Az eddig kormányzó Új Demokrácia csak 76 mandátumra tett szert. 17-17 képviselőt delegálhat a parlamentbe a neonáci Arany Hajnal és a centrista-technokrata To Potami („A folyó”). A kommunisták 15 képviselői helyre tettek szert, a Szirizához hasonlóan a hitelmegállapodást elutasító Független Görögök, valamint az eddigi koalíció kisebbik partnere, a Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) 13-at.
Alekszisz Ciprasz beszédében kijelentette, „történelmet írtunk”. Hozzátette, véget kell vetni a „szörnyű megszorítási politikának”. Kifejtette, „megvalósítható megoldásra” törekszik a hitelezőkkel, s hétfőtől „kemény munka” veszi kezdetét. „A megaláztatás és a fájdalom időszakának vége” – jelentette ki az ünneplő tömeg előtt. Fontos célnak nevezte a kiegyenlített költségvetés, valamint a saját konszolidációs program megvalósítását. Mint mondta, Görögország bemutatja saját reformterveit.
Arról nem tett említést, milyen megoldásra törekszik a hitelezőkkel, csak annyit közölt, hogy be akarja gyógyítani a megszorítások okozta sebeket, s szociális összefogást akar hazájában. El kell kerülni a destruktív vitákat – hangoztatta. Az eredmény pedig azt jelenti, hogy hazája kikerül a megszorítások ördögi köréből.
Beismerte a vereséget Antonisz Szamarasz miniszterelnök, aki már az exit poll eredmányek bejelentése után gratulált Ciprasznak. Makosz Voridisz egészségügyi miniszter a televízióban emlékeztetett arra, hogy a párt akkor vette át az ország ügyeit, amikor Görögország az összeomlás szélén állt, mostanra azonban megteremtették a növekedés alapjait. Elismerte ugyanakkor, hogy hibákat is elkövettek. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az új kormány nem sodorja veszélybe Görögország euróövezeti tagságát.
Karolosz Papuliasz elnök ma bízza meg Alekszisz Cipraszt a kormányalakítási tárgyalások megkezdésével. A Sziriza elnöke három napot kap arra, hogy igazolja, képes kormányzó többséget felmutatni. Elképzelhető, hogy a Független Görögök kívülről támogatják majd kormányát, de elvileg az sem tűnik lehetetlennek, hogy a To Potamival jutnak megállapodásra Cipraszék a koalíció megkötéséről.
Az Európai Parlament szocialista frakciója felszólította a Szirizát, hogy Európa-párti kormányt alakítson. Gianni Pittella frakcióvezető ugyanakkor azt közölte, hogy a hitelmegállapodás újratárgyalása már nem számíthat tabunak. „A görögök egyértelműen az eddigi megszorítások vége mellett döntöttek” – hangoztatta.
Az Európai Néppárt ezzel szemben egyértelműen az eddigi vállalások megtartására szólítptte fel Athént. „Európa akkor marad szolidáris Athénnal, ha megtartják a szerződések pontjait” – fejtette ki Manfred Weber frakcióvezető. Herbert Reul, a CDU/CSU EP-delegációvezetője a reformok folytatását követelte Görögországtól.
A baloldaliak frakciója üdvözölte az eredményt, s az első lépésnek nevezte arra, hogy „véget vessenek a politikai elit elszegényítési politikájának”.
David Cameron brit kormányfő szerint a görög eredménnyel nő a bizonytalanság Európában. Francois Hollande francia elnök ezzel szemben gratulált Ciprasznak a győzelméhez, s hozzátette, szorosabb együttműködésre törekszik Athénnal, amelynek célja a növekedés megvalósítása, s az eurozóna stabilitásának biztosítása. Johan Van Overtveldt belga pénzügyminiszter kifejtette, lát ugyan lehetőséget a görög hitelprogram újratárgyalására, de ez a mozgástér rendkívül kicsi.
A Sziriza legszorosabb külföldi partnere, a spanyol Podemos, amely akár megnyerheti az idei spanyol parlamenti választást, üdvözölte az eredményt. „A görögöknek végre igazi kormányfőjükl lesz, aki nem Angela Merkel képviselője” – közölte a baloldali radikális párt vezetője, Pablo Iglesias.
Gratulált Ciprasznak Werner Faymann osztrák kancellár. Kifejtette, kormánya konstruktív együttműködésre törekszik az új görög kormánnyal. Meggyőződését fejezte ki, hogy közös alapot találnak a munkanélküliség és a szegénység elleni küzdelemhez.
Thomas Oppermann, a német SPD frakcióvezetője további reformokat, a korrupció és az árnyékgazdaság elleni küzdelmet követelte Görögországtól. „Nyilvánvaló, hogy Németország szolidáris marad a görögökkel” – mondta el a Rheinische Postnak. Ugyanakkor emlékeztetett Athén nemