A távirati iroda azt követően kereste meg a rendőrséget, hogy az Együtt - A Korszakváltók Pártja a vagy.hu beszámolójára hivatkozva felháborodásának adott hangot az akkori politikusuk, Káposznyák István feljelentése nyomán indult nyomozás megszüntetésével kapcsolatban.
A debreceni delegáció 2013 novemberében utazott egy floridai energiakonferenciára, az utazáson az önkormányzat és számos városi cég vezetői, néhány hivatalnok, köztük a város jegyzője, valamint Pajna Zoltán alpolgármester is részt vett. Később kiderült: az utazás előtt Kósa Lajos akkori fideszes polgármester úgy döntött, minden résztvevőnek a saját költségén, a szabadságra terhére kell utaznia.
Az Együtt még tavaly augusztusban közölte: feljelentésükre az utazásával összefüggésben hűtlen kezelés bűntette és közérdekű adattal visszaélés vétsége miatt folytat eljárást a Nyíregyházi Járási Ügyészség. A nyomozás megszüntetését a rendőrség vasárnap nem indokolta.
Az Együtt a nyomozás megszüntetésére közleményben úgy reagált: felháborítónak tartja, hogy a hatóságok asszisztálnak a fideszes politikusok korrupciós ügyeihez. "Tiltakozunk az ellen a gyakorlat ellen, hogy a rendőrség és az ügyészség kettős mércét folytatva, fideszes korrupciós ügyekben nem végez tisztességes munkát. Követeljük, hogy vizsgálják ki a fideszes lopásokat is!" - olvasható a Együtt vasárnapi közleményében.
Polt visszatartja a vizsgálatokat?
Korábban az átlátszó.hu statisztikái alapján írtuk, hogy a Legfőbb Ügyészség el sem indítja vagy szinte azonnal megszünteti a politikai korrupciós ügyekben indított eljárásokat, mióta Polt Péter vezeti a hatóságot. A 2006 és 2014 közötti adatokból látszik, hogy Polt 2010-es kinevezése óta – bár a feljelentések száma felére, harmadára csökkent – a politikai korrupciós ügyekben indított büntetőeljárások elutasításának száma viszont háromszorosára nőtt.
Az Átlátszó azért kezdett kutatásba, mert mint írja: "kommentekben, fórumokon, itt-ott azt a vélekedést olvassuk, hogy Polt Péter ügyészségén nincs értelme feljelentést tenni hivatali korrupció miatt, hiszen az ilyen eljárások jó eséllyel a kormánypártnak ártanának, ezért az ügyészség inkább el sem indítja őket". A statisztikák alátámasztják a közvélekedést: mivel a feljelentések csökkentek Polt vezetése alatt lehet, hogy valóban kevesebb a korrupciós botrány, de az is lehet, hogy az állampolgárok egyszerűen nem látják értelmét feljelentést tenni, sőt esetleg a retorziótól is tarthatnak.
Együtt: Polt "Fideszhez kötődő gazdasági bűnözőket véd?"
Korábban már beszámoltunk arról, hogy Szigetvári Viktor, az Együtt társelnöke felszólította a legfőbb ügyészt, hogy a parlament előtt adjon számot arról, miért nőtt háromszorosára az elutasított feljelentések aránya. Ez azért történik-e, mert ennyire lecsökkent a korrupció vagy pedig azért, mert fideszes politikusokat, "Fideszhez kötődő gazdasági bűnözőket véd" - kérdezte a társelnök. Szerinte Polt Péter azzal, hogy "falaz a fideszeseknek" méltatlanná vált a hivatalára, ahonnan az Együtt - amennyiben a párt kormányzati pozícióba kerül - el fogja távolíttatni.