Ahol a Fidesz tavaly év vége óta elindult időközi választáson, sehol nem tudott győzni – Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője szerint ez a vasárnapi mezőtúri választás legfőbb tanulsága. A tét mindössze egyetlen önkormányzati képviselői hely volt, így csak néhány százan szavazhattak – ráadásul alig 25 százalék voksolt –, a jobbikos Kötél János mégis látványosan megverte fideszes ellenlábasát, Pete Jánost: előbbi 55, utóbbi 37 százalékát szerezte meg a szavazatoknak.
Országos jelentőségűnek tehát aligha nevezhető a Jobbik helyi győzelme, az eredményt árnyalja, hogy októberben a két jelölt ugyanebben a körzetben még darabra pontosan ugyanannyi szavazatot kapott, 172-t: Kötél és Pete is a voksok 33-33 százalékát szerezte meg, vagyis míg a Fidesz most 8 szavazatot vesztett, a Jobbik 74-gyel többet kapott.
Juhász lapunknak úgy értékelt: önmagában nem a jobbikos győzelem érdekes, hanem a tartós fideszes vereség. Ősszel Ózdon a jobbikos jelölt a szavazatok kétharmadával verte fideszes ellenfelét, majd november végén az újpesti időközi parlamenti választáson - hiába vádolták KGB-s múlttal - a szocialista Horváth Imre nyert 50 százalékkal a 30 százalékot elérő fideszes jelölttel szemben. De január végén Pilisen szintén MSZP-s jelölt győzött. Vagyis a Fidesz közvélemény-kutatásokban látható gyengülése választási helyzetben is megmutatkozik, persze – mint Juhász fogalmazott – ebből csak egy erős helyi jelölt tud profitálni.
Kötél Mezőtúron vélhetően cigányellenességéből is profitált: Facebook-oldalán az elmúlt években többször is cigányellenes képek, politikusok akasztásártól szóló bejegyzések jelentek meg. 2013 októberében egy fegyver képét osztotta meg, amelyen a „segélyosztó”, a tölténytáron pedig „cigánynevelő vasrészek” felirat szerepelt. Pedig Vona Gábor pártelnök nemrég a megújulás jegyében középre húzódást hirdetett meg. „Ezek a megnyilvánulások helyi szinten népszerűek is, de országosan a Jobbik mégis megpróbálja elsimítani őket” – mondta Juhász, hozzátéve: a párt azt játssza, hogy mérsékeli a szélsőséges hangnemet, de helyi szinten továbbra is szélsőséges marad. „Ez egy puha elhatárolódás” – utalt az elemző Vonának a mezőtúri jobbikos viselkedésére tett válaszlépésére (lásd keretes írásunkat).
Bár Juhász szerint egyelőre a Jobbik a második legerősebb párt, váltópártként aligha jellemezhető: a Nézőpont Intézet legutóbb 17 százalékot mért a teljes lakosság körében a Jobbiknál – a Fidesz-KDNP-nél 26-ot -, a kormánypárti Századvég pedig 15-öt, míg a Fidesznél 30-at. A kormánypárt tartós népszerűségvesztése Juhász szerint részben épp annak köszönhető, hogy a szélsőjobboldalnak népszerű témákat - így a bevándorlás-ellenességet - próbálják meglovagolni. Ám ami a Jobbiknak bejön, a Fidesznek már nem.