Tusk szerint Európát ismét olyan cselekmény rázta meg, amely a jelek szerint "alapvető értékeink és szabadságaink ellen intézett brutális terrortámadás" volt. Az ilyen cselekedetek - tette hozzá a lengyel politikus - csak megerősítik azok elszántságát, akik mindenfajta szélsőségességgel szemben küzdenek. Az Európai Tanács elnöke utalt arra, hogy a csütörtöki brüsszeli EU-csúcstalálkozón megfogalmazták a terrorizmus elleni harc újabb kiemelt szempontjait, és hangoztatta, hogy előre fognak lépni e szempontok érvényesítésében, együttesen fognak szembeszállni a fenyegetéssel.
Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke azt hangsúlyozta, hogy az ilyen gyáva támadások az alapvető értékeket veszik célba, de - szögezte le - Európa nem fog meghajolni a terror előtt, hanem minden körülmények között meg fogja védelmezni a szabadságot.
Az első koppenhágai támadás szombat délután történt: a támadó automata fegyverrel belőtt a Krudttoenden kulturális központ ablakán, ahol épp a véleménynyilvánítási szabadságról tartottak előadást, és az előadó egy svéd művész, Lars Vilks volt, aki korábban karikatúrát készített Mohamed prófétáról. Testőrei elrántották a művészt, akit így nem ért lövés, de egy másik, 55 éves férfi meghalt, három rendőr pedig megsebesült.
A másik, éjfél utáni lövöldözésnek egy zsinagógánál egy zsidó biztonsági őr esett áldozatul, és két rendőr megsebesült. Vasárnap kora reggel a valószínűsített támadót a rendőrök a Norrebro pályaudvar közelében lelőtték, amikor visszatért ahhoz a házhoz, amelyet a hatóságok akkor már szemmel tartottak.
Helle Thorning-Schmidt dán kormányfő, aki ellátogatott a helyszínre, rövid sajtóértekezletén azt közölte az akció után, hogy merénylet történt, s az egész országban a legmagasabb a készültség szintje. Mint mondta, nehéz napok előtt állnak, de Dánia sosem fog engedni az erőszaknak. „Ez nem az a Dánia, amit mi akarunk” – hangoztatta. A dán kormányfő is részt vett azon a párizsi megmozduláson, amelyen milliók tiltakoztak a terrorizmus ellen.
Előzőleg a dán rendőrség is bejelentette, hogy terrortámadásként kezelik az ügyet, bár ezt egyelőre nem tudják bizonyítani. Még szombaton este azt is közölték, hogy egy 25-30 év közötti, sportos testalkatú, arab kinézetű személyt köröznek. David Cameron brit miniszterelnök a Twitteren ítélte el a merényletet. Kifejtette, a szabad véleménynyilvánítást mindig tiszteletben kell tartani. Együttérzését fejezte ki a dán néppel. Ugyanezt tette közleményben a magyar külügyi tárca is.
A megtámadott karikaturista 2007-ben szerzett hírnevet magának, amikor egy fakutyaként ábrázolta Mohamed prófétát. Eredetileg egy helyi kiállításon akarták bemutatni művét, a szervezők azonban biztonsági okokból eltekintettek bemutatásától. Vilks ezután több bemutatóteremnek is felajánlotta munkáját, de mindegyik elutasította annak bemutatását. Több lap ugyanakkor bemutatta a rajzot, Vilkset több alkalommal is halálosan megfenyegették, s számos muzulmán ország tiltakozott ellene. Már 2009-ben merényletkísérletet hajtottak végre vele szemben, amelyet három amerikai állampolgárságú személy akart végrehajtani. 2010 májusában muzulmán tüntetők inzultálták, amikor Vilks előadást tartott az Uppsalai Egyetemen a szabad véleménynyilvánításról. 2011 szeptemberében három férfit tartóztattak le, szintén Vilksszel akartak végezni.
A merényletkísérlet szűk másfél hónappal a Charlie Hebdo párizsi szerkesztősége elleni terrortámadás után történt, amelyben 17 személy, köztük sok karikaturista vesztette életét, 21-en megsérültek.