Székely László ombudsmant a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete kereste meg, mert szerintük alkotmányos jogokat sért a miniszteri rendelkezés. Hangsúlyozták: előfordulhat, hogy egy előre nem látható családi eseményről, például betegségről, halálesetről a hozzátartozók nem tudják értesíteni a rendőr családtagjukat, ami különösen a 72 órás szolgálatban lévőknél jelenthet gondot. A panaszos beadványban azt is nehezményezték, hogy az alapjogokat nem megfelelő szinten, tehát nem törvényben szabályozta a jogalkotó.
Az ombudsmani állásfoglalás szerint a panaszban felmerült az alapvető jog korlátozásának, a magánszférához való joggal, valamint a tulajdonhoz való joggal összefüggő visszásságnak a lehetősége is.
Székely ugyanakkor rámutatott: az Alkotmánybíróság egy megállapítása szerint a fegyveres szervezetek sajátos szerepének és feladatainak ismeretében maga vállalja az alapjogok korlátozásával is járó hivatást az, aki ezen szervezetek hivatásos állományú tagja kíván lenni. A szükségesség és arányosság pedig a különféle fegyveres szerveknél és különféle helyzetekben eltérő lehet, más egy fegyveres konfliktusban, szükség- vagy veszélyhelyzetben, és más normális viszonyok között.
A biztos megállapította, hogy - bár a rendőrök kapcsolattartáshoz való joga alkotmányos keretek között maradt - az Alaptörvényben megfogalmazott követelménnyel szembemegy az, hogy a panaszban kifogásolt szabályokat egy miniszteri rendelet tartalmazza, holott ezeket egyértelműen törvényben kellene szabályozni. Éppen ezért Székely felkérte a belügyminisztert, tegyen javaslatot a törvényi szintű szabályozásra.
Az országos rendőrfőkapitánytól pedig azt kérte, fordítson különös figyelmet arra, hogy a magáncélú mobiltelefon használatának engedélyezése, valamint halaszthatatlan külső, főként családi esetekben a szolgálati kommunikációs eszköz használata kiegyensúlyozottan, indokolt módon és megkülönböztetés nélkül történjen.
Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet (FRSZ) főtitkára szerint nincs semmi kivetnivaló abban, ha egy rendőr szolgálat közben magánál tartja saját mobiltelefonját. Az FRSZ álláspontja szerint a korlátozás nem indokolt, sőt előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor nagy szükség lenne a mobiltelefonokra: azokon a helyeken, ahol rendőrség által rendszeresített mobilkészülékek térerő hiányában használhatatlanok, a saját tulajdonú telefon segítheti a szolgálati feladatok ellátását, és adott esetben arra is lehetőséget biztosíthat, hogy a bajba jutott rendőr erősítést kérhessen.
Pongó lapunknak azt is elmondta: a rendőr maga is el tudja dönteni, szolgálat közben mikor veheti fel a telefonját vagy mikor nem. "Nem támogatjuk ezeket az értelmetlen tiltó szabályozásokat. Gyakran elő is fordul, hogy a rendőrök maguknál tartják a telefonjaikat. Ez a parancsnoktól is függ" -tette hozzá.