Hortobágyi Nemzeti Park;Rákócziújfalu;szoljon.hu;Pintér Richárd;víziakác;tüzelő;

Amit tavaly még szabad volt, azt most nem szabad, pedig nagy szükség lenne rá (Képünk illusztráció) FOTÓ: NÉPSZAVA

- Tilos az akácégetés

Szociális érzéketlenség vagy túlzott aggódás? Nem tudom... – ingatja fejét a polgármester, amikor arról beszél, hogy Rákócziújfalu lakosai eddig gyűjthettek fát kijelölt területen, most viszont a természetvédelmi hatóság visszavonta az engedélyt. Így a helyiek elestek a lehetőségtől, hogy így szerezzék be a kályhába valót.

– Nagy segítség ez a téli tüzelő beszerzésekor – válaszolta Pintér Richárd Rákócziújfaluban még tavaly, amikor a szoljon.hu munkatársa arról kérdezte, mi a véleménye, hogy kitermelhetik a víziakácot a község egy kijelölt területéről. – Csaknem minden nap kijövök gyűjtögetni. Annyi tüzelőt vihetünk haza, amennyi a biciklin vagy a kiskocsin elfér, mindent ellenőriznek – tette hozzá a fiatalember.

Rákócziújfaluban rajta kívül még legalább százan járták kerékpárral a környéket, hogy így szerezzék be a kályhába valót. Ennek azonban most vége. A hatóság ugyanis megtiltotta a víziakác kitermelését a rákócziújfalui lakosoknak. Szerintük ugyanis néhányan illegálisan vágták ki a fákat. Az önkormányzat szerint a hatóság szociálisan nem elég érzékeny.

– A Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Természetvédelmi Hatóság ugyanis a múlt hónapban elutasította fakivágásra vonatkozó kérésünket – mondja elkeseredetten Papp János polgármester. Elmeséli, az önkormányzat évekig „küzdött” az illetékes hatóságokkal, míg elérte, hogy ellenőrzött körülmények között kitermelhetik a víziakácot.

A Hortobágyi Nemzeti Park 2013-ban még arról írt az önkormányzatnak címzett levelében, hogy a megfelelő természetvédelmi előírások betartása mellett a gyalogakác irtás a téli időszakban nem sért táj- és természetvédelmi érdeket. Sőt, az ilyen beavatkozás elősegíti a természeti értékek fennmaradását. Akkor még a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség is (igaz, szigorú feltételek mellett) engedélyezte a kitermelést.

– Most azonban váratlanul visszavonta az engedélyt a felügyelőség, ami komoly érvágást jelent lakosainknak. Tavaly óta csaknem duplájára (83-ról 146-ra) emelkedett a lakhatási támogatásban részesülők száma. Ezeknek az embereknek létszükséglet a víziakác kitermelésének lehetősége. Igaz, kaptak szociális szenet és néhányan tűzifát is, de a kiosztott mennyiség csak pár hétre volt elegendő – magyarázza a településvezető.

A községnek küldött határozatban egyébként az szerepel, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai több helyen jelentős fakitermelés nyomait tapasztalták, és a tevékenység ráadásul nem kizárólag gyalogakácot érintett. Szerintük a szakfelügyelet nem volt biztosított a tevékenység végzésekor az önkormányzat részéről és az útvonalakat sem egyeztették mindig.

– A tiltás a legkényelmesebb eljárási mód. Akik jogszerűtlenül gyűjtöttek fát, azokat kellene megbüntetni, nem kollektíven megtiltani mindenkinek a kitermelést! – vélekedik Papp János, hozzáfűzve, az elmúlt időszakban tapasztalatuk szerint sokat javult a fegyelem a víziakácok kivágásakor, a lakosok már egymást figyelmeztették, ha azt látták, nem a megfelelő módon vágják ki a fákat.

– Szociális érzéketlenség vagy túlzott aggódás ez a hatóságok részéről? Nem tudom... – ingatja fejét a polgármester. Hasonló problémával küzdenek Kunszentmártonban is. Ott a Szent Márton Plébánia kért engedélyt a Körös árterén található partra vetett uszadékfák gyűjtögetésére. Csak azok szedhetik fel a fát, akik a plébánia által szervezett programban vesznek részt.

– Rengeteg fa van a part mentén, ami tízszer, húszszor annyi családnak elég lenne, mint amennyinek engedélyezték a hatóságok a gyűjtögetést. Az ár hamarosan elviszi ezeket a fadarabokat, az idő szorít. Vajon kárt teszünk a természetnek azzal, ha most összeszedik esetleg azok is, akiknek erre nincsen felhatalmazásuk?! – gondolkodik hangosan Kövesdy Zsolt plébános.

Ficzere András, a Kötivizig főerdésze korábban arról tájékoztatta a szoljon.hu munkatársát, hogy a Közép-Tiszán árvízkor jellemzően meghatározott folyókanyarulatokban halmozódik fel a víz által sodort faanyag. Minthogy mostanság nem volt olyan méretű árvíz, amely a medret elhagyta volna, nem rakódott ki említést érdemlő mennyiségű uszadékfa a Kötivizig által kezelt hullámtéri erdőkben.

– A Kiskörei Vízlépcsőnél a vízminőségi kárelhárítás keretében mintegy 900 köbméternyi hulladékot emeltünk ki a Tisza-tóból, ám ennek alig tizede volt tüzelésre még éppen alkalmas, gyenge minőségű faanyag – mondta el az erdész.

A vízügyi igazgatóság így ezen a télen nem tudta vállalni, hogy fát osszon a rászorulóknak.

Egy kerékpárnyi fa kétezer forintot ér

A Tisza és a tározó környéki településeken egész „ágazat" épült az illegális fagyűjtésre. Nem véletlenül, hiszen jó ára van az így szerzett tüzelőnek. Egész csoportok szerveződtek már erre a térségben, még mértékegysége is van az árunak, egy kerékpárnyi fa ára a hírek szerint nagyjából 2000 forint körüli.

A térség erdőbirtokosai szervezett keretek között lehetőséget biztosítanak a hulladákfa összegyűjtésére. Bár időről időre vannak rossz tapasztalataik, abban bíznak, hogy ha felügyelet mellett gyűjthetik a tüzelőt a rászorulók, talán kevesebben teszik ugyanezt illegálisan. Úgy vélik, így kevesebb igazán értékes, olykor védett fa esik áldozatul a természetkárosításnak.

Az egészségügyi ellátórendszer átalakítása az Orbán-kormány szótárában a forráskivonást, a kórházak összevonását és leépítését, az osztályok megszüntetését jelenti, ami becslések szerint újabban 8-10 ezer fős elbocsátással járhat - írja az MSZP sajtóközleményében.