MSZP;Fidesz;Országgyűlés;pártok;frakciók;országvédelmi akcióterv;parlamenti vitanap;bavándorlók;

A szocialista ülés Veszprémbe települ FOTÓ: NÉPSZAVA

- "Nincs szükség megélhetési bevándorlókra”

Országvédelmi akciótervről, országfejlesztési koncepcióról, egységes családtámogatási tervről is döntenek ma estétől péntek délig a kormánypárti frakciók. Rogán Antal szerint azért van szükség országvédelemre, mert "amikor ma Magyarországot külső támadások érik", a kormány és a parlament némileg védtelen ezekkel szemben. A mezőkövesdi zárt tanácskozáson szó lesz az oktatás átalakításáról, a banki elszámoltatásokról, a reklámadóról, ezzel kapcsolatban pedig az RTL ügyéről. Az MSZP képviselőcsoportja holnap és pénteken Veszprémben ülésezik és az ellenzéki képviselők a kampány jegyében több fórumot is tartanak.

Sűrű programjuk lesz ma estétől péntek délig a kormánypárti képviselőknek. A Fidesz és a KDNP frakció ugyanis most tartja szokásos évadnyitó ülését Mezőkövesden. A zárt tanácskozás a hagyományoknak megfelelően Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök tájékoztatójával kezdődik, a várhatóan éjszakába nyúló előadás idejére nyilván ezúttal is elkérik majd a résztvevők telefonjait, a helyszínt pedig "leárnyékolják". A frakcióülésen fogják meghatározni a következő hónapok parlamenti menetrendjét, szó lesz az országvédelmi akciótervről, az országfejlesztési koncepcióról, és az egységes családtámogatási tervről. Rogán Antal két hete beszélt arról, hogy a Mezőkövesden menedzsmenttervet is készítenek a bérből és fizetésből élő családok számára, illetve megvizsgálják, hogy miként duplázható meg a ciklus végéig a kétgyermekes családok adókedvezménye, valamint hogyan egészíthető ki újabb elemekkel az otthonteremtési program. Napirenden szerepel majd a banki elszámoltatások áttekintése és megvizsgálják az újabb adócsökkentés lehetőségét. Orbán a legutóbbi háttérbeszélgetésén közölte, hogy a reklámadó és az egészségügy mellett az oktatás átalakításáról is beszélnek majd. Később kiderült, hogy az ülésen Lázár János az RTL-el való tárgyalásairól is beszámol majd. Mezőkövesden szóba kerülhetnek a Fidesz vezető politikusai közötti viták és azok kezelése is.

Arról, hogy pontosan mit jelent az országvédelmi akcióterv forrásaink szerint a fideszesek is csak azt tudják, amit Rogán eddig a nyilvánosság előtt elmondott. A frakcióvezető december végén a távirati irodának beszélt arról, hogy számukra 2015 egyik fontos feladata a terv kidolgozása, mert "amikor ma Magyarországot külső támadások érik", a kormány és a parlament némileg védtelen ezekkel szemben. Az ilyen támadásokra példaként említette azt a "provokációt", amikor az önkormányzati választás előtt harmadik országbeli állampolgárok fajvédő konferenciát akartak szervezni Magyarországon, amit alig sikerült megakadályozni. Azt is idesorolta, hogy sok Magyarországon zajló gazdasági tevékenység nem gyarapítja a közvagyont, mert a haszon automatikusan külföldre kerül. Ezért felvetette, hogy jogszabály mondja ki: az itt megtermelt bevétel minél nagyobb részben Magyarországon adózzon. Arra a kérdésre, hogy az országvédelmi akcióterv tartalmaz-e majd válaszlépést az amerikai kitiltási ügyre, akkor azt felelte: ez is az egyik eleme lehet, de nem a legfontosabb. Arra viszont, szintén a terv részeként, választ akarnak kapni, "ki húzódik meg" a civil tüntetések mögött, ki finanszírozza ezeket a demonstrációkat, és milyen érdekből.

Rogán, aki tegnap "Magyarországnak nincs szüksége megélhetési bevándorlókra" címmel parlamenti vitanapot kezdeményezett, az akciótervben eszközöket akar adni a kormány és az Országgyűlés kezébe ahhoz, hogy embereket ki lehessen tiltani Magyarországról. A fideszes politikus a párizsi terrortámadások után összehívott egyeztetésen kijelentette, az Európai Unió nem tudja megvédeni tagállamait, ezért a pártoknak megelőző stratégiát kell készíteni, hogy meg tudják védeni a magyar embereket. Már akkor bejelentette, miután a ma már az alapvetően keresztény Európában jelentős olyan közösségek vannak, amelyek másképp gondolkodnak a világ dolgairól, például a vallási szimbólumokról, pártja javaslatot készít bizonyos közösségi szimbólumok védelmére. "Európában a problémának az egyik gyökere a bevándorlásban keresendő" - fogalmazott. A KDNP-s Harrach Péter pedig az alkalmat megragadva arról beszélt, hogy sem a sajtó-, sem a szólásszabadság nem terjedhet ki a vallásgyalázásra.

Egy héttel később ugyan Németh Szilárd, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes alelnöke elismerte, hogy Magyarországon nincs terrorfenyegetettség, de mert vannak, akik megélhetési okokból érkeznek hozzánk, ezért új jogszabályokat sürgetett. Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke is kiemelte: Magyarország nem szerepel a kiemelt terrorista célpontok között, nincs közvetlen terrorfenyegetettség, de százszázalékos biztonságról egy országban sem lehet beszélni. Megjegyezte: a képviselőknek idegen- és határrendészeti kérdésekről, a menekültstátusról is beszélniük kell, de az MSZP szerint a gazdasági bevándorlás és a szólásszabadság nem tartozik ide.

A Fidesz-frakció ülését az eredetileg tervezettnél egy héttel korábban rendezik meg, mert Orbánnak részt kell vennie az Európai Unió február 12-én kezdődő csúcstalálkozóján, amely egybeesne a tanácskozás elsőként meghirdetett időpontjával.

A szocialista frakció holnap és pénteken Veszprémben készül a tavaszi parlamenti ülésszakra. Féléves munkatervet fogadnak el, és a Fidesszel szembeni stratégiájukat is meghatározzák. A belpolitikai helyzetről, illetve az MSZP lehetséges lépéseiről elemzők tartanak majd előadást és a vitában bárki szót kaphat. A féléves munkaterv részeként napirendre kerül az Európai Szocialisták Pártja (PES) júniusi budapesti kongresszusa is. Az Európai Parlament második legnagyobb pártja az MSZP szerint a helyszín megválasztásával jelezni kívánta, hogy szolidárisak a magyar szocialistákkal és üzennek az Orbán-kormánynak. A szocialista képviselők a február 22-i veszprémi időközi parlamenti választásra készülve pénteken tucatnyi településen tartanak fórumot.

Orbán parancsára
A Fidesz tegnap benyújtotta a parlamentnek a bevándorlásról szóló politikai vitanapra vonatkozó kezdeményezését. Rogán Antal ezt azzal indokolta, hogy két év alatt hússzorosára nőtt Magyarországon a politikai menedékjogot kérők száma, akiknek nagy része nem politikai üldözött. A frakcióvezető szerint viszont az országnak nincs szüksége megélhetési bevándorlókra, ezért kell az Országgyűlésnek megvitatnia, miként lehet megakadályozni, hogy ezek az emberek magukat politikai menekültként feltüntetve egyre nagyobb számban érkezzenek ide. A vitanapot akár már a tavaszi ülésszak elején, a február 16-i hét második felében megtarthatják. Orbán január 11-én Párizsban azt mondta, a gazdasági bevándorlás rossz, azt meg kell állítani. Hozzátette: "nem akarunk tőlünk különböző kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező jelentős kisebbséget látni magunk között, Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani".

A reklámadó csökkentését és a jelenlegi sávos helyett egykulcsos rendszer bevezetését javasolja Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki az egykulcsos adónem lehetséges mértékét egyelőre nem kívánta megnevezni, de az MTI-nek kedd este adott nyilatkozatában többször is hivatkozott az osztrák ötszázalékos reklámadóra, mint a legmagasabbra az Európai Unióban.