Jobbik-Konzervatívok;LMP;terrorellenes egyeztetés;

FOTÓ: MTI, Kovács Tamás

- Csak a Jobbik fogadta el az LMP meghívását

Érdemi egyeztetés nélkül ért véget az LMP által kezdeményezett ötpárti találkozó a terrorellenes fellépéshez kapcsolódóan, mivel azon a kezdeményező párt tagjain kívül csak a Jobbik képviselője jelent meg kedden.

A megbeszélésen a terrorizmus elleni szakmai egyeztető fórum feladatairól tárgyaltak volna.
A találkozót követően Schiffer András, az LMP társelnök-frakcióvezetője újságíróknak azt mondta: a Fidesz szerinte nem a terrorizmus, hanem a bevándorlás ellen veszi fel a harcot. Közölte, azért tartották fontosnak a fórum feladatkörének pontosítását, mert mihelyt megállapodtak a felállításáról, „ahogy kitettük a lábunkat az egyeztetésről, Rogán Antal (Fidesz-frakcóvezető) és Harrach Péter (KDNP-frakcóvezető) már a sajtószabadság korlátozásáról kezdtek beszélni”.

Schiffer András hangsúlyozta, pártja nem lesz partner ahhoz, hogy a terrorizmus elleni küzdelem farvizén ilyen korlátozásokat tegyenek. Kijelentette: nem fognak részt venni a szakmai egyeztető fórum munkájában.

A szocialisták indoklására, miszerint azért maradtak távol, mert Magyarországon nincs terrorveszély, úgy felelt: pártja a kockázatokat kívánta megvitatni. Megjegyezte, bár a kérdésben a legnagyobb nézetkülönbség a Jobbik és az LMP között van, mégis ez a két párt tartotta fontosnak, hogy érdemben tárgyaljon a teendőkről.

A jobbikos Mirkóczki Ádám a távolmaradókról szólva azt mondta: a Fideszről „lehullt a lepel”, a kormánypárt egy "korrupció szőtte ámokfutás" után részben figyelemelterelésre, részben egy új ellenség keresésére használ fel egy nyugat-európai tragédiát. A szocialisták álláspontja pedig szerinte korábban sem volt őszinte.

Mirkóczki Ádám fontosnak ítélte egy minimumkonszenzus elfogadását a kérdésben, és megismételte: pártja szerint van összefüggés a bevándorlás és a terrorizmus között. Bár utóbbi még nem fenyegeti az országot, a kockázata megvan – jelentette ki a Jobbik képviselője.

Az egyeztető fórum felállításáról az öt parlamenti frakcióvezető állapodott meg január közepén, a terrorellenes fellépésről a Fidesz kezdeményezésére rendezett egyeztetésen.