorikát váltott Zombor Gábor, aki szerint az egészségügyi szolgáltatók csak a kormányra akarnak nyomást gyakorolni a várólistákkal. A szakmával eddig partnerségre törekvő államtitkár lényegében azt mondta, a hosszú várakozási időnek az az oka, hogy a magyarok túl gyakran járnak orvoshoz, illetve hogy az intézmények direkt nem látják el őket. Csakhogy ez nem igaz.