Az őshonos cserjék kipusztítása mellett a munkások az erdő talaját is feldúlták a megmaradt gyökerek után kutatva - adta hírül a Greenfo természetvédelmi webportál még a múlt héten. A talaj szakszerűtlen átforgatása következtében sok telelő rovar és kétéltű pusztulhatott el, eltűntek a fészkelő- és búvóhelyet, valamint táplálékot adó mogyoró- és bodzabokrok, illetve veszélybe került az épp nyíló védett téltemető egyetlen megmaradt ottani populációja is. A természetkárosításra civilek hívták fel a figyelmet, a helyi TerepSzemle Stúdió Környezetvédelmi Egyesület kifogásolta azt is, hogy a városi védett területek kezelési terve 2008 óta nem készült el.
A Párbeszéd Magyarországért (PM) feljelentést tett az ügyben. Szabó Rebeka, a párt elnökségi tagja szombaton közleményben jelezte: a debreceni városvezetés "parkrekonstrukció címén, csaknem egymilliárd forint értékű uniós támogatással" dolgoztatta engedély nélkül a közmunkásokat. A PM álláspontja szerint a közmunkások feladata a nem őshonos cserjék gyérítése lett volna, hozzáértés és megfelelő szakmai irányítás híján azonban a cserjeszint összes növényét elpusztították. "A barbár pusztítás a közmunkaprogram és a természetvédelmi hatósági rendszer csődjét is megmutatja" - olvasható a párt közleményében.
Nem ez az első hasonló eset. Tavaly beszámoltunk arról, hogy a park nagy részét drótkerítéssel zárták körbe, ami veszélyt jelent a fiatal ragadozómadarakra. Emellett a helyi, "Békás tóként" elhíresült csónakázó tavat is lecsapolták - száműzve a békákat és az őshonos mocsári nőszirmokat -, helyére a park területén megépült stadion mélygarázsa került.
A védett területen csak a természetvédelmi hatóság engedélyével lehetett volna dolgozni, ilyennel azonban a közmunkásokat foglalkoztató cég - a helyi Dehusz Kft - nem rendelkezett. Kelemen Béla, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség (TIKTF) igazgatója a PM feljelentésére közleményben kijelentette: a felügyelőség minden szükséges intézkedést megtett, amint tudomást szereztek az esetről.
"Azonnal értesítettük az önkormányzat jegyzőjét, mint helyi természetvédelmi hatóságot. A jegyző képviseletében az igazgatási osztály a tevékenységet azonnal betiltotta, a kivágott cserjéket elszállíttatja a helyszínről, hogy ne helyben darálják össze, és ezzel ne zavarják a fészkelni kezdő madarakat" - írta az igazgató.
Hozzátette, az ügyben több eljárás is zajlik: a jegyző engedély nélküli tevékenység miatt jár el, a környezetvédelmi felügyelőség pedig védett fajok élőhelyének károsítása miatt indított eljárást. A vizsgálatba szakértőként bevonják a Hortobágyi Nemzeti Parkot a károkozás mértéke, illetve az önkormányzatot a károsodott terület pontos nagyságának megállapítása érdekében. A jogszabályok értelmében ilyen esetben a bírság hektáronként maximum 200 ezer forint.
A történtekre a debreceni polgármesteri hivatal is reagált, megígérték, hogy "nem fog elmaradni a felelősségre vonás és a személyi konzekvenciák levonása, ha valóban megtörtént a természetvédelmi szabályok durva megsértése".