Budapesten 200 kilométernyi utat zárnak le, mert jön Putyin. Hogy az a pár óra végül rossz, vagy nagyon rossz lesz-e nekünk, majd kiderül. Most itt arról van szó, hogy lehegesztik a csatornafedeleket, és sehová nem vezető útszakaszokat is blokkol a TEK. Kérdem: Budán, az M0-tól a Kopaszi gátig, vagy épp a Régi Fóti út egy szakaszáig miért kell blokád? Ott lapulnak a menekülő helikopterek?
Ha nem láttam volna az elmúlt évtizedekben közelről pár védett eseményt, azt mondhatnám, a biztonságiak tudják, mit cselekszenek. Történelmileg úgy alakult, hogy 1979 nyarán jelen voltam Bécsben a SALT II. szerződés aláírása környékén. Brezsnyev szovjet pártfőtitkár és Carter amerikai elnök akkor szignálta a fegyverkorlátozásáról szóló megállapodást. (Persze akkor még nem gondolhatott a világ a majdani 9/11-re.) Ott, és akkor azt csinálta a rendőrség, hogy buszokkal végigmentek az útvonalakon, és a gyülekező bámészkodók szeme láttára minden csatornanyílásba lemászott egy rendőr. Visszatették rájuk a fedelet, amikor meg elment a konvoj, kimásztak, és kész. Bécs jószerivel észre sem vette a dolgot. Amikor pedig a delegációk kikanyarodtak a Hofburgból, egy motoros rendőr állt ki az útra, felemelt kézzel leállította a közlekedést, majd visszaült gépére, és ment minden tovább. Ott a biztonságot nem látványpékségre bízták. Pedig elmondható, hogy a szovjet-amerikai viszony a hidegháború másodvirágzása idején sem emlékeztetett épp a Macskafogó fináléjára. És Dallast sem felejtette el senki.
Gyerekkoromban Budakeszin át vitték a potentátokat a közeli vadászkastélyhoz trófeázni. Ha megjelent húsz méterenként egy rendőr, és órákig a boltba sem lehetett átmenni a túloldalra, tudtuk, itt ma „vadászva lesz”. A lassítós kereszteződésnél sorakozott fel a kíváncsi tanulóifjúság, és utóbb poénkodtunk, kinek hányszor „volt meg” Castro, Honecker vagy Leonyid Iljics. (Sőt, a laktanyában egyszer egész éjjel őriztem a kereskedni érkezett Kadhafi helikopterét.)
A politikai haszon, és az anyagi kár jelentős – fogalmazott fanyarul a 80-as években a Központi Bizottság egyik tagja, egy „nagy horderejű” eseményt követően
Retró időket élünk. Bár lehet, most éppen fordítva van.