Találóan jellemezte a Guardian Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter tárgyalási stratégiáját. Mint írta, olyan, mintha a tárcavezető a fejéhez tartaná a revolvert, s másoktól kérne váltságdíjat azért, hogy ne húzza meg a ravaszt. Ez a teljes kiszámíthatatlanság dominált az euróövezet csütörtök kora hajnalba nyúlt rendkívüli ülésén is. Jeroen Dijsselbloem, az euróövezeti csoport vezetője már a tárgyalások előtt óva intett mindenkit attól, hogy komoly elvárásai legyenek az üléstől, de arra maga sem számíthatott, hogy ennyire eredménytelen lesz.
A görög statisztikai hivatal szerint a munkanélküliség 25,7 százalékos, ami kevesebb ugyan, mint a legdrámaibb időszakban, 2014 januárjában, amikor a 27,3 százalékot is elérte, de így is kétszer magasabb az euróövezet átlagánál. A GDP 1 százalékkal emelkedett 2014-ben, ami az első emelkedés 2007 óta, ugyanakkor ez még mindig jelentéktelen, ha figyelembe vesszük azt, hogy 2009-2014 között negyedével esett vissza a bruttó hazai termék.
Az év első három hónapjában 0,4 százalékkal emelkedett a GDP. A görög adósság 320 milliárd euró, ami a GDP 175 százaléka. A görög fogyasztói árak decemberre 2,5 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához képest, s valószínűleg a csökkenés azóta sem állt meg. Decemberben 3,8 százalékkal esett az ipari termelés.
A holland szakember a maratoni tanácskozás utáni közleményében azt boncolgatta, történtek előrelépések ugyan, ezek azonban nem voltak elegendőek ahhoz, hogy legalább formális közös megállapodást írjanak alá. „Számos kérdést érintettünk, de nem jutottunk döntésre. Kicsivel több időre van szükségünk” – jelentette ki rögtönzött sajtóértekezletén. Hogy azonban mennyi lesz ez a „kicsivel” több idő, egyelőre rejtély.
Varufakisz tárgyalási módszere mindenkit meglepett, s mondhatjuk, stratégiája teljesen szokatlan volt a jelenlévő pénzügyi tárcavezetők számára. Ami felettébb döbbenetes volt mindenkinek: bár a görögök azt hangoztatták, 10 pontból álló javaslatcsomagot terjesztenek elő, Varufakusz szóban adta elő mondandóját, a már ismert kliséket ismételgetve, írásban azonban nem rögzítette a megoldást célzó állítólagos
javaslatait. Az euróövezeti találkozón a vita a február végén lejáró hitelmegállapodásról szólt. A tárcavezetők olyan áthidaló megállapodást kívántak kötni Athénnal, amely fél évvel, augusztus végéig hosszabbította volna meg a megállapodás hatályát.
Az új görög kormány azonban már megválasztása óta azt hangoztatja, hogy nem hajlandó meghosszabbítani a megegyezést, új alapokra kívánja helyezni az együttműködést.
Meglepő módon azonban az ülésen Varufakisz mégis beleegyezett az ideiglenes megállapodás aláírásába. A pozitív eredmény hatására több tárcavezető el is hagyta az üléstermet, Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter el is sietett, hogy elérje berlini járatát. Mihelyst azonban a német tárcavezető már tisztes távolságban volt, Varufakisz meggondolta magát, s bejelentette, mégsem írja alá a megegyezést. Varufakisz a matematikai-gazdaság professzora, aki játékelméletekre szakosodott.
Tárgyalási technikáját azonban a totális kiszámíthatatlanság jellemzi, agresszivitását gyengeséggel ötvözi. A pénzügyminiszterek szerint azonban blöfföl. Nemcsak ő, Panosz Kammenosz védelmi miniszter, a Sziriza kisebbik koalíciós partnere, a Független Görögök elnöke is. Hiába beszél ugyanis Kammenosz B-tervről, arról, hogy orosz és kínai tőkével finanszírozzák majd az adósságot, hiába zsarolja Athén az EU-t, ha hazájának el kellene hagynia az euróövezetet, s új valutát vezetne be, ezt a pénznemet annyira le kellene értékelni, hogy a csőd elkerülhetetlenné válna.
Varufakisz egyébként a szokásos határozottsággal lépett újságírók elé a maratoni, hat órán át tartó ülést követően. Mosolyogva közölte, „elmagyaráztuk, hogy a hitelszerződs nem működőképes, s hogy új megállapodást akarunk” – jelentette ki. Hozzátette, „sokkal jobban megértjük egymást a találkozó után, mint akár szerda reggel” – jelentette ki, ami azért meglepő, mert Dijsselbloem nyilatkozata éppen ennek az ellenkezőjét sugallta.
A Brüsszelbe akkreditált újságírók számára az is feltűnt, hogy Varufakisz egy 300 eurós Burberry sálban virított, amiből egyesek arra következtettek: bort iszik és vizet prédikál. Diplomatikusan, de inkább derűlátóan beszélt az euróövezeti találkozóról Pier Carlo Padoan olasz pénzgyminiszter, aki azt közölte, „nagyon gyümölcsöző és őszinte tárgyalásokat folytattunk. Remélem, hogy előre tudunk lépni” – fejtette ki.
A Kathimerini című lap úgy értesült, hogy az athéni kormány hajthatatlan marad, s továbbra sem kívánja aláírni az euróövezet által előterjesztett tervezetet. A görög lap forrása azt közölte, olyan megegyezésre törekednek, amely „mindenki számára elfogadható. Igen ám, de eddig nem körvonalazódott ilyen.
Pedig Athénnak mielőbb pénzre lenne szüksége: 7 milliárd euró kellene ahhoz, hogy a következő hetekben-hónapokban teljesíteni tudja nemzetközi kötelezettségeit. Ahhoz azonban, hogy a hitelezők folyósítsák ezt az összeget, amely a második hitelmegállapodás utolsó részletével egyenértékű, meg kellene egyezni a még hatályban lévő, február végén lejáró megegyezés folytatásáról. Csakhogy Alekszisz Ciprasz azonban már múlt héten, a kormányprogram ismertetésekor kijelentette: kormánya erre nem hajlandó, s inkább lemond az utolsó hitelrészletről is.