;

alpesisí-világbajnokság;Marcel Hirscher;Eva-Maria Brem;

A csapatversenyben sem találtak legyőzőre az osztrákok FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ALAIN GROSCLAUDE

- Legyőzhetetlen osztrákok

Ausztria negyedik aranyérmét szerezte meg az alpesisí-világbajnokságon, az egyesült államokbeli Beaver Creekben. Az osztrákok dominanciája elsöprő a vb-n: az eddigi hét versenyszámon hét érmet zsebeltek be. S még mindig nincs vége…

Az alpesisí-világbajnokság egyik leglátványosabb száma a csapatverseny, amelyben a különböző nemzetektől két-két férfi és női versenyző méri össze erejét. A gyengébbik együttes kiesik. Első ízben 2003-ben Sierra Nevadában kísérleteztek a versenyszámmal, hivatalos világpremierjére azonban 2005. február 13-án, a bormiói világbajnokságon került sor, ezen Németország diadalmaskodott Ausztria és Franciaország előtt.

Alpesisí -vb, csapatverseny, végeredmény
1. Ausztria
2. Kanada
3. Svédország
4. Svájc

Világkupán első ízben 2006 márciusában, a svédországi Aréban tartottak ilyen viadalt. Egyelőre nem olimpiai szám, de Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke épp a mostani vb alatt jelentette be, hogy a tervek szerint felveszik a 2018-as téli olimpia programjába.

Bár a németek nagy reményeket fűztek akár egy aranyéremhez,

hagyományosan igen erősek ebben a versenyszámban, ehhez képest már a viadal elején búcsúra kényszerültek, így ezúttal is medál nélkül maradtak.

Nem így a Beaver Creek-i vb-n ellenállhatatlanul szereplő osztrákok, akik magabiztosan meneteltek a döntőbe Argentína, Norvégia, valamint az elődöntőben Svájc kiverésével, majd a fináléban is győztek a versenyszám meglepetéscsapata, Kanada ellen is, 3-1 arányban.

Nincs veszélyben a téli olimpia

A dél-koreai Phjongcshang készen áll a 2018-as téli olimpia megrendezésére, minden a tervez szerint halad – közölték a szervezők. Mindezt annak kapcsán mondták el, hogy Gian Carlo Kasper, a Nemzetközi Sí Szövetség elnöke elégedetlenségét fejezte ki a lassan haladó előkészületek miatt. A dél-koreai szervezők szerint a pályákat már 2016-tól tesztelhetik.

Így az Eva-Maria Brem, Christoph Nösig, valamint a férfi összetett aranyérmese, Marcel Hirscher, s a női kombinációban bronzérmes Michaela Kirchgasser alkotta csapat Ausztria negyedik aranyérmét is megszerezte a világbajnokság során. Szomszédjaink a 2013-as Világkupa után állhattak e számban ismét a dobogó legmagasabb fokára.

Ausztria mérlege valóban félelmetes. Az eddigi hét vb-versenyszámban hét

éremre tett szert, s a csapat, a már említett Hirschernek köszönhetően, illetve Anna Fenninger a női, Hannes Reischelt pedig a férfi szuperóriás-műlesikláson aratott győzelmével bearanyozta a „sógorok” napjait.

A csapatversenyben az osztrákok hőse Hirscher volt, aki mind a négy megmérettetésén győzni tudott. A 25 éves salzburgi versenyző felkerült az osztrák sí-örökranglista második helyére, az egykori sílegenda, a 2006-ban elhunyt Anton Seelos mellé, hiszen világbajnokságon mindketten négy aranyat és egy ezüstöt zsebeltek be. Toni Sailer (1935-2009), az Alpesek varázslója egyelőre beérhetetlennek tűnik hét aranyával és egy ezüstjével.

„Két verseny, két arany, ez már valami!” – jelentette ki elégedetten Hirscher. „Jó érzés, hogy együtt harcolhattunk Ausztriáért” – tette hozzá.

A nap szenzációját mindenképpen Kanada szolgáltatta, alighanem senki sem számított arra, hogy a második helyre sikerül felkapaszkodnia. Már az hatalmas szenzációval ért fel, hogy ha aprócska különbséggel is, de sikerült győznie a toronymagas esélyesnek kikiáltott német válogatott ellen.

Ők mondták...

Marcel Hirscher (osztrák): „Más sportágakban, például a biatlonban természetes az, hogy nemzetek indulnak külön versenyszámban, nálunk az alpesisíben még idő kell, hogy ezt megszokják az emberek. Szerdától már az óriásműlesiklásra gyakorlok, aztán pénteken kezdődik a következő verseny.”

Eva-Maria Brem (osztrák): „Leírhatatlan, milyen a dobogó legmagasabb fokán állni az első világbajnokság után. Mindez azt mutatja, érdemes küzdeni az életben.”

Hans Pum (osztrák csapatvezető): „Nagyon izgalmas volt, remek futamokat mutattunk be. Vezetjük a nemzetek rangsorát, s fontos volt, hogy csapatban is megszerezzük az aranyérmet.”

Melyek Európa legjobb formában lévő csapatai? Nyilván nem könnyű összehasonlítani a különböző erősségű bajnokságokban szereplő együtteseket, de valamit azért mégiscsak elmond az, hogy az utolsó két hónapban milyen eredményeket értek el az egyes csapatok saját pontvadászatukban. Csak olyan együtteseket vettünk számba, amelyek 2015-ben már pályára léptek tétmeccsen. Rangsort is felállítottunk, az egyes pontvadászatok erőviszonyai alapján.