tűzszünet;ukrán válság;Debalcevo;

- Tűzszünet Debalcevonál

A Luhanszk és Donyeck között fekvő 45 ezres kisváros, Debalcevo vált az utóbbi napokban a kelet-ukrajnai front legforróbb pontjává. A várost, amely mélyen beékelődik a szeparatisták területébe az ukrán hadsereg ellenőrzi, ezért múlt héten a szakadárok támadást indítottak a település ellen.

 A civil lakosság benn rekedt, naponta vannak halálos áldozatok. Ezért minden nemzetközi szervezet – EBESZ, ENSZ, Európai Unió – is megkongatta a vészharangot. Először az EBESZ szólította fel a feleket azonnali, legalább három napig tartó tűzszünetre, hogy a civil lakosságot ez idő evakuálják a szervezet felügyelete alatt, majd hasonló felhívást tett közzé az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főbiztosa, Federica Mogherini valamint Ban Ki Mun ENSZ főtitkár. Az ukrán hadsereg és a szeparatisták is próbálták kimenekíteni a civileket, de mindösszesen néhány ezer embert sikerült kimenekíteni a pokollá vált városból.

Végül tegnap, csütörtök éjszaka egyeztek meg a felek a tűzszünetben. Az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság törzskara javasolta a ma reggeltől életbe lépő tűzszünetet, hogy humanitárius folyosót lehessen nyitni Debalcsevohoz és kimenekíteni a tüzérségi csapdába esett lakosságot. Az ITAR-TASSZ orosz hírügynökség szerint a kijevi hatóságok elfogadták a javaslatot, ma reggel 9 (magyar idő szerint 8 órától) életbe lépett a tűzszünet.

Utoljára vett részt a NATO védelmi minisztereinek brüsszeli tanácskozásán Chuck Hagel. A posztjáról már lemondott, utóda kinevezéséig ügyvezetőként szolgáló amerikai védelmi miniszter megosztottságot tapasztalt a tagállamok között, az észak-európai NATO-tagokat az orosz fenyegetés aggasztja, míg a dél-európaiak az Iszlám Állam hazatérő dzsihadistáinak veszélyétől tartanak leginkább, s oda koncentrálnák az új beszerzéseket.