Orbán Viktor;média;Hír TV;Magyar Nemzet;Simicska;Simicska Lajos;médiaháború;

Hiába várták sokan, Simicska távolból intézkedett FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Simicska nekiment Orbánnak

Noha információink szerint előzetesen tájékoztatták őket arról, hogy Simicska Lajos nyilatkozik a Népszavának, péntek délelőtt "lelkiismereti okok miatt" benyújtották le-, illetve felmondásukat a Magyar Nemzet, a Lánchíd rádió és a Hír tévé vezetői. Ezek a médiumok mind Simicska érdekeltségei, aki ezután keresetlen és olykor vulgáris szavakkal osztotta ki az őt, szerinte hátba támadókat, sőt Orbán Viktort is. Az üzletember délután Budapestre érkezett, s "kivágott mindenkit", aki "orbánista", médiumai ma már új vezetőkkel - sőt, az ő többségi tulajdonában - működnek. Simicska előzőleg lapunkban jelentette be: ha Orbánék kiterjesztik a reklámadót, totális lesz a médiaháború.

Mindenki "geci" - tömören így foglalható össze Simicska Lajos mondanivalója arról, miként álltak ki mögüle alkalmazottjai, miután a Népszavában küldött immár nyílt hadüzenetet a reklámadót fizetők körét kiterjeszteni szándékozó Orbán-kormánynak. Információink szerint nem érhette váratlanul az érdekeltségeibe tartozó médiumok vezetőit, hogy tulajdonosuk nyilatkozott lapunknak. A belső viszonyokat ismerő forrásaink állítják: a péntek délelőtt lemondásukat felajánlott vezetőket még csütörtökön tájékoztatták arról, hogy a Fidesz eddigi gazdasági háttéremberének számító Simicska miként nyilatkozik majd a reklámadó ügyében. Ezután jelent meg cikkünk, amelyben elmondta: "totálissá válhat a médiaháború, ha a kormány valóban bevezeti az RTL-lel való békülés jegyében az ötszázalékos reklámadót". Sőt, állítják informátoraink: az érintettek lényegében partnerségükről biztosították a vállalkozót abban, hogy a Simicska-médiabirodalom egységesen áll bele az Orbán-kormánnyal kirobbanó "háborúba".

Éppen ezért érte váratlanul a tegnap több indulatos nyilatkozatot is adó Simicskát a főszerkesztők lépése. Forrásunk szerint egyértelmű, hogy valami történt lapunk cikkének csütörtök esti megjelenését követően, arra ugyanis a médiavállalkozó és köre számított, hogy a Népszavának mondottak vihart kavarnak, arra azonban nem, hogy alkalmazottai kiállnak mögüle. Mindebből arra lehet következtetni, hogy Simicskáék úgy sejtik, a történtek mögött maga Orbán Viktor, avagy a kormány áll, a miniszterelnök valamilyen módon tehát kapcsolatba léphetett az érintett főszerkesztőkkel. Ezt maga Simicska meg is erősítette, hiszen több portálnak azt mondta: biztos benne, hogy Orbán áll a puccs mögött.

Kemény szavak
- "Kemény hangú nyilatkozatok? Én nagyon szoftos voltam mostanáig. Ennél sokkal durvábbakat is tudnék nyilatkozni. Kifejezetten visszafogott voltam a nyilatkozataimban. Ezt le is hozhatja." (Index)
- "Amíg én vagyok, minden van. Folytatom a harcot, és mindenkit kibaszok." (Origo)
- "Hír24: Mármint belehalhat ebbe a konfliktusba? SL: Persze. Természetesen! Simán! De odáig el is megyek! Hír24: De hogy? SL: Mit tudom én. Kinyírnak, lelőnek, elüt egy autó." (Hír24)
- "Természetesen egy független média az mindig az aktuális dolgokkal foglalkozik, bár az Orbán-kormánynak vannak olyan törekvései, hogy gyakorlatilag föl akarják számolni a független médiát, de természetesen ennek a média, a mi médiánk ellen fog állni, és kurvára le fogja szarni, hogy az Orbán mit akar." (Átlátszó.hu)
- "Államférfinek képzeltem, aki jót tehet ennek az országnak, de rá kellett jönnöm, hogy nem az. Ezt írja is meg." (Magyar Narancs)

