"Magas rangú orosz tisztségviselők kijelentésével szemben, miszerint nincsenek Ukrajnában orosz fegyverekés katonák, február 12-re virradóan ötven harckocsi, negyven Grad, Uragan és Szmercs osztályú rakéta-sorozatvető, valamint páncélozott harcjárművek lépték át az orosz-ukrán határt az izvarinei ellenőrző pontnál", az oroszbarát szakadárok által ellenőrzött Luhanszk megyében - sorolta kijevi sajtótájékoztatóján Andrij Liszenko, a Moszkva-barát szakadárok ellen vívott ukrán hadműveletek parancsnokságának szóvivője.
A tisztségviselő közlése szerint a szakadárok csapatokat és fegyverzetet vonnak össze Luhanszk és Debalceve térségében. Megerősítette, hogy Horlivka közelében egy településen ukrán egyenruhába átöltözött orosz katonákról kaptak jelentéseket. A katonák állítólag nehézfegyverekből álló katonai konvojokat kísérnek.
Szemen Szemencsenko, a Donbasz önkéntes alakulat parancsnoka közben arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy az ukrán katonák ostrommal bevették Donycek megyében Lohninove települést, amelynél a szakadárok elzárták az utat Artemivszk és Debalceve között. A Luhanszk és Donyeck között félúton, a szakadárok területébe mélyen beékelődő Debalceve környékét hetek óta heves támadásokkal próbálják ellenőrzésük alá vonni a szakadárok. Előző nap a kijevi hadműveleti parancsnokság szerint 14-szer vették tűz alá rakéta-sorozatvetőkkel. Kijev cáfolja azokat az orosz és szeparatista bejelentéseket, amelyek szerint sikerült volna a szakadár egységeknek körbekeríteniük a Debalcevét védő ukrán katonákat.
A minszki tárgyalás végeztével Vlagyimir Putyin a sajtónak azt mondta, hogy a tárgyalási folyamat nehézségei ellenére a "normandiai négyeknek" sikerült megállapodást elérniük az ukrán válság rendezését célzó legfőbb kérdésekben. Az orosz elnök közlése szerint helyi idő szerint vasárnap nulla órától, azaz szombat éjféltől lép életbe a tűzszüneti megállapodás. A négy államfő abban egyezett meg, hogy az ukrán kormányzati erők a jelenlegi frontvonaltól, a délkelet-ukrajnai "felkelők" pedig a tavaly szeptember 19-én Minszkben született megállapodásban rögzített vonaltól vonják vissza a nehézfegyvereket.
Több mint 13 óráig tárgyaltak a fehérorosz fővárosban, Minszkben úgynevezett normandiai formátumban Németország, Franciaország, Oroszország és Ukrajna vezetői, velük párhuzamosan egyeztettek a kontaktcsoport tagjai is. A hírügynökségek kaptak egy dokumentumot, ami szerint 48 órán belül tűzszünet lesz. A német hírügynökség szerint a szeparatisták még nem írták alá az egyezményt, de ők bár a fehérorosz fővárosban vannak, nem vettek rész a négyes csúcson.
A Ria Novosti orosz hírügynökség szerint óriási előrelépés történt. A dokumentumba foglalt pontok 80 százalékában mind a négy csúcsvezető egyetértett, összességében 10 pontot tartalmaz. Ez a megállapodás, amelynek részletei még nem ismertek, kerül a kontaktcsoport elé, amelynek a szakadár vezetők is tagjai. „Nem lényeges, minek nevezzük ezt a dokumentumot, nyilatkozatnak vagy közleménynek, az a lényeg, hogy 12-13 pontot fog tartalmazni, amelyek a válság rendezésének konkrét lépéseit rögzítik”, nyilatkozta egy névtelen diplomáciai forrás a TASSZ-nak. Tegnap este 19 órakor ült tárgyalóasztalhoz Angela Merkel, Francois Hollande, Vlagyimir Putyin és Petro Porosenko, s már a kora esti órákban nyilvánvalóvá vált, hogy valamiféle megegyezés körvonalazódik, hiszen Minszkbe rendelték Donyeck és Luhanszk vezetőit is, hogy amennyiben megszületik a megállapodás, érintett félként aláírhassák azt.
Közös nyilatkozatban támogatták a "normandiai négyek" a minszki tűzszüneti megállapodást
Közös nyilatkozatban támogatta a német kancellár, a francia, az ukrán és az orosz államfő azt a tűzszüneti megállapodást, amelyet a kelet-ukrajnai szakadár "köztársaságok" képviselőivel írtak alá Minszkben az úgynevezett összekötő csoport tagjai. A német kormány sajtó- és tájékoztatási hivatalának (BPA) csütörtökön Berlinben kiadott közleménye szerint közös nyilatkozatában Angela Merkel, Francois Hollande, Petro Porosenko és Vlagyimir Putyin "megerősíti", hogy tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és területi épségét.
A négy vezető szilárd meggyőződése szerint a válság békés megoldásának nincs alternatívája, és szilárd elhatározásuk, hogy a békés rendezés céljából külön-külön és együtt minden lehetséges intézkedést megtesznek. Mindennek alapján támogatják a csütörtökön elfogadott és aláírt intézkedéscsomagot a minszki megállapodások végrehajtásáról, amelyet a 2014. szeptember 5-ei Minszki jegyzőkönyv és a 2014. szeptember 19-ei Minszki megállapodás valamennyi részese aláírt - idézte a BPA a nyilatkozatot. Az állam- és kormányfők hozzájárulnak ehhez a folyamathoz és latba vetik befolyásokat a konfliktus részeseinél, hogy megkönnyítsék az intézkedéscsomag végrehajtását - áll a közleményben.
A nyilatkozat tartalmazza, hogy Németország és Franciaország rendelkezésre bocsátja majd technikai szakértelmét a bankszektor helyreállításához a konfliktusban érintett területeken, valószínűleg egy, a szociális transzferek megkönnyítését szolgáló nemzetközi mechanizmus kialakítása révén. A normandiai négyek vezetői osztják azt a meggyőződést, hogy az EU, Ukrajna és Oroszország együttműködésének javítása kedvező hatással lesz a válság rendezésére. Ezért támogatják az EU, Ukrajna és Oroszország háromoldalú, energiaipari kérdésekről szóló tárgyalásainak folytatását azzal a céllal, hogy kidolgozzák a téli hónapokra vonatkozó földgázszállítási megállapodáscsomag utáni lépéseket - áll a nyilatkozatban a BPA közleménye szerint. A négy vezető támogatja továbbá, hogy az EU, Ukrajna és Oroszország háromoldalú tárgyalásokon keressen gyakorlati megoldásokat" azokra az aggodalmakra, amelyeket Oroszország jelzett az EU és Ukrajna szabadkereskedelmi megállapodásával kapcsolatban.