Mintegy 150 közmunkás engedély nélkül tarolta le a védett Debreceni Nagyerdő szinte teljes aljnövényzetét. A munkások feladata a nem őshonos cserjék gyérítése lett volna, hozzáértés és megfelelő szakmai irányítás híján azonban a cserjeszint összes növényét elpusztították, ráadásul az avart és a talaj felső rétegét is felforgatták, telelő rovarok és kétéltűek sokaságát, madarak fészkelőhelyét megsemmisítve - írja a PM oldalán Szabó Rebeka.
A védett területen csak a természetvédelmi hatóság engedélyével lehetett volna dolgozni, ilyennel azonban a közmunkásokat cég nem rendelkezett. A Nagyerdőben ráadásul nem ez az egyetlen természetkárosító beavatkozás, amelyre az önkormányzat sort kerített: védett növények termőhelyét és a Békás-tó környékét lebetonozták, az őshonos mocsári nőszirmok helyett afrikai származású liliomokat ültettek - olvasható a közleményben.
A PM szerint az eset a közmunkaprogram és a természetvédelmi hatóság súlyos működési zavaraira is rávilágít. A közmunkásoknak láthatóan Debrecenben sem tudnak értelmes, értékteremtő elfoglaltságot biztosítani, az illetékes hatóság pedig teljes tétlenséggel figyelte a pusztítást. A PM feljelentést tesz természetkárosítás gyanújával, egyúttal szigorú vizsgálatot követelnek az illetékes minisztertől.
TIKTF igazgatója erre reagálva a távirati irodával azt közölte, hogy a felügyelőség minden szükséges intézkedést megtett, amint tudomást szereztek az esetről. "Azonnal értesítettük az önkormányzat jegyzőjét, mint helyi természetvédelmi hatóságot. A jegyző képviseletében az igazgatási osztály a tevékenységet azonnal betiltotta, a kivágott cserjéket elszállíttatja a helyszínről, hogy ne helyben darálják össze, és ezzel ne zavarják a fészkelni kezdő madarakat" - írta az igazgató.
Beszámolt arról is, hogy felügyelőségük, a debreceni önkormányzat, a közmunkásokat foglalkoztató szervezet, a Hortobágyi Nemzeti Park és a Terepszemle civil szervezet képviselői a napokban helyszíni bejárást tartottak a Nagyerdő érintett területén.
Az ügyben több eljárás is zajlik: a jegyző engedély nélküli tevékenység miatt jár el, a környezetvédelmi felügyelőség pedig védett fajok élőhelyének károsítása miatt indított eljárást. A vizsgálatba szakértőként bevonják a Hortobágyi Nemzeti Parkot a károkozás mértéke, illetve az önkormányzatot a károsodott terület pontos nagyságának megállapítása érdekében - ismertette Kelemen Béla. A felügyelőség igazgatója megjegyezte: a jogszabályok értelmében ilyen esetben a bírság hektáronként maximum 200 ezer forint. A helyszíni szemlén védett faj elpusztítását nem tapasztalták.
"A polgármesteri hivatalban nem fog elmaradni a felelősségre vonás és a személyi konzekvenciák levonása, ha valóban megtörtént a természetvédelmi szabályok durva megsértése" - reagált a történtekre közleményben a debreceni polgármesteri hivatal. Annak a kérdésnek az eldöntése, hogy a Nagyerdő parkerdei részében elvégzett munkálatok során megsértette-e bárki a természetvédelmi törvény rendelkezéseit, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség hatáskörébe tartozik.