A miniszter - megismételve Orbán Viktor a látogatást indokló szavait - emlékeztetett: az idén jár le Magyarország hosszú távú gázszállítási megállapodása, és mivel Magyarországra Oroszországból érkezik a legnagyobb mennyiségben gáz, ezt a kérdést megnyugtató módon rendezni kell. Ezért is van sorsdöntő jelentősége az ország energiabiztonságának szempontjából Vlagyimir Putyin látogatásának - állapította meg.
A gázszállítás csak ürügy
Semmi szükség nincs arra, hogy Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin maga tárgyaljon az idén lejáró hosszú távú gázszállítási szerződésről. Azt, hogy Moszkva milyen feltételek mellett szállít földgázt országunknak, szakértői szinten kell kitárgyalni és megállapodást kötni, mint ahogyan az más országokban, köztük Németországban is történt – nyilatkozta lapunknak korábban Deák András György. A Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Intézetének a munkatársa úgy véli: az Orbán-Putyin találkozó fő témája nem a gázszállítási egyezmény lesz, ez csak egy jól hangzó ürügy Orbán részéről Putyin fogadására, a magyar kormányfő ugyanis nem tudott – és feltehetően nem is akart – kitérni a látogatás elől. Ráadásul Orbán ismét a jól hangzó „rezsicsökkentés megvédése” szlogennel állt elő, ami eddig jól eladható politikai maszlag volt. Holott, az orosz elnök érkezésének aligha van köze a Fidesz-kormány folytonos rezsiharcához – tette hozzá a szakember.
Szijjártó Péter beszélt a paksi atomerőmű-beruházásról is, szavai szerint "minden rendben halad, a szerződéseket megkötötték." Decemberben tárgyalt Moszkvában az orosz energiaügyi miniszterrel, aki jelezte, hogy semmi ok az aggodalomra, mert a Roszatom teljesíti vállalásait.
LMP: Bontsák fel az Orbán-Putyin paktumot!
Az LMP arra szólította fel Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatásakor bontsa fel a paksi bővítésről Moszkvában tető alá hozott paktumot. Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke kijelentette: ez lehet az orosz elnök esetleges magyarországi látogatásának egyetlen pozitív hozadéka.
A külgazdasági és külügyminiszter kitért arra, hogy a Vlagyimir Putyinnal folytatandó tárgyalásokon nyilvánvalóan szóba kerül majd az ukrajnai konfliktus is. Magyarország álláspontja "egyértelmű: az ukrajnai konfliktust békés, tárgyalásos úton kell rendezni"! Magyarország több szempont miatt is a békében érdekelt. Egyrészt szomszédos országról van szó, másrészt Ukrajnában 150 ezer magyar él, illetve Ukrajnán keresztül érkezik Magyarországra az orosz gáz.