Soha nem látott érdeklődés fogadta tegnap a Magyar Birkózó Szövetség (MBSZ) tisztújító közgyűlését, ahol arról döntöttek, ki irányítja öt éven keresztül a sportágat. Az esemény egy órás késéssel kezdődött, elsőként a mandátumvizsgáló és a jelölő bizottság tagjainak megválasztására került sor, majd a két elnökjelölt, az Új-Szövetség színeiben induló, a kormány rezsicsökkentéseit irányító Németh Szilárd és az 1992 óta a szövetséget irányító Hegedüs Csaba 15-15 percben tartotta meg kortesbeszédét.
Elsőként a fideszes országgyűlési képviselő szólhatott, aki a nemrég elhunyt Buzánszky Jenő pénteki temetése apropóján egyperces néma tisztelgésre kérte meg a jelenlévőket, majd programját ismertette. Kiemelte az utánpótlás fontosságát, mint mondta: sürgősen óvodás programot kell bevezetni, az iskolákba be kell vinni a sportágat, hogy a fiatalok a birkózást válasszák. Megjegyezte, most nem látszik, hogy az utánpótlásból kik lesznek a méltó követői Bácsi Péternek vagy Lőrincz Tamásnak, azaz a riói olimpia után kik hozzák majd az eredményeket négy vagy nyolc év múlva.
Külön kitért az életpályamodell bevezetésének szükségességére, egy olyan rendszerre, mely kisgyerekkortól egészen életük végéig végigkíséri, segíti a sportolókat. A létesítményhelyzet javítását is elsődleges feladatnak nevezte, hogy a fiatalok ne beázó, lerobbant termekben dolgozzanak, s egyáltalán, hogy ne riassza el őket a közeg.
Az olimpiai bajnok Hegedűs Csaba gyorsan leszögezte, hogy szerinte hibás döntés lenne leváltani a mostani vezetést, mert szerinte ez egy „jó csapat”, mely nem csupán másfél éve, hanem hosszú évek óta dolgozik sikeresen. A versenyzők eredményesek, tavaly ketten álltak a világranglista élén, az idén Bácsi Péter első, míg a Lőrincz-testvérek egyaránt harmadikok. Majd kihívójának a felvetéseire reagált: úgy fogalmazott, az utánpótlással nincs baj, az elmúlt évek eredményei is ezt bizonyítják. Mint mondta: amíg Európában az országok többsége visszaesett eredményességben, addig a magyaroknál felfelé ívelő pályán van. A gyerekek bevonásával kapcsolatban úgy reagált, hogy 700 óvodás igazoltak le, s a szakosztályok kaptak videóanyagot is a képzésükhöz.
A közgyűlésen tapintani lehetett a feszültséget. Hegedüs Csaba elnöki jelölésénél kisebb vita támadt a szavazatokat illetően. A háromszoros világbajnok, olimpiai ezüstérmes Komáromi Tibor, aki az ellenzéki Új-Szövetséget képviselte, azt nehezményezte, hogy a bizottság két tagja a jelölések összeszámlálásánál két különböző eredményt kapott (67 és 64), ezért új szavazást javasolt. A bizottság elnöke nem tett eleget a kérésnek, mint mondta: a 64 szavazat is elegendő az elnöki pozíció indulásához.
A választás végül rendben lezajlott. A küzdelmet a kihívó, Németh Szilárd nyerte, aki a 125 szavazatból 70 voksot zsebelt be, míg ellenfele, Hegedüs Csaba maradását 55-en támogatták. Szőnyegen tehát a rezsibiztos.
Mindenhol irányítana
A szavazás végeredményének kihirdetését követően exkluzív interjút adott lapunknak a frissen megválasztott birkózó-elnök, Németh Szilárd.
- Hogyan értékeli a sikert?
- Nagyon bíztunk a győzelemben. Az eredmény is azt tükrözi, amire számítottunk: szoros, sportszerű küzdelem volt. Ugyan 70 szavazatot kaptam, de 125 voks érdekében szeretnék dolgozni.
- Milyen változásokat tervez az elkövetkezendő öt évben?
- A programunkban három nagyon fontos elem szerepel. Az egyik az életpályamodell megteremtése. Ettől azt várjuk, hogy sokkal többen választják majd a birkózást. Az óvodáskortól szeretnénk eljutni odáig, hogy akik valamilyen fényes éremmel térnek haza világversenyekről, azokat visszavonulásuk után is támogatni tudjuk. A másik nagy elem a feltételek biztosítása, fejlesztése. Elsősorban a birkózótermek rendbetételét és új létesítmények létrehozását szeretnénk elérni. A harmadik fontos feladatunk az egész szövetség megújítása.
- A győzelemnek köszönhetően, unatkozni nem fog. Országgyűlési képviselő, a Csepeli BC vezetője és ön lett a Magyar Birkózó Szövetség elnöke. Mindegyikre százszázalékosan tud majd összpontosítani?
- Úgy gondolom, nem jelenthet problémát. Nagyon sok segítőm van a Parlamentben és a szövetségben is. Ezért létezik az elnökség, hogy ők is részt vegyenek a munkában. Eddig ez nem volt jellemző. Ezen szeretnék változtatni, hogy kollektív testület tudjon dolgozni a magyar birkózás felemelkedésén.