A Magyar Nemzet honlapján péntek délelőtt megjelent közlemény szerint Liszkay Gábor, a Magyar Nemzet főszerkesztője, a Hír Televízió elnöke, Gajdics Ottó, a Lánchíd Rádió főszerkesztője, Élő Gábor, az MNO főszerkesztője, Szikszai Péter, a Hír Televízió vezérigazgató-helyettese, Csermely Péter, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese és Szerető Szabolcs, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese "lelkiismereti okokra" hivatkozva nyújtotta be fel-, illetve lemondását. A Nemzet vezetéséből egyedül D. Horváth Gábor főszerkesztő-helyettes maradt, később Simicska ki is jelentette: ő az új főszerkesztője a lapnak. D. Horváth kinevezése azért is érdekes, mert sajtóinformációk szerint három hete elbocsátották a laptól, hosszabb ideje vitái voltak a pénteken lemondó Liszkayval. Távozásának bejelentésére azonban nem került sor, és a legújabb események miatt 180 fokot fordult a helyzet. A Nemzet lapkiadójának ügyvezetője Tóth Marianna lett, a Lánchídrádió új főszerkesztője pedig az a Schlecht Csaba, aki korábban a gyanú szerint főszerepet játszott 17 fantommá vált Fidesz-közeli cég eladásában, de az ellene indított eljárást a rendőrség 2002-ben lezárta. (Ez az a 17 vállalkozás, amely Kaya Ibrahim és Josip Tot kezébe került.)

A távozó vezetőkről eközben az a hír járja, a közmédiában helyezkedhetnek el, ami például a Hír Tv eddigi vezérigazgató-helyettese, Szikszai Péter esetében már csak azért is pikáns, mert néhány hete még ő volt az, aki indulatosan nyilatkozott az állami hírtévé elindítása kapcsán lapunknak. Szikszai ugyanakkor korántsem mondott olyan keményeket, mint Simicska, aki a közlemény megjelenése utáni első meglepetésében az Indexnek azt nyilatkozta, "kurvára meglepetésként ért, ezért ha megbocsát, akkor most leteszem, és megpróbálom kideríteni, hogy mi történt". A vállalkozónak ez sikerült is, állítása szerint hamar lerendezte a vezetőváltásokat, sőt, a tulajdonosi viszonyokat is.

Hiába várták sokan, Simicska távolból intézkedett FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Hiába várták sokan, Simicska távolból intézkedett FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

A Simicska-birodalom eddigi főszerkesztői közül többen papíron tulajdonosok, tisztségviselők is voltak az egyes médiumokat kiadó cégekben. A Magyar Nemzetet kiadó Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft.-ben az Opten adatai szerint minősített többségű befolyása van Liszkay Gábornak, és az ügyvezetői feladatokat is a most lemondott főszerkesztő látja el, míg csak a kisebbségi tulajdonos a Simicska-érdekeltség Pro Aurum Zrt. Hasonló a helyzet a Hír Tv-t kiadó HírTV Műsorszolgáltató és Hirdetésszervező Zrt.-ben, ahol a három igazgatósági tag egyike Liszkay, egy másik pedig a Lánchíd Rádió főszerkesztői posztjáról lemondott Gajdics - Liszkaynak pedig abban is van, illetve volt tulajdonrésze. Csakúgy, mint a Lánchíd Rádiót kiadó Lánchíd Rádió Kft.-ben, amelynek két tulajdonosa az Infocenter.hu Média Zrt. és Liszkay. Csakhogy Simicska a magyarnarancs.hu-nak elmondta: Liszkay a tegnapi nappal "kiszállt", eladta tulajdonrészeit, méghozzá a Pro-Aurum Zrt.-nek. A kérdésre, hogy ilyen könnyedén lemondott-e tulajdonáról Liszkay, az üzletember azt mondta: nem lemondott, "kiadtam az utasítást, hogy vásárolják ki, és ezt az illetékesek végrehajtották." Bővebb magyarázata szerint az általa árulónak nevezett Liszkay volt az egyetlen, aki közölte vele, hogy le szeretne mondani, ezek után az adás-vételről is megegyeztek. "Kapsz érte valami lét, azt megkapod és baszd meg. Nem volt ellenvetése. Kineveztem az új ügyvezetőt és a főszerkesztőt, és a dolog el volt rendezve. Az árulóknak szevasz, akit kell még, azt kibaszom, mostantól csak a saját embereimre támaszkodom" - fogalmazott Simicska, aki azt is elárulta, "100 millió körüli pénzt" fizetett Liszkay részéért.

