Orbán-kormány;Erste Bank;államosítás;

Most az osztrák banktulajdonosoknak tett szívességet Orbán Viktor – Andreas Treichl (jobbra) elégedett lehet FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Kisegíti a kormány az Erstét

Hétfőn az Országházban Orbán Viktor kormányfő, Suma Chakrabarti, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke és Andreas Treichl, az Erste Group AG vezérigazgatója közös sajtótájékoztatón jelentette be, a magyar állam és az EBRD - tőkeemeléssel - 15-15 százalékos tulajdonrészhez jut az Erste Bank Zrt.-ben. A magyar miniszterelnök szavaival: "feltéve, ha meg tudunk állapodni." A megállapodás része, hogy a magyar kormány 2016-2017-ben jelentősen csökkenti a bankadót.

Fontos pontjához érkezett a magyar gazdaságtörténet - ezzel az erőteljesen eltúlzott megállapítással kezdte rövid beszédét Orbán Viktor hétfőn, közvetlenül azután, hogy a sajtó nyilvánossága előtt megállapodást írt alá az EBRD elnökével és az Erste Group AG vezérigazgatójával. E szerint mind a magyar kormány, mind a nemzetközi pénzintézet 15-15 százalékos résztulajdonos lesz az Erste Bank Hungary Zrt.-ben, azt követően, hogy a magyarországi pénzintézetet átvilágították, a végleges vételárban megegyeztek, és mindezt az EBRD igazgatósága is jóváhagyta. Az EBRD szándéka az, hogy három esztendő múltán megválik a részvénycsomagjától. További magyar bank megvásárlását nem tervezik - szögezte le Suma Chakrabarti, az EBRD elnöke.

A magyarországi bank érdemi ügyeiben való döntéshozatalra ez a kétszer 15 százalékos tulajdonosi részarány nem elegendő - vélik a szakemberek, így az irányítás továbbra is az osztrákok kezében marad majd. A befektetésnek inkább presztízsértéke van, mintsem az üzleti. Az az azonban bizonyos, hogy a vételárat a magyar adófizetőkkel fizettetik meg, és a központi költségvetés - amelyben ilyen címszót nem lehet fellelni - módosításával történhet meg az akvizíció, mint történt ez az MKB Bank Zrt. vagy a Budapest Bank Zrt. esetében is. Vagy ahogy erről Bodnár Zoltán, az MNB egykori alelnöke lapunknak nyilatkozott: korábban a német, illetve az amerikai tulajdonosoknak tett szívességet a magyar állam, most pedig az osztrákoknak.

Ugyanakkor nehezen értelmezhető a kormányfőnek az a kijelentése, hogy az Erste magyar bank lesz, a 15 százalékos részesedés ugyanis erre aligha ad okot. Mint ahogy Orbán Viktornak az a hétfőn is többször megismételt kijelentése sem fedi a valóságot, hogy a mostani tulajdonrész-szerzéssel a bank "megszűnik idegenek játéka lenni". A bankszektor több, mint 50 százalékban magyar kézben van, ezért, amikor arról beszélünk, hogy a bankszektor megerősítésére készülünk, a saját tulajdonunk erősítésére készülünk - mondta a miniszterelnök. Bodnár Zoltán szerint az ilyen - a szocialista időket idéző - kijelentés kapcsán az jut az ember eszébe, hogy akkor a magyar GDP jelentős hányadát megtermelő autógyárakban németek, japánok vagy amerikaiak "bűnös játéka folyik", tehát ki kellene vásárolni ezeket a tulajdonosokat is, ami képtelenség!

Egy veszteséges pénzintézet vállalásai
A következő három évben összesen 550 millió eurós hitelprogramot indít a magyar gazdaság támogatására a hétfőn a magyar kormánnyal és az EBRD-vel aláírt szándéknyilatkozat értelmében - közölte az Erste Bank Group honlapján.
Egy 250 millió eurós hitelkeret legfontosabb része a közszféra alkalmazottai számára kidolgozott komplett pénzügyi csomag. Energiahatékonysági programokat 100 millió euró értékben finanszíroz a bank, 200 millió eurót pedig az agrárgazdaság hitelezésére fordítanak.
A közlemény szerint a magyar kormány a szándéknyilatkozatban kijelenti, hogy nem kíván többségi tulajdonrészt szerezni rendszerszinten fontos bankokban, és kötelezi magát, hogy a következő három évben magánkézbe adja a magyar bankokban jelenleg közvetve vagy közvetlenül birtokolt többségi részvénycsomagját.
Az Erste Bank Hungary több éve veszteséges, a 2014 első félévét is 43,9 milliárd forint adózott veszteséggel zárta.

A megállapodás része a bankadó csökkentése is. Orbán Viktor az első 2016-2017-es csökkentési ütem nyomán várható adó mértékét nem árulta el, csak annyit, hogy jövőre 60 milliárd forinttal csökkennek a bankok ilyen címen befizetett terhei. (Az adócsökkentés a 2018-2019-es esztendőben folytatódhat - szól az kormányfői ígéret.) A miniszterelnök elismerte, hogy a nálunk meglévő pénzintézeti különadó teher példátlanul magas, amit azzal is érzékeltetett, hogy még a csökkentés első üteme után is Magyarországon lesz a legmagasabb az ilyen címen kivetett adó mértéke. Célul is mindössze annyit tűzött ki a kormány, hogy közelítsünk az európai átlaghoz.

Bodnár Zoltán szerint Orbán Viktor bejelentése azért álságos, mert a kormány már évekkel ezelőtt megállapodott a Magyar Bankszövetséggel a bankadó megszüntetéséről, majd ezt úgy módosították, hogy az adót csak megfelezik, végül is minden maradt az eredeti formában. Most azt is tartalmazza a megállapodás, hogy az adó alapját is felülvizsgálják, tehát arra is mutat hajlandóságot a kormány, hogy már ne a 2009-es banki korrigált mérlegfőösszeg után kelljen fizetni. A bankadócsökkentés hírére az OTP részvényei közel öt százalékot drágultak a pénteki záróárhoz képest a Budapesti Értéktőzsdén.

Treichl egy kérdésre adott válaszából kiderült: érdeklődnek a Citibank magyarországi és csehországi eladó üzletágai iránt, de - tette hozzá - "nem tudjuk, hogy nyerünk-e."

Bankot vesz Co-op Hitel Zrt.?
Kedvelt forma lehet a tőkeemeléssel való tulajdonszerzés a bankvilágban, ugyanis hétfőn a Coop élelmiszer kiskereskedelmi lánc érdekeltségébe tartozó Co-op Hitel Zrt.-ről írta a Portfolio.hu, hogy részesedést vásárolhat a magyarországi Sberbankban.
Úgy tartják, - az Oroszország elleni szankciók miatt is -, esélytelen hogy az orosz hátterű Sberbankban a tulajdonos tőkét emeljen, így a helyzetet kihasználva tőkeemeléssel többen is tulajdont szeretnének szerezni a rossz hitelei és veszteségei miatt kis üzleti értéket képviselő bankban. A Portfólió úgy tudja, hogy ehhez most egy bankszektoron kívüli szereplő, a Co-op Hitel Zrt. áll most a legközelebb.

Fedett nyomozó bevetése csak súlyos indokkal, és jelentős kockázattal lehetséges a büntetőeljárásban – állítja egy volt rendőri vezető. A Hiszékeny Dezső ügyében napvilágot látott hírek szerint viszont az sem kizárt, hogy az ügyészség „beugratással” próbálkozott az MSZP-s politikusnál. A különleges nyomozati módszer jogszerű alkalmazásáról korábban konferenciát is tartottak.