;

génmanipulált;Schiffer András;génmanipullt élelmiszerek;

- Az ikrek aggódnak

Most akkor egy picit mindenki megpihenhet. Múlt pénteken Brüsszelben befejeződött az Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodást előkészítő tárgyalások nyolcadik fordulója, az első azóta, hogy múlt novemberben hivatalba lépett a Jean-Claude Juncker vezette, új összetételű Európai Bizottság.

Megpihenhet Schiffer András (LMP), aki eddig azzal az apokaliptikus látomással verte félre a harangokat, hogy a Bosnyák téri piacot hamarosan elöntik a génmanipulált amerikai élelmiszerek, s aki szerint a szabadkereskedelem pusztulást hoz nemhogy egy félperifériális országra, de az egész bolygóra. Megpihenhet Mikola István, aki a nemzet orvosaként mostanában a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkáraként fenyegeti a világot azzal, hogy a kormány bizony megvétózza az egyezményt, ha a magyar érdekeket nem sikerül érvényesíteni. És megpihenhet Rogán Antal is, aki a kitiltási ügyben a kormányra nehezedő amerikai nyomás mögött a szabadkereskedelem hideglelős kísértetét vélte felfedezni, amelyet, mint egy rossz IMF-egyezményt, rá akarnak erőltetni Közép-Európára.

Hogy a hármas ikrek veszélyt szimatolnak, az nem véletlen. A már ma is viszonylag alacsony vámkorlátok lebontásáról lenne szó, az áruk és szolgáltatások előállításának, forgalmazásának összehangolásáról, szabadságáról. Voltaképpen a tőke globalizációjának újabb, elkerülhetetlen fejezetéről, amely kikényszerítené a nemzetközi piacra lépők versenyképességének megméretését.

Schiffer esete egyszerű: a génmanipulációnál is jobban utálja a kapitalizmust. Rogán pedig a tervezett Befektető-Állam Vitarendezésként emlegetett döntőbíráskodási mechanizmust, amelyet azok a vállalatok vehetnének igénybe, amelyek saját érdekeikre, kereskedelmi, illetve befektetői megfontolásaikra nézve sérelmesnek tartanak valamilyen nemzeti jogszabályt, előírást. Nemzetközi jog venné át a nemzeti jogot. Rogán még nem tudja, hogy a kormányfő mennyire utálja éppen a globális kapitalizmust, ezért az előnyöket is hangoztatja. Pedig már látja: ha egyszer megvalósul az egyezmény, úgy a magyar kormány piacellenességének, nemzetállami csököttségének annyi. Az ikreket joggal veri ki a víz.