Ötödével, 31 ezerről 24 ezerre csökkent azoknak a szervezeteknek a száma, melyek javára felajánlhatjuk idén adónk 1 százalékát. Ennek az az oka, hogy az idei évtől a kedvezményezett szervezeteknek előzetesen igazolniuk kell a kedvezményezetté válás feltételeit, mely alapján az adóhatóság minden év január 1-jén a honlapján teszi közzé az adott rendelkező évben felajánlásra jogosult kedvezményezettek listáját. A módosítással elkerülhető, hogy egyes felajánlások kárba vesszenek azáltal, hogy a támogatandó szervezetről csak utólag derül ki, hogy nem felelt meg az előírt feltételeknek.
Tavaly mintegy 1 993 000 fő rendelkezett adója egy százalékáról, a legtöbben civil szervezetek részére adakoztak. A felajánlott összeg folyamatosan csökkent az elmúlt öt évben, egy kisebb, 2013-as növekedéstől eltekintve. Ennek fő oka az egy százalék körüli botrányokban, valamint az személyi jövedelemadó csökkenésében keresendő. Az egy százalékok ügyének nem tesznek jót az egyes szervezetek körül felmerülő kétségek sem, ezen segíthet a NAV listája, valamint az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testületének Etikus Adománygyűjtő Szervezet védjegye. A védjeggyel rendelkezők bizonyos időközönként ellenőrzik, hogy folyamatosan megfelelnek-e a velük szemben támasztott követelményeknek, melyek között etikai kódex, közhasznúsági beszámoló és egyéb dokumentumok a honlapon legfeljebb három kattintás mélységben való elhelyezése szerepel. Védjeggyel mindössze 10 szervezet rendelkezik, további kettő pedig jelölt. A felajánlásokból a legnagyobb összeget gyűjtő szervezetek rangsora is változott: a gyermekek daganatos betegségeivel kapcsolatos tevékenységeket folytató egykori dobogósok eltűntek vagy hátrébb szorultak, ott van viszont a Heim Pál Kórház vagy az Országos Mentőszolgálat Alapítvány, ami a felajánlók részéről tudatos gondolkodásra utal, hiszen nem közvetítő szervezeteket, hanem magukat az intézményeket segítik.
Az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testületének (ASZÖT) javaslata alapján 2015-ben minden személyi jövedelemadó (szja) 1 százalékot felajánló magánszemély rendelkezhet postai, illetve elektronikus levelezési címének a kedvezményezettel való közléséről - hívta fel a figyelmet a testület. A törvényváltozással megnyílik a civil szervezetek előtt az a lehetőség, hogy az adományozók közvetlen és pontos tájékoztatásával növeljék az átláthatóságot és bizalmat. A testület képviselői felhívják minden 1 százalékot gyűjtő szervezet és felajánló figyelmét, hogy az idei évtől a rendelkező nyilatkozat formátuma is megváltozik, az új nyilatkozat tartalmazza az adózó postai, illetve elektronikus levelezési címét, valamint az ezek kiadásához megadható hozzájárulásra vonatkozó nyilatkozatot is. Az adományok etikus felhasználása, az átláthatóság és bizalom növekedése elkerülhetővé teszi a sajtóban is nyilvánosságra került visszaéléseket, illetve azokat a károkat, melyeket az említett esetek a civil szektor kevesebb nyilvánosságot kapó, ámde megbízhatóan működő nagy többségének okoznak.
Felvette tagjai közé és etikus adománygyűjtővé nyilvánította az UNICEF Magyar Bizottság Alapítványt az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testülete. A szervezet célja, hogy a Magyarországon működő civil szervezetek pénzügyi működését átláthatóvá tegye. Az Etikus Adománygyűjtő címet azok a szervezetek kapják meg, amelyek megfelelnek az ASZÖT Etikai kódexében meghatározott alapelveknek, és a szervezettel kapcsolatos hivatalos iratok is könnyen hozzáférhetőek az érdeklődők számára. Így többek között a közhasznúsági, könyvvizsgálói, adománygyűjtési továbbá ügyfélkezelési és közgyűlési dokumentumok legfeljebb három kattintással elérhetőek az adott szervezet honlapján, így az UNICEF-én is. Danks Emese, az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány ügyvezető igazgatója elmondta: „Az UNICEF-nél fontosnak tartjuk, hogy mindenki számára érthető és átlátható legyen a munkánk. Ezért külön öröm számunkra, hogy bekerülhettünk az etikus adománygyűjtő civil szervezetek közé! Ez a cím is azt jelzi, hogy fontos számunkra a támogatók bizalmának megőrzése.” A testületet 2012-ben alapította meg több civil szervezettel együtt a Nonprofit Információs és Oktató Központ (NIOK) Alapítvány. Az alapítók célja az volt, hogy erősítsék a civil szervezetek gazdálkodásának és adománygyűjtő tevékenységének átláthatóságát, növeljék a szervezetek hitelességét. Az Etikus Adománygyűjtő címmel olyan szervezetek büszkélkedhetnek, mint például a Greenpeace Magyarország Alapítvány, a Habitat for Humanity Magyarország, az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítvány és a Transparency International.
Február 25. - Egyéni vállalkozóknak, áfafizetésre kötelezett őstermelőknek és magánszemélyeknek kell a bevallásukat postára adniuk.