Európai Bizottság;Jean-Claude Juncker;Sziriza.;Független Görögök;Alekszisz Ciprasz;

- Brüsszel nem akar adósságleírást

Tegnap bemutatta új kormányát Alekszisz Ciprasz. A vasárnapi választáson győztes Sziriza elnöke hétfőn tette le a hivatali esküt. Ciprasz Janisz Varufakiszt nevezte ki pénzügyminiszternek, ami jó hír lehet a hitelezők számára.

Nem radikális személyiségről van szó, aki egyértelműen a piacgazdaság híve. Iskoláit Nagy-Britanniában, illetve Ausztráliában végezte. Az Athéni és a Texasi Egyetem vendégelőadója. Egyértelműen támogatja a görög euró megtartását, s tisztában van azzal: bármilyen más pénznemet vezetnének be hazájában, azt brutális mértékben le kellene értékelni.

A védelmi miniszter a kisebbik koalíciós partner, a Független Görögök (Anel) nevű nacionalista párt vezetője, Panosz Kammenosz lesz. Az Ekathimerini értesülései szerint a pártelnök azzal a feltétellel lépett koalícióra a Szirizával, hogy a győztes tömörülés nem vonja kétségbe az Anel legfontosabb törekvéseit. Ezek között első helyen áll, hogy ne jöjjön létre megállapodás Szkopjéval Macedónia nevéről. Az Anel azt is követelte, hogy állítsák meg az állam és az ortodox egyház szétválasztását célzó folyamatot.

Minden korábbinál egyértelműbb üzenetet küldött az Európai Unió az új görög kormánynak: adósságleírásról márpedig szó sem lehet. Jerome Dijsselbloem, az euróövezeti csoport vezetője utalt arra, hogy már eddig is több engedményt adtak Athénnak a visszafizetés futamidejének meghosszabbításával és a kamatok csökkentésével.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke azt közölte, nem kell kapkodniuk egy adósságleírással kapcsolatos döntés kapcsán, s Görögországnak teljesítenie kell vállalásait. Szintén úgy vélte, nincs szükség adósságelengedésre, mert az ország jól jár az alacsony kamatokkal és a meghosszabbított futamidővel. Dicsérettel illette a gyors kormányalakítást.

Elmar Brok, az Európai Parlament külügyi bizottságának elnöke is világossá tette, nem szavaznák meg az adósságleírást. „Ezzel teljesen ellentétes üzenetet küldenénk” – hangoztatta. Elfogadhatatlannak nevezte a reformok esetleges leállítását is. Jelenleg a görög államadósság a GDP 175 százaléka körül van, miközben az uniós elvárás 60 százalék. A magánhitelezőknek, így a bankoknak, három éve már 50 százalékos adósságleírást kellett elszenvedniük.

A Facebook közösségi portál szolgáltatása több nemzetközi hírügynökség jelentése szerint a világ számos régiójában közel egy óra időtartamra elérhetetlenné vált kedden.