Gazdaság-közbeszerzés;

Fotó:Népszava

- Offshore hátterű cég nyert el egy paksi tendert?

Egyedüli ajánlattevőként a KPMG Tanácsadó Kft. nyerte a Paksi Atomerőmű 3. és 4. blokkja üzemidő-hosszabbításához kapcsolódó tanácsadói és minőségbiztosítási tendert. Az eredmény decemberben született, de csak szerdán jelent meg a Közbeszerzési Értesítőben. Az Átlátszó októberben, az MNB ingatlanvásárlása kapcsán azt írta: a KPMG Tanácsadó Kft. is  átláthatatlan tulajdonosi szerkezetű, offshore hátterű cég.

A feladat - aminek elvégzésére a  KPMG Tanácsadó Kft vállalkozott -  eredetileg becsült ellenértéke nettó 342,6 millió forint volt, a cég azonban nettó 339 millió 999 ezer forintért vállalta a munkát.

A kiírásban megjelölt feladatok között szerepel az üzemidő-hosszabbítás szervezése, amely kiterjed a tervezésre és a technológiai átalakításokra is. A tanácsadás része a projektmenedzsment támogatása és a döntés-előkészítő gazdasági elemzések elkészítése. A kiemelt program döntés-előkészítését költség-haszon elemzésekkel is támogatnia kell a nyertesnek. Egyebek mellett feladata még a negyedéves hatósági beszámolók elkészítése is.

Az átlátszó.hu tavaly ősszel azt írta: 

Nemcsak a Nemzeti Banknak történt ingatlaneladásból (Eiffel Palace) legalább másfélmilliárd forintos extraprofitot besöprő ingatlanfejlesztő, de az erősen megkérdőjelezhető módszerrel, közpénzből megrendelt értékbecslést jegyző KPMG Tanácsadó Kft. is átláthatatlan tulajdonosi szerkezetű, offshore hátterű cég. Az eladó cég ciprusi tulajdonosának volt igazgatója papíron több mint ezer céget igazgat, jelenleg egy ciprusi állampolgár képviseli a belizei tulajdonost az átláthatóság jegyében.

lásd még: http://atlatszo.hu/2014/10/07/egy-ertekbecsles-erdekessegei/

A paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásával kapcsolatos beruházásról szóló javaslatot is megtárgyalja mai ülésnapján az Országgyűlés.

A z LMP szerint triplán törvénytelen a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásával kapcsolatos beruházásról szóló törvényjavaslat, amelynek elfogadása olyan helyzetet teremt, mint ha a kormány "csukott szemmel szerződött volna az oroszokkal".  Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke szerint a javaslat értelmében nem tudható majd, hogy mit, mikorra és mennyiért építtet az ország, a Roszatom szerinte ellenőrizetlenül megváltoztathatja majd a feltételeket.

A politikus szerint a többi közt az alaptörvénnyel, és a környezeti beruházásokkal kapcsolatos adatnyilvánosságról szóló aarhusi egyezménnyel is ellentétes előterjesztés "pénzeszsákká" teszi a beruházást, mivel azon keresztül becslése szerint mintegy 500 milliárd forint kerülhet ki ellenőrizetlenül. Bírálta, hogy minden adatigénylés megtagadhatóvá válik, a beruházás kikerül a közbeszerzési törvény hatálya alól, a vitás kérdéseket pedig választott bíróság előtt lehet rendezni, ami ellentétes a nemzeti vagyonról szóló törvénnyel - közölte. Kijelentette: a javaslat elfogadása esetén az államfőhöz és az Alkotmánybírósághoz fordul, de felkeresi az aarhusi egyezmény bizottságát is.

A Demokratikus Koalícióhoz tartozó képviselők csütörtökön kezdeményezni fogják, hogy az Országgyűlés politikai nyilatkozatban ítélje el az Ukrajna elleni agressziót - közölte a párt ügyvezető alelnöke szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján.