Az NSA széleskörű titkos adatgyűjtése Edward Snowden leleplezései nyomán került nemzetközi reflektorfénybe, s azt követően vált köztudottá az is, hogy Salt Lake City-től délre található az NSA 1,7 milliárd dollár költséggel felépült szerverparkja, ahol elképesztő mennyiségű telefonhívás, e-mail üzenet metaadatait tárolják.
Keith Squires, az állam közbiztonsági hivatalának vezetője úgy véli, a hackertámadások jórésze ártatlan, amatőr próbálkozás. Feltételezik ugyanakkor, hogy az NSA tevékenységét ellenző aktivisták is próbálkoznak betörni az állami számítógépes rendszerekbe, s azt sem zárják ki, hogy külföldi kíberkémkedési kísérletek is előfordulnak.
Utah 2012-ben vásárolt egy berendezést, amely észleli, automatikusan visszaveri, s számlálja is a támadásokat. 2013 januárjában, amikor működésbe állították, napi 50 ezer hackerbetörést regisztráltak, 2013 februárjában a szám napi átlagban 75 millióra ugrott, de néha az 500 milliót is meghaladja. Elképzelhető, hogy például az NSA-központ áramellátását biztosító rendszereket próbálják megbénítani, hogy így tegyék lehetetlenné a titkos adatgyűjtést, vélték a Reuters által megszólaltatott szakértők.