Merkel;tüntetés;Orbán;

Fotó: A netadó elleni tüntetésre összegyűlt tömeg/Népszava

- Tavasz jön – Orbán megy!

Elég volt! Elég Orbánék új adóiból és megszorításaiból! Elég az útdíjból! Elég volt az embereket elszegényítő politikából! Elég volt a demokrácia lebontásából! Nem engedjük, hogy a hatalom már a tüntetéshez való jogainkat is korlátozza! - ezekkel a felkiáltásokkal invitált tüntetésre a Tavasz jön – Orbán megy! Facebook csoport vasárnap 16 órára. A Merkel német kancellár hétfői látogatása elé időzített demonstrációra a közösségi portálon előzőleg több mint 14 ezren jelezték részvételi szándékukat, a helyszínről érkezett információk szerint azonban ennél jóval kevesebben, 2-3 ezren jelentek meg a Kossuth téren. 

A tüntetés meghirdetői azzal indokolták az időzítést, hogy a német kancellárnak, Orbán Viktor, illetve a Fidesz európai pártcsaládja legbefolyásosabb politikusának látogatása jó alkalom megmutatni: Orbán Viktor nem egyenlő Magyarországgal. Magyarország nem kér Orbán maffiaállamából és antidemokratikus kormányzásából. A szervezők "technikai információként" azt is közölték: azért február 1-jére, Angela Merkel látogatása előttre időzítették a tüntetést, mert a német kancellár mindössze 5 órát lesz Budapesten, a látogatás pedig az intenzív munkaidőre esik, így sokan nem tudnának megjelenni a demonstráción.

Márpedig: 

"Az elmúlt 25 év hibáiból tanulni kell, de az első feladat, hogy leleplezzük és megtörjük Orbán maffiaállamát. Meg kell fékezni a korrupciót és a pénzünkből gazdagodó megélhetési politikusokat.Álljunk ki közösen az európai Magyarországért!" - szólt a mozgósítás.

Tüntetés percről- percre

16.07 perc: Megtelik a Kossuth tér, az ATV helyszínen lévő riportere szerint megjelent a tömegben Bokros Lajos, a MoMa elnöke is. A tüntetés időtartamát egy órásra tervezik, a demonstrációt a Himnusz indítja. Információk szerint ellentüntetés is lesz az egyik, a térre becsatlakozó utcában. 

A maroknyi ellentüntető élén az Origo tudósítója Budaházy Györgyöt ismerte fel. A szélsőjobb népszerű figurája azt hangoztatta, hogy ki kell lépni az EU-ból, mert az nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A tüntetők "Nácik haza" bekiabálással reagáltak. 

16.15 Megszólal a Himnusz. Az ATV felvételén az látszik hogy az összegyűlt tömeg betölti a Kossuth teret, a megjelentek áhítattal éneklik a Himnuszt, majd Gulyás Balázs (Százezren az internetadó ellen Facebook-csoport) megkezdi beszédét, felsorolva a vidéki tüntetések helyszínét. Szavait taps és éljenzés fogadja.  A korábbi tüntetésekről ismerős, Orbánt és rezsimjét kritizáló szöveg egyik újnak mondható eleme az éppen most publikált politikusi vagyonnyilatkozatok, illetve az abban (is) olvasható gyarapodás volt, összevetve az ország helyzetével, a szegények számának növekedésével. 

"Orbánt meggyőzni a változásról nem lehet, ezért is fontos, hogy ne legyen kétharmada a parlamentben. És erre meg is van a remény" - zárta beszédét Gulyás Balázs, majd felkonferálta a közelgő veszprémi választás ellenzéki "kulcsfiguráját", Kész Zoltánt.

16.20. Kész Zoltán megkezdi beszédét. A február 22-i időközi országgyűlési választáson a fideszes Némedi Lajos kihívója, a baloldal által támogatott független jelölt beszédében megígérte: le fogja győzni a Fideszt. Annak ellenére, hogy szavai szerint "gusztustalan ellenkampányt" indítottak ellene. (kiabál a tömeg: elég volt!)

16.32 Kész Zoltán bejezte a beszédét, hosszasan zúg az "Orbán takarodj!" 

16.34 Színpadra lép Székely Sándor. ( Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke) aki egy kis történelmi visszatekintéssel kezd, majd arról, a tömeget indulatba hozó tényről beszél, hogy manapság egyre több fiatal dönt úgy, hogy elhagyja Magyarországot. (Az ATV, a tömeget pásztázó kameráján az látszik, hogy a hallgatóság inkább középkorú, illetve idősebb emberekből áll.) Székely Sándor szól is az idősebb generációhoz, szavai szerint ugyanis a Fidesz uralta jövő sötét víziójában - számos egyéb drámai következmény mellett - az látszik, hogy a nyugdíjak is elértéktelenednek, már ha egyáltalán lesznek. A beszéd végefelé a Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke tettekre buzdít, vagyis: mindenkinek tennie kell azért, hogy az Orbán rendszer megbukjon. (beszéd végén a tömeg: "Orbán takarodj!") 

