nemzetbiztonság;rezsibiztos;Kiss Szilárd;

- Egyedül a rezsibiztos nem ért semmit

Kétszer is átvilágították és mindkét alkalommal kockázatosnak ítélték meg Kiss Szilárdot, Magyarország moszkvai nagykövetségének volt mezőgazdasági attaséját. Erről Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke beszélt lapunknak tegnap, a testület zárt ülése után. Kisst ennek ellenére nevezték ki posztjára néhány éve, ami Molnár szerint ugyan jogszerű volt, de szakmailag súlyos hiba. Az MSZP-s politikus azt is elmondta, a testület először foglalkozott az előzetes letartóztatásba került volt attasé ügyével és az ülésen jelenlévő titkosszolgák hozzájárultak ahhoz, hogy a képviselők a beszámoló tényéről tájékoztassák a nyilvánosságot.

A bizottság több mint kétórás zárt ülésén többek között Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára, Göbölös László, az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatója, Pásztor István, az Információs Hivatal főigazgatója valamint Papp Károly országos rendőrfőkapitány beszélt Kiss nemzetbiztonsági átvilágításáról. Ezt követően az LMP-s Szél Bernadett is közölte, hogy a végül kinevezett attasénál többször jeleztek kockázatot. A férfi letartóztatása után Szijjártó Péter és Fazekas Sándor környezetében kell megtalálni, hogy ki volt az aki, ilyen mértékben figyelmen kívül hagyta a szolgálatok jelentését. Szél Bernadett szerint Kiss személye a kormány keleti nyitás politikájának "kudarca". A jobbikos Mirkóczki Ádám nagyon súlyosnak nevezte az ügyet, hiszen szakdiplomatáról van szó, aki Magyarországot képviselte.

Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke viszont az ülés után azt mondta, Kiss átvilágítása során nem tártak fel nemzetbiztonsági kockázatot. "Ezek szerint csak ő hallotta másként az ülésen elhangzottakat" - reagált a kormánypárti politikus kijelentésére Molnár Zsolt.

A "keleti nyitás" egyik kulcsemberét január 14-én helyezte harminc napos előzetes letartóztatásba a Kecskeméti Járásbíróság. Kiss és két társa ellen vesztegetés és hűtlen kezelés megalapozott gyanúja miatt folytatnak nyomozást. A gyanú szerint Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter bizalmi embere egy érdekeltségébe tartozó cégre korábban félmilliárdos hitelt vett fel, a követeléshez pedig a felhalmozott összeg negyedéért jutott hozzá két bűntársa, Sz. Gyula és G. Imre segítségével.

Kifogásolják a közmédia dolgozóit képviselő szakszervezetek, hogy az elbocsátásokkal párhuzamosan folyamatosan új dolgozókat vesz fel az MTVA, miközben a kirúgottak csaknem fele védett munkavállaló. Az érdekképviseletek szerint a 177 dolgozó leépítésével nem spórol a közmédia, amelynek elvben néhány héten belül induló új csatornái nemcsak horribilis összeget emésztenek majd fel, de éppenséggel új embereket is igényelnek.