Az üzletember, aki korábban a Fidesz legnagyobb gazdasági háttérembereként, Orbán Viktor jó barátjaként volt ismert, a nap folyamán számtalan, rettentő indulatos nyilatkozatot tett, többször is keményen kiosztotta az őt "megpuccsolókat": "kirúgok minden orbánistát, aztán kinevezem a helyükre az én embereimet, akiket nem lehet megfélemlíteni meg lefizetni" - mondta például az indexes interjúban, amelyben többször is "gecinek" nevezte a kormányfőt, csakúgy, mint a Hír24-nek nyilatkozva. De nemcsak indulatból, még a lemondásokat megelőzően is keményen fogalmazott, amikor az Origónak azt mondta, ez a háború mégsem a pénzről, hanem az elvekről szól. Orbán Viktornak szerinte csak a lojális média kell, a kritikai hangút és az ellenségest ezért ellehetetleníti. Ezt viszont ő nem hagyja - mondta, s többször utalt arra is: ő nem hátrál meg, majd meglátják, ki bírja tovább.

Arra a felvetésre, hogy Orbán Viktor és a főtanácsadója, Habony Árpád állnak az főszerkesztő-lemondási akció mögött, mert egy új médiabirodalom van kiépülőben, amelynek Liszkayék lehetnek a fő arcai, Simicska a magyarnarancs.hu-nak azt mondta: "háború zajlik, amiben könnyen lehet, hogy ilyen eszközökkel is számolni kell. Maximálisan ellenzem azt a médiapolitikát, amit a kormány folytat, és ennek hónapok óta hangot is adtam." Ugyanakkor a Népszabadságnak határozottan tagadta, hogy azt kérte volna médiacsoportjának vezetőitől, hogy forduljanak szembe a Fidesszel és Orbán Viktorral. Csak annyit kért, "ami egy tulajdonostól elvárható, hogy a lap és a televízió is maradjon független. Nem szólok bele sem a Magyar Nemzet, sem a Hír TV tartalmába."

Több helyen is nyíltan beszélt ugyanakkor Orbánnal megromlott viszonyáról, s annak okairól is. "Hiszi vagy sem: az én szövetkezésem Orbánnal abból indult ki, hogy le akartuk bontani a diktatúrát és a posztkommunista rendszert. Kiderült, hogy ez nem egy egyszerű dolog, ezen melózni kell. De az kurvára nem volt benne ebben a szövetkezésben, hogy felépítünk helyette egy másik diktatúrát. Ebben én nem vagyok partner" - fogalmazott, önmagát elkötelezett demokratának nevezve, s hozzátéve: "kurvára nem tetszik az, ahogy és amilyen módszerekkel ezek a fiúk intézik a dolgaikat ebben az országban."

Az üzletember tavaly áprilisban a választások után ült le a kormányfővel, amikor Orbán elmondta az elképzeléseit. "Ennek a részleteibe nem fogok belemenni, de nem tetszett a dolog. Én erre azt mondtam neki, hogy ebben én nem akarok partner lenni. Azóta durvultak el az események." Arra a kérdésre, hogy politikai kockázatot jelenthet-e Orbán számára, hogy harmincöt éves ismertség után nyilván sokat tud róla, Simicska azt mondta: "Na és, akkor mi van, lelőnek? (Nevet.) Bízzunk benne, hogy nem így lesz."

Rogán és Kósa tereltek
Kósa Lajos szerint csak egy munkaügyi vita miatt mondtak le a Magyar Nemzet, a Hír TV és a Lánchíd Rádió vezetői, a Fidesz pedig nem kívánja kommentálni a történteket. "Ez egy magán médiavállalkozás, amelynek van szemmel láthatólag egy belső, munkaügyi vitája" -reagált a Fidesz ügyvezető alelnöke Simicska nyilatkozataira a Klubrádióban.
"Abszolút megértő vagyok, a tiltakozás teljesen természetes, ha valakit adóváltozás érint, az pedig vérmérséklet, habitus kérdése, ki hogyan tiltakozik. A kormánynak higgadtságra és türelemre van szüksége"- reagált Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője is, Kovács Zoltán kormányszóvivő pedig lapunk csütörtök esti cikkéről azt mondta: "a kormány nem háborúzik senkivel, adózási és minden más kérdésben a társadalmi igazságosság vezérli".

Felháborító, hogy a Simicska-médiabirodalom vezetői – miután ma elhagyták a jobboldali sajtó egyre mélyebb válságba süllyedő hajóját – a közmédia világába próbálják átmenteni magukat! - olvasható az MSZP közleményében.