A Népszabadság pénteken számolt be arról, hogy a még 2013. szeptemberében elkészült koncepciót a közelmúltban küldték el véleményezésre a Nemzetközi Holokausztemlékezési Szövetség, valamint a Zsidó Közösségi Kerekasztal tagszervezeteinek. Az anyagról ugyanakkor lesújtó véleményt fogalmaztak meg a lapnak szakértől - név nélkül -, Karsai László történész viszont elmondta, szerinte „a dokumentum kétszáz oldalnyi semmi”. A Sorsok Háza projektet vezető Schmidt Mária az ügyben egyelőre nem kívánt reagálni. (A Mazsihisz korábban feltételekhez kötötte együttműködését a Sorsok Háza-projektben a Schmidt vezette Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvánnyal, és az egyik ilyen feltétel volt, hogy a kiállítás történelemfelfogásának a Páva utcai Holokauszt Dokumentációs és Kutatóközpont kiállításának általánosan elfogadott történelemszemléletén kell alapulnia.)
A Magyar Nemzet utánament a Népszabadság által írtaknak, és Lázáréknál rákérdeztek: miért egy több mint egyéves munkaanyagot küldtek szét az illetékeseknek? Erre a Miniszterelnökség a Nemzetnek azt válaszolta, nincsen tudomásuk arról, hogy lenne kibővített koncepció, és azért volt szükség az anyag kiküldésére, mert eddig nem történt meg a terv érdemi egyeztetése a hazai és nemzetközi zsidó szervezetekkel és a szakmai műhelyekkel. Ez azért is meglepő kijelentés, hiszen a múlt nyáron nemzetközi konzultáció zajlott a Sorsok Házáról, így cikkének ezt a vitriolos címet adta a lap: "Lázáréknak nem rémlik az egyeztetés?"
A Miniszterelnökség válasza értelmezhető úgy is: immár "ellenzéki" médiumnak tekintik az egykor Orbánhoz lojális, Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó lapot, a Magyar Nemzet ugyanakkor láthatóan törekszik is az ellenzékiségre, és - mintha csak a Simicska-Orbán-háború egy újabb bekezdése lenne - a legkisebb ügyekben is megkérdőjelezi a kormányzat tevékenységét.
A lap tegnapi számában egyébként a Liszkay Gábor utódjaként frissen kinevezett főszerkesztő, D. Horváth Gábor még így üzent az olvasóknak:
“Tisztelt Olvasók! Nem fordult hozzám senki olyan kéréssel, hogy a Magyar Nemzet 180 fokkal változtasson irányvonalán, vagy hogy bármiben is változtasson az értékrendjén. Emellett nem állt és nem áll szándékomban megváltoztatni a lap irányultságát, a szerkesztőségben mindannyian ragaszkodunk a Magyar Nemzet értékeihez. Társadalmi problémákra érzékeny, izgalmas napilapot fogunk szerkeszteni.”