16.40 Heller Ágnes kezdi meg gyújtó hangú beszédét. A 85 éves filozófus a fiatalokat megszégyenítő lendülettel fog bele a követelések felsorolásába, valamennyinél hangos és az egyetértést kifejező dudaszó a válasz a tömegből. Miközben a romáknak és a bevándorlóknak is egyenlőséget, igazságot és méltányos bánásmódot követel, a dudaszó pontosan olyan intenzitással felel, mint a többi, legfőképpen a demokratikus értékeket követelő szavakra.  (tömeg skandál: Európa! Európa!)

16.50 Kis, a közvetítésen nem látható közjátékkal - nevetgélnek a tömeg első soraiban - színpadra lép Hammer Ferenc (médiakutató, az Oktatói Hálózat tagja) aki olyan intenzív ordítással fog bele a beszédbe, hogy 1. alig lehet érteni, 2. még ma este sürgős gégészeti beavatkozásra lesz szüksége, 3. még Gyurcsány Ferenc szokásos szintjét is túlordítja. Amennyire az artikulátlan ordításból kihámozható, Hammer - híven szakmájához - beszél az RTL klubos anomáliákról, valamint Székely Sándorhoz hasonlóan tettekre, a politikában, közéletben való részvételre buzdít mindenkit.

17.00 Talán az iméntieket ellensúlyozandó az utolsó felszólalóként színpadra lépő  Vajda Zoltán (60 ezren a MAGÁN nyugdíjukért Facebook-csoport) tagoltan fog bele a beszédbe, amit a tömeg azonnal hosszas "Orbán takarodj"-al jutalmaz.  Ami a beszéd érdemi részét illeti, a szokásos Fidesz-bűnök felsorolása mellett Vajda Zoltán Merkel asszonynak is üzent - aktualizálva a tüntetést - miszerint vegye komolyan, hogy Orbán mit művel Európában. A kezdeti tagolt mondatok után egyre inkább crescendo-ra váltva, a szintén gyújtó hatásúnak szánt beszéd leginkább egy televíziós hittérítő lelkesítő hangján szólt a tömeghez, hosszasan sorolva az előttük álló feladatokat. Azzal az ígérettel, hogyha szót fogadnak, ha nem félnek, ha mindent megtesznek, ha kitartanak, stb. el lehet kergetni az Orbánt.

17.20 A tüntetés egy elronthatatlan epizóddal, az Európa himnuszának mondott Beethoven remekművel, az Örömódával zárult.

Ahogy a nepszava.hu már tegnap megírta,  a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője fokozott ellenőrzést rendelt el vasárnap 0 órától 24 óráig a főkapitányság illetékességi területén. A közlemény szerint a fokozott ellenőrzés célja a megye területén történő balesetek megelőzése érdekében az ittas vagy bódult állapotban vezetők kiszűrése, a szabályszegő járművezetők intézkedés alá vonása, a gyalogosok és a kerékpárosok közúti közlekedésére vonatkozó közlekedési szabályok betartása, a passzív biztonsági eszközök használatának, valamint a járművek műszaki állapotának ellenőrzése - olvasható a police.hu-n. Az intézkedés keretében a rendőrök igazoltathatnak embereket, ruházatukat, járművüket átvizsgálhatják, a közbiztonságra veszélyt jelentő eszközöket, anyagokat lefoglalhatják. A közlemény a fokozott ellenőrzés kapcsán egy szóval sem utalt a vasárnapra meghirdetett demonstrációra.

A budapesti Kossuth térre meghirdetett tüntetésen kívül több megyeszékhelyen és nagyvárosban, valamint külföldi helyszíneken is tüntettek. Békéscsabán mintegy száz résztvevő volt jelen a demonstráción. A kifeszített magyar zászló előtt nyolc felszólaló, köztük MSZP-s és liberális politikusok tartottak rövid beszédet, amelyben a szegénység növekedését, a szociális jellegű támogatások megszüntetését, illetve szigorítását emlegették fel. Székesfehérváron a városháza előtti téren mintegy kétszázan gyűltek össze. A háromnegyed órás megmozduláson ott voltak az MSZP, a DK és az Együtt – A Korszakváltók Pártja helyi politikusai, illetve a devizahitelesek székesfehérvári csoportjának képviselői is.

lásd még:  http://nepszava.hu/cikk/1047113-eleg-volt--kormanyellenes-tuntetes-kepekben

Az LMP törvényjavaslatot nyújt be azért, hogy a kertészetek vasárnap is nyitva tarthassanak, az ellenzéki párt szerint ugyanis tévedés volt a Fidesz részéről, hogy ezeket a vállalkozásokat is egy kalap alá vette a kiskereskedelem egészével.