Ferihegy;Szijjártó Péter;Angela Merkel;

Orbán Viktor miniszterelnök fogadja a hivatalos látogatáson Budapesten tartózkodó Angela Merkel német kancellárt a Parlament fől

- Angela Merkel nem tud mit kezdeni az "illiberális" fogalommal

Megérkezett Budapestre a német kancellár. Angela Merkelt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter fogadta a  Liszt Ferenc-repülőtéren, majd a Parlament főlépcsőjénél Orbán Viktor miniszterelnök köszöntötte. A kormányfővel, a Parlamentben lezajlott megbeszélés után Angela Merkel és Orbán Viktor  együtt lépett a sajtó munkatársai elé, a tájékoztató előre meghirdetett időpontjához képest némi csúszással, fél kettőkor.  

A Külgazdasági és Külügyminisztérium által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter fogadja a hivatalos látogatáson Budapesten tartózkodó Angela Merkel német kancellárt a Liszt Ferenc-repülőtéren 2015. február 2-án. MTI Fotó: Külgazdasági és Külügyminisztérium / Kovács Márton

A Külgazdasági és Külügyminisztérium által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter fogadja a hivatalos látogatáson Budapesten tartózkodó Angela Merkel német kancellárt a Liszt Ferenc-repülőtéren 2015. február 2-án. MTI Fotó: Külgazdasági és Külügyminisztérium / Kovács Márton

A miniszterelnök kezdte a beszédet, a Hír Tv közvetítésén Orbán Viktor kissé feszültnek tűnt. Mindenekelőtt köszönetet mondott Németországnak, utalva a történelmi gyökerű barátságra is. " Azt tudtuk, hogy Németország a magyar történelem elválaszthatatlan része, és a gazdasági együttműködés kapcsán biztosak lehetünk abban,  hogy az a magyar jelen és jövő része is lesz." - fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök, aki Oroszország kapcsán hangsúlyozta: a magyar kormány álláspontja több szempontot követ. Először is szomszédos országról van szó, a gáz Magyarországra Ukrajnán keresztül érkezik, gáz nélkül pedig nem működik a magyar gazdaság. Lényeges szempont az is, hogy 200 ezer magyar él Ukrajna területén. "Ezért mi csak a béke pártján állhatunk, csak ilyen megoldást támogathatunk. Ez a sziklaszilárd magyar álláspont."- szögezte le Orbán Viktor.

Angela Merkel kancellár a szokásos protokolláris fordulatok után diplomatikus megfogalmazással ugyan, de szóba hozta a magyarországi civilek ügyét. "Arról is beszélgettünk egymással, hogy milyen fejlemények vannak a civil társadalomban, az ellenzék és a média szerepét tekintve. Beszélgettünk az európai kihívásokról, beszéltünk arról is, hogy Ukrajna Magyarország szomszédja, és hálásak vagyunk, hogy Magyarország gázt szállít Ukrajnának. Közösen fogunk fáradozni azon, hogy energiaforrásunkat diverzifikáljuk." - mondta a kancellár.

A beszédek elhangzása után négy kérdést tehettek fel az újságírók, ezek többsége az oroszországi helyzetet, az ukrán válság kérdését, illetve a gázszállítás ügyét érintették. A Frankfurter Allgemeine Zeitung újságírója azonban megkérdezte Angela Merkelt, hogy mi  a véleménye a magyar miniszterelnök - az emlékezetes  tusnádfürdői beszéd során  vázolt - "illiberális demokrácia" elméletéről.  A német kancellár erre válaszolva azt mondta, hogy a maga részéről nemigen tud mit kezdeni ezzel a fogalommal. Orbán Viktor miniszterelnök pedig röviden kifejtette: álláspontja szerint egyáltalán nem szükségszerű, hogy egy demokrácia liberális legyen. "Ha valaki azt akarja mondani, hogy a demokrácia szükségszerűen liberális, az privilégiumot követel egy eszmerendszernek, amit nem adhatunk meg neki"- szögezte le a kormányfő. 

