EU;Európai Bíróság;energiahatékonyság;irányelv;

- Uniós eljárás jöhet a kormány mulasztása miatt

Többször is el mulasztotta a határidőt a kormány az energiahatékonysági irányelv hazai átültetésére. Az el nem készült nemzeti jogszabály miatt az ügy az Európai Bíróság előtt folytatódhat.

Az Európai Bizottság legutóbb 2014. november végén szólította fel Magyarországot, hogy két hónapon belül adjon tájékoztatást az EU Energiahatékonysági Irányelvének hazai átültetésérő. Az eredeti határidő a múlt év közepe lett volna. Mivel Magyarország nem tett eleget jogszabályi kötelezettségének, a EB most keresetet indíthat hazánkkal szemben az Európai Bíróságon.

A Magyar Energiahatékonysági Intézet közleménye szerint az irányelv azért fontos, mert többek között olyan kitételeket tartalmaz, mint a vállalatok energetikai auditjának ösztönzése, az energia mérésével és számlázásával kapcsolatos fogyasztói jogok erősítése, a kormányzati épületek évi 3 százalékának felújítása, valamint az energiahatékony közbeszerzés.

A fogyasztókat leginkább az energiaszolgáltatók hatékonysági kötelezettsége érintheti. Ennek lényege, hogy; a cégeknek az általuk eladott energia 1,5 százalékának megfelelő új megtakarítást kell elérniük évente a végső fogyasztóknál. Nagy-Britanniában és Franciaországban már létezik ez a rendszer, ott a szolgáltatók anyagilag támogatják a lakosság energiahatékonysági beruházásait. A kötelezettség vállalásával 2020-ra a mai energiafogyasztás 5 százalékát lehetne megtakarítani, plusz évente akár 100 ezer lakóépület energiahatékony felújítása válna lehetővé.

Várható volt, hogy Orbán Viktor kormányfő múlt heti rádióbeszédét követően Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is beáll a sorba, és homályos ígéretet tesz arra, hogy ha a bankok hiteleznek, lát esélyt a bankadó csökkentésére, amiről már tárgyalnak is bankszövetséggel. Jelenleg nem a pénzintézetek hitelezési szándékával van gond - vélik a szakértők, hanem azzal, hogy nincs igazi hitelkereslet. Így a bankadó mértéke is aligha változik belátható időn belül.