Napi Extra;Fidesz;bevándorlás;Mezőkövesd;frakcióülés;megélhetési bevándorlók;

Pápa Levente, az Együtt elnökségi tagja és pártja aktivistái egy "Újabb sarc vagy lenyúlás/Most mire készültök? feliratú transzp

- A "megélhetési bevándorlás" a Fidesz új gumicsontja

Nemzeti konzultációt sürget a "megélhetési bevándorlásról" a Fidesz és a KDNP. A szerda estétől tegnap délelőttig tartó mezőkövesdi évadnyitó frakcióülésen egyebek mellett ezt "rendelte meg" a kormánytól a két képviselőcsoport, ami vélhetően nem érte váratlanul Orbán Viktort. A miniszterelnök ugyanis már a párizsi terrortámadások után a francia fővárosból megüzente, hogy véleménye szerint a "gazdasági bevándorlás rossz dolog Európában, nem szabad úgy tekinteni rá, mintha annak bármi haszna is lenne, mert csak bajt és veszedelmet hoz az európai emberre, ezért a bevándorlást meg kell állítani, ez a magyar álláspont". 

Hozzátette, "nem akarunk tőlünk különböző, kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező jelentős kisebbséget látni magunk között". A frakcióülés elején Rogán Antal ismertetése szerint a kormányfő közölte, egyetlen megélhetési bevándorlóra sincs szükség, ezért "be kell reteszelni Magyarország ajtaját", a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott csütörtöki interjújában pedig úgy fogalmazott: "nem akarunk multikulturális társadalmat".

A kormánypárti képviselők ezt követően kérték Orbánékat arra, hogy induljon nemzeti konzultáció. A Fidesz frakcióvezetője a tanácskozás után arról beszélt, hogy a zárt ajtók mögött több javaslat is született a megélhetési bevándorlás megakadályozása ügyében, amelyről tudják, hogy biztosan konfliktushoz vezet majd Brüsszellel, mert az unió Magyarországgal ellentétben támogatja a bevándorlást. Világossá tette, hogy Magyarország az unióban is új, szigorú bevándorláspolitikát fog sürgetni. A kormánypártok arról akarnak ezúttal konzultálni, hogy a magyarok támogatják-e a harmadik országból érkező illegális bevándorlók őrizetbe vételét és az ellenőrzés alatt tartásukat mindaddig, amíg nem dől el, jogosultak-e menekültstátusra. Arra is kíváncsiak, az emberek támogatják-e, hogy az illegális bevándorlókat "haladéktalanul vissza kelljen toloncolni". Rogán indoklásul megismételte, hogy két év alatt húszszorosára nőtt Magyarországon a menekültkérelmet beadók száma, a 2012-es 2500-ról 2014-re több mint 42 ezerre. Januárban egyetlen hónap alatt már 14 ezer menekültkérelmet adtak be. A Fidesz frakcióvezetője szerint, ha ez így folytatódik, százezer gazdasági menekült lehet év végére. "Nem kérünk a megélhetési bevándorlókból, mert Magyarország nem tud nekik munkát biztosítani, csak a magyar embereknek" - ismertette a képviselőcsoport álláspontját Rogán, majd bejelentette, hogy a megélhetési bevándorlásról várhatóan február 19-én rendeznek politikai vitanapot a parlamentben.

A "megélhetési bevándorlás" sokak szerint a Fidesz új "kommunikációs gumicsontja", amit a napi gyakorlatban is igyekszik igazolni. Hétfőn, amikor Angela Merkel német kancellár Magyarországra látogatott, kétszázötven koszovói menekültet szállítottak le egy München felé közlekedő Railjetről Győrnél. A migránsok saját bevallásuk szerint Németországba akartak eljutni, de az érvényes menetjegyen kívül a továbbutazáshoz megfelelő okmányuk nem volt. A menekültek, közöttük nagyon sok gyerek órákig nem akart a magyar hatóságokkal érdemben tárgyalni, végül a koszovói konzul közreműködésével rendezték a helyzetet, a rendőrségre, azután befogadóállomásra kerültek. Szerda este a Bécsbe tartó vonatról ismét koszovói migránsokat szállítottak le, csütörtökön pedig a Keleti pályaudvaron, illetve Győrben is menekülteket tartóztattak fel, akik szintén mind Németországba készültek, nem akartak Magyarországon maradni. A Police.hu szerint az elmúlt hétvégén a magyar-szerb határ Bács-Kiskun megyei szakaszán összesen 683 külföldi állampolgár jött át illegálisan.

Kozma Imre, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke tegnap az MTI-nek arról beszélt, hogy az utóbbi napokban egyre többen érkeztek hozzájuk Kárpátaljáról. A szolgálat az érkezőknek helyet szorít intézményeiben, néha irodahelyiségeiben, hogy ne kelljen senkinek utcán töltenie az éjszakákat segítség híján. Szükség esetén a segítségnyújtáshoz erőforrásokat és eszközöket csoportosítanak át.

A létminimum alatt élők és a középosztály megvédése, valamint a korrupció lebontása az MSZP célja -  mondta az ellenzéki párt elnök-frakcióvezetője a szocialisták kétnapos kihelyezett frakcióülését követő pénteki sajtótájékoztatón Veszprémben.