Sem Németország, sem Magyarország nem fogja fegyverekkel támogatni Ukrajnát

Angela Merkel nem hisz az ukrán konfliktus katonai megoldásában, mindent megtesznek azért, hogy tárgyalásos úton oldják meg a konfliktust.

Véleménye szerint mielőbb tűzszünetre van szükség, és ehhez jó kiindulópont a minszki egyezmény.

Orbán Viktor ugyanerre a kérdésre, hogy amennyiben nem sikerül békés úton rendezni a konfliktust, elképzelhetőnek tartja-e, hogy fegyverekkel segítsék Ukrajnát, egyetlen szóval, nemmel felelt.

Európa legbefolyásosabbnak tartott vezetője csak afféle villámlátogatásra jött Budapestre, a mindössze pár órás tartózkodásba azonban több programot is bezsúfoltak. Angela Merkel  a német nyelvű Andrássy Egyetemen délután a  hallgatókkal is találkozik, akik kérdéseket is feltehetnek, Merkel átveszi át a szegedi egyetem díszdoktori címét is. A program szerint késő délután a Dohány utcai zsinagógában több magyar zsidó szervezet vezetőjével beszélget. 

A hivatalos látogatásra a magyar fővárosba érkező kancellár jövetele, illetve a delegáció mozgása miatt forgalomkorlátozásokra kell készülni Budapesten. Egyebek mellett a M2-es metró sem áll meg a Kossuth Lajos tér metróállomáson, de délelőttől kora estig számos főútvonalon kell időszakos forgalomkorlátozásra számítani - figyelmeztet honlapján a BKK.

Hazai pártreagálások

Fidesz: a találkozó egy erősebb Európához is hozzájárul

A kormánypárti frakció közleményében Magyarország egyik legfontosabb stratégiai partnerének nevezte Németországot, "kulturális, gazdasági és politikai kapcsolataink évszázados alapokon nyugszanak".

A Fidesz képviselőcsoportja szerint a két ország politikai és gazdasági stabilitása, jó teljesítménye és kölcsönös együttműködése egyedülálló érték a ma konfliktusokkal és válsággal teli Európában.

A Fidesz minden erejével támogatja a kormánynak azt a törekvését, hogy a dinamikusan növekvő magyar-német gazdasági szövetség még erősebb legyen, mert az jelentősen segíti Magyarország és a magyar vállalkozások versenyképességének javítását, ezáltal a Fidesz legfontosabb célját, a munkahelyteremtést - írták közleményükben.

MSZP: Orbán Viktor nem képes leplezni antidemokratikus nézeteit

Az MSZP szerint nyilvánvalóvá vált, hogy Angela Merkel német kancellár és a magyar demokratikus ellenzék - bár nem találkoztak - lényegében egyformán gondolkodnak a demokráciáról, míg Orbán Viktor ismét megtagadta az emberi szabadságjogokra épülő társadalmi berendezkedést.

Tóbiás József, az ellenzéki párt elnök-frakcióvezetője közleményében így értékelte a német kancellár és a magyar kormányfő hétfői sajtótájékoztatóját.

A szocialista politikus szerint Orbán Viktor ismét bebizonyította, hogy még egy rövid sajtótájékoztató erejéig sem képes leplezni antidemokratikus nézeteit. Hozzátette: bár sok vitájuk van a CDU-val, abban teljesen egyetértenek, hogy a jövő Európája szociális, keresztény és liberális értékeken alapul.

Az MSZP üdvözli Angela Merkel kiállását a szociális, keresztény és liberális értékek mellett - írta a pártelnök, megjegyezve: aki ezeket az értékeket megtagadja - legyen az akár a magyar miniszterelnök -, "a holnapi meleg ételt, a tudáshoz való hozzáférést, gyermekeink boldogulásának esélyét tagadja meg".

Tóbiás József szerint csak jóléti állam működhet demokratikusan Európában, és a társadalom többségének gyarapodása nélkül elképzelhetetlen Magyarország tartós visszatérése a demokrácia útjára. A demokratikus államberendezkedés alapja tehát nem elsősorban a liberális vagy illiberális értékrend, hanem a társadalom többségének jóléte - összegezte álláspontját a szocialista pártelnök.

LMP: Orbán Viktor fogadja meg Angela Merkel tanácsait!

