Becslések szerint mintegy 20 ezer külföldi csatlakozott az IS-hez, köztük legalább 3400 amerikai, illetve nyugat-európai állampolgár. Az amerikai ügynökségek úgy vélik, legalább 150 amerikai próbálkozott meg eljutni az IS által ellenőrzött iraki-szíriai területekre. Ezeket az adatokat ismertetik ma a washingtoni képviselőház belbiztonsági bizottságának ülésén. Az amerikai dzsihadisták egy részét sikerült feltartóztatni, őrizetbe venni, többen életüket veszítették, kisebb számban továbbra is vannak olyan amerikai állampolgárok, akik az IS soraiban harcolnak.
Nick Rasmussen, az amerikai terrorelhárítási központ főnöke az AP-nek úgy nyilatkozott, az IS harcolni is kész szimpatizánsai jóval többen vannak, mint amennyien az elmúlt 20 évben összesen Afganisztánba, Irakba, Jemenbe vagy Szomáliába mentek, hogy a dzsihád szellemében harcolhassanak. Washingtont továbbra is aggasztja, hogy a mintegy 90 államból az IS-hez érkezett, ott valamilyen szintű kiképzésben részesülő dzsihadisták hazatérnek Európába vagy az Egyesült Államokba, s terrormerényleteket kövenek el. A párizsi Charlie Hebdo szatirikus magazin támadóinak egyike például Jemenből hazatért dzsihadista volt.
Az amerikai hírszerzési illetékesek az IS mellett harcoló amerikaiak számát nem hozzák nyilvánosságra, tavaly szeptemberben James Comey, az FBI igazgatója mintegy tucatnyi emberről beszélt. A kongresszus belbiztonsági bizottságának vezetője, Michael McCaul texasi republikánus képviselő az AP-nek azt mondta, nyilvános forrásokban 18 olyan amerikai állampolgárt találtak, aki az IS-hez csatlakozott, s ugyanennyien lehetnek, akik más dzsihadista szervezet tagjai közé álltak.