elnök;tisztújítás;Szigetvári;Együtt;

Fotó: Vajda József, Népszava

- Együtt: Szigetvári elnök lett

Szigetvári Viktor lett az Együtt elnöke az ellenzéki párt a szombati tisztújító küldöttgyűlésén. Az új elnököt 112 szavazattal választották meg, a voksok több mint kétharmadát kapta, megbízatása két évre szól. Az eredmény nem meglepő, miután a szavazás előtt Szigetvári javára visszalépett Juhász Péter belvárosi önkormányzati képviselő, akit végül alelnökké választottak, akár az elnöki pozícióért induló Pápa Leventét. A tagság Szelényi Zsuzsa parlamenti képviselőt is jelölte pártelnöknek, ő azonban el sem indult a választáson.

Az új elnök csapatjátékosnak nevezte magát és kijelentette, hogy az Együtt továbbra is közösségként fog működni, mert egy ember nem tudja "rendbe rakni a magyar ellenzék baját". Szigetvári ezzel arra utalt, hogy mostanáig társelnökök vezették a Bajnai Gordon által megálmodott pártot. "Varázstalanított beszéddel, radikális őszinteséggel, elszánt realistaként kell viselkednünk, mert a magyarokat ámítani ott vannak más pártok" - fogalmazott megválasztása után a pártelnök, akinek azért nem lesz egyszerű dolga, hiszen az Együtt jelenleg 1-2 százalékon áll. Szigetvári szerint azonban eredmény, hogy nem tűntek el.

Juhász Péter bejelentette: olyan országos korrupcióellenes mozgalmat indít, amely a tervek szerint alkalmas lesz arra, hogy "bázist teremtsen Orbán Viktor rendszerének bemutatására". Ennek során bármelyik másik párttal, vagy bármely civillel készek együttműködni és várják a helyi szintű együttműködésre jelentkezőket. Ha a mozgalom sikeres lesz, akkor 2018-ban nem lesz kérdéses, hogyan váltsák le a kormányt - tette hozzá. "Lesz nemulass a Fidesznek" - ígérte.

A tisztújító küldöttgyűlés Uszka polgármesterét, Sértő-Radics Istvánt választotta a párt választmányának élére, ezt a posztot mostanáig Bajnai töltötte be ugyan hivatalosan, de a volt miniszterelnök már hónapokkal ezelőtt háttérbe vonult. A Szolidaritás két vezető személyisége, Kónya Péter, illetve Székely Sándor el sem ment a szombati gyűlésre, sokak szerint kilépnek a pártból, de a parlamenti, illetve a fővárosi közgyűlési képviselőt a mozgalom más tagjai nem követik.

Az Együtt korábbi szövetségese, a Párbeszéd Magyarországért (PM) is taggyűlést tartott szombaton. A párt két társelnöke, Karácsony Gergely és Szabó Tímea ezt követően bejelentette, minden magyar állampolgárnak járó alapjövedelem bevezetését javasolják a jelenlegi szociális és adórendszer átalakításával. A javaslat értelmében a gyermekek havi 25 ezer forintot, a felnőttek havi 50 ezer forintot, a kismamák havi 75 ezer forintot kaphatnának. Szakértők a következő hónapban dolgozzák ki a részleteket. A Karácsony által irányított Zuglóban a hónap végén szavaznak arról, hogy a kerületben élő rászorulók a jövőben minimáljövedelmet kapjanak.

Amit a nemzetközi pénzügyi világnak öt év alatt is csak részben sikerült kiharcolnia, azt a nemzetközi média alig egy fél év alatt elérte a magyar kormánynál: csökkentik az ágazatra kivetett, büntető jellegű különadó mértékét. A reklámadót alighanem az RTL tulajdonos Bertelsmann-csoport vezetőjének február 24-i budapesti látogatása után módosítják. Thomas Rabe tárgyal Orbán Viktorral is. Nem ez lenne az első alkalom, hogy a kabinet meghátrál a Magyarországon 1997 óta működő kereskedelmi adók előtt.