Az LMP szerint Orbán Viktor miniszterelnöknek meg kellene fogadnia Angela Merkel német kancellár szavait: diverzifikálnia kellene az energiaellátást, partnerként kellene kezelnie a civileket, és észre kellene vennie, hogy saját pártcsaládjában sem fogadja osztatlan egyetértés az illiberális demokráciával kapcsolatos álláspontját.

Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke hétfői budapesti sajtótájékoztatóján reagált a Magyarországon tartózkodó német kancellár és a magyar miniszterelnök közös sajtótájékoztatóján elhangzottakra.

Az ellenzéki politikus azt mondta: sajnálattal tapasztalta, hogy Orbán Viktor az energetika terén kitart az Oroszországtól való függés, sőt annak erősítése mellett, annak ellenére, hogy Angela Merkel a több lábon állás szükségességére hívta fel a figyelmét. Mind a lakosság érdekei, mind az ország szuverenitása és a fenntarthatóság is ezt kívánná - tette hozzá.

Szél Bernadett fontosnak ítélte, hogy a miniszterelnök hitet tett az ukrán konfliktus békés rendezése mellett, de azt is fontosnak tartja, hogy az ország részese legyen a szankciós politikával kapcsolatos egységes európai fellépésnek.

Fennmaradt a két vezető politikus közti véleménykülönbség a demokráciával kapcsolatos kérdésekről – vélekedett az LMP-s képviselő, hangsúlyozva: Orbán Viktor illiberális demokráciával kapcsolatos álláspontját saját pártcsaládjában sem fogadják egyetértéssel. Szél Bernadett azzal kapcsolatban, hogy a német kancellár szóba hozta az ellenzék, a civilek vagy a média szerepét Magyarországon, kijelentette: a civileket partnerként kell kezelni.

DK: Orbán formailag szánalmasan, tartalmilag hazugan nyilatkozott

A Demokratikus Koalíció szerint Orbán Viktor miniszterelnök formailag szánalmas, tartalmilag pedig hazug nyilatkozatot adott az Angela Merkel német kancellárral közös hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján.

Molnár Csaba, a DK alelnöke saját sajtótájékoztatóján a magyar kormányfő és a német kancellár találkozója kapcsán azt mondta, hogy "egy megszeppent kisfiút láthattunk a tanár néni oldalán". Hozzátette, hogy Orbán Viktor tartalmilag nem sokat mondott, de biztosan hazudott, amikor arról beszélt, hogy a gazdasági válság során - Görögországot is megelőzve - Magyarországon volt az első csőd. Az EP-képviselő szerint a miniszterelnök ezzel nyilvánvalóan a 2010 előtti kormányokra próbált mutogatni, "megpróbálván átverni ezzel az ócska hazugsággal német partnerét".

Emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor 2010 nyarán, frissen kinevezett miniszterelnökként még azt nyilatkozta az ATV-nek, hogy Magyarország sokkal jobb állapotban van, mint az európai uniós államok egy jelentős része.

Az ellenzéki politikus azt is megjegyezte, hogy a német kancellár a tőle megszokott udvariassággal és visszafogottsággal, "nem hangosan, de nagyon egyértelműen" bírálta a magyar kormány teljesítményét. Jellemzőnek nevezte, hogy Angela Merkel nem a kabinetnek, hanem a magyar népnek mondott köszönetet, "ezzel is próbálván érzékeltetni, (...) hogy a magyar nép és a magyar kormány nem esik egybe".

Véleménye szerint a kancellár világos bírálatot fogalmazott meg amiatt, hogy Magyarországon nincs rendben az üzleti-befektetési környezet, kívánnivalót hagy maga után a média helyzete, a civilekkel való bánásmód valamint a kormány ellenzékkel szembeni viselkedése.

Molnár Csaba azt is kijelentette: egyértelműen látszódott, hogy a két ember teljesen mást gondol a világról, a demokráciáról, a befektetésekről és az EU legfontosabb - Magyarországot vagy Németországot is érintő - ügyeiről.

Az alelnök külön kiemelte, hogy Angela Merkel egy kérdésre azt mondta, az illiberális szóval a demokráciával összefüggésben nem tud mit kezdeni. A kancellár is azt gondolja, hogy nem létezik illiberális demokrácia - értelmezte az elhangzottakat az EP-képviselő.

A sajtótájékoztatón történteket összefoglalva Molnár Csaba azt mondta: a látogatás Magyarországnak nem hozott semmit és nem oldotta a kormány európai elszigeteltségét sem, hanem "még egyértelműbben világossá tette, az európai demokraták klubjában Orbánéknak nincs helye".

A politikus szerint Vlagyimir Putyin közelgő látogatása tovább fogja rontani ezt a helyzetet, mert a Krím "orosz erőszakos megszállása óta" az orosz elnököt egyetlen európai vezető sem fogadta saját fővárosában. "Egy háborús agresszort Európában nem fogadnak, csak Orbán Viktor" - jelentette ki.

Molnár Csaba a találkozó előzményeire is kitért és a világ legtermészetesebb diplomáciai eseményének nevezte, hogy két uniós tagállam vezetője valamelyik ország fővárosában találkozik. Szavai szerint az esetből mégis "ilyen hatalmas hacacárét" csinál a magyar kormány, ugyanis ha Magyarországon "nem egy értelmetlen szabadságharcot folytató" kabinet működne, akkor minden héten előfordulnának hasonló találkozók. A politikus úgy fogalmazott: azért csinálnak belőle ekkora műsort, mert az elmúlt öt évben képtelenek voltak jelentős európai vezetőt Magyarországra hozni.

Bírálta azt is, hogy a rendőrség által korábban tudomásul vett demonstrációt hétfőn reggel mégis megtiltották, "igazi orbáni módra korlátozván a sajtó- és a szólás szabadságát" - fogalmazott.

Furcsának nevezte azt, hogy sajtóértesülések szerint Angela Merkel "nem volt hajlandó" Orbán Viktorral együtt találkozni a zsidó szervezetek vezetőivel.

Együtt: Orbán Viktor tovább távolítja Magyarországot Európától

Az Együtt szerint azzal, hogy Orbán Viktor nem fejezi ki elkötelezettségét az európai értékközösség iránt, tovább távolítja Magyarországot Európától, ahová ezer éve tartozik.

Hajdu Nóra, az Együtt külügyi szakpolitikusa és elnökségi tagja ezt hétfőn közölte a magyar kormányfő és a német kancellár sajtótájékoztatójára reagálva.

Az ellenzéki párt felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, fogadja meg német kollégája tanácsát, és lássa be, hogy egy demokráciában fontos szereplő az ellenzék, a civil társadalom és a média is. Ezt az Együtt szerint úgy mutathatja meg, hogy a legfontosabb kérdésekről társadalmi egyeztetést folytat, és nem erőből nyomja át a parlamenten az újabb és újabb jogszabályokat. Nem szelektív büntetőadókat vezet be azon médiumok ellen, akik neki nem tetsző témákkal foglalkoznak, és nem titokban, minden előzetes egyeztetés és komoly hatástanulmány nélkül ír alá szerződést Paks2-ről, és a hozzá kapcsolódó orosz államkölcsönről - sorolta az ellenzéki politikus.

Hajdu Nóra megjegyezte: Orbán Viktor halad tovább a "tusványosi tévúton", ismét arról beszél, hogy a demokrácia nem szükségszerűen liberális. Számára nyilvánvalóan kijózanító Merkel kancellár válasza, miszerint az "illiberális demokráciával nem tud mit kezdeni". Mi sem, ugyanis illiberális demokrácia nem létezik - közölte.

A Ford Kuga felszereltségi listáján számos újdonság jelenik meg, többek közt a szabadidő-autó eddigi legerősebb dízel hajtáslánca.A Kuga dízel- és benzinmotorjainak fontos fejlesztései közt a CO₂-kibocsátás csökkentése is szerepel, emellett pedig számos modern, az üzemanyag-fogyasztást és a károsanyag-kibocsátást tovább mérséklő technológia is alapáron jelenik meg az autóban, például az Auto-Start-Stop rendszer és az Aktív Hűtőrács.