A "Tisztelt Frakcióvezető Úr!" megszólítású levélben az Együtt felidézi: A Fidesz kétharmados többségével visszaélve, egy egyoldalúan kialakított, torz választási rendszert erőltetett rá Magyarországra. 2014-ben a pártok így a magabiztos többség által, törvényes eljárás keretében elfogadott, de nem fair választáson voltak kénytelenek magukat megméretni. Az új rendszerrel kapcsolatban több hiteles belföldi és külföldi szakmai megfigyelő szervezet is megfogalmazta aggályait.
A Nemzeti Választási Bizottság elnöke, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet már 2014 nyarán felhívta a figyelmet arra, hogy az új választási rendszer eljárási szabályai közül több antidemokratikus, és sérti az esélyegyenlőséget elvét. Ezek a szereplők akkor érdemi ajánlásokat fogalmaztak meg a szükséges módosításokat illetően. A napokban a Freedom House, az egyik legelismertebb független nemzetközi szervezet rontotta le Magyarország besorolását a demokratikus értékek háttérbe szorulását vizsgáló elemzésében, méghozzá ugyanezen okok miatt - így a levél.
A dokumentumban a párt jelzi: tudomásul veszik, hogy a választási rendszer átfogó, magát a modellt érintő korrigálásának terve jelenleg nincs az Országgyűlés, a miniszterelnök és a kormánypárt napirendjén. Azonban annak érdekében, hogy 2018-ban a pártok egy fair és szabad választáson mérethessék meg magukat, a választási rendszer módosítására van szükség - szögezik le.
"Éppen ezért, az Együtt nevében felszólítjuk Önöket: tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy az Országgyűlés még 2015 folyamán tegye rendbe a választási rendszert, méghozzá az Önök pártja, a Fidesz vezetésével! A tavaszi ülésszak során induljanak meg a szakmai előkészítő konzultációk, minden érintett és hozzáértő bevonásával, beleértve a szakmai fórumokat, politikai pártokat, illetve más civil szereplőket. A széleskörű egyeztetést követően pedig – még az őszi ülésszakban – kerüljön sor egy átfogó módosító javaslat, vagy egy új szabályozás elfogadására, amelyet lehetőség szerint az összes parlamenti párt konszenzussal támogat, és kellő társadalmi legitimitással bír. (....) A választási rendszer módosítására azért van szükség már a 2015-ös év során, hogy mind a jelenlegi pártok mind pedig az esetlegesen újonnan formálódó politikai erők számára elegendő idő jusson a 2018-as választásokra való felkészülésre. Amennyiben a kormány és a Fidesz-frakció nem teszi meg a szükséges lépéseket, (....) illetve, ha a kormány egyoldalúan, oktrojáló hatalomként, a többi felet kizáró módon, konszenzus nélkül módosítja a választási törvényt, az egyértelmű beismerése lesz annak, hogy a kormány korlátozni kívánja a választások szabadságát."