Az Európa Tanács égisze alatt tevékenykedő bíróság tavaly szeptember 16-án első fokon kimondta: a magyar állam megsértette a Lehet Más a Politika és a Párbeszéd Magyarországért politikusainak véleménynyilvánítási szabadságát azáltal, hogy az Országgyűlés különböző ügyekben megbírságolta őket.
Karácsony Gergely, Szilágyi Péter, Dorosz Dávid és Szabó Rebeka, a Párbeszéd Magyarországért négy képviselője, valamint Szél Bernadett, Osztolykán Ágnes és Lengyel Szilvia, az LMP három képviselője a magyar parlamentben 2013-ban elkövetett cselekményeiért kapott különböző összegű büntetést.
Karácsony Gergely és Szilágyi Péter egy "Loptok, csaltok hazudtok!" feliratú táblát vitt a parlamenti ülésterembe, és állított fel a kormánypárti padsorokkal szemben, a trafikpályázatok és az információszabadságról szóló törvény módosítása elleni tiltakozásul. A trafiktörvény módosításának végszavazása után Dorosz Dávid és Szabó Rebeka "Itt Nemzeti Dohánymaffia működik" feliratú táblát vitt az ülésterem közepére. A földtörvény zárószavazásakor az LMP-hez tartozó Szél Bernadett, Osztolykán Ágnes és Lengyel Szilvia - "Földrablás helyett földosztást!" feliratú transzparenst emelt fel. Szél Bernadett egy földet tartalmazó, aranyszínű fatalicskát is tett Orbán Viktor miniszterelnök asztalára.
A panaszosok állítása szerint a büntetés kiszabása sértette a véleménynyilvánítás szabadságához fűződő jogukat, amelyet az Emberi Jogok Európai Egyezményének 10. cikke mond ki. Ehhez kapcsolódóan hivatkoztak arra is, hogy a magyar jog nem ismer semmilyen jogorvoslati lehetőséget ilyen esetekben. Első fokú ítéletében a strasbourgi fórum - amelyhez az Emberi Jogok Európai Egyezményének megsértésére hivatkozva akkor lehet fordulni, amikor a panaszos a hazájában már kimerítette az összes jogorvoslati lehetőséget - mind a "Karácsony és társai", mind pedig a "Szél és társai" által a magyar állam ellen indított ügyben megállapította: valóban sérelmet szenvedett a panaszosok szabad véleménynyilvánítási joga, valamint a jogorvoslat lehetőségéhez fűződő joga, ezért kártérítést ítélt meg számukra. Az ítélet azonban még nem emelkedett jogerőre. Annak nyomán, hogy a magyar állam fellebbezési beadványát most érdemi elbírálásra alkalmasnak találták, a végső szót a fellebbviteli tanács fogja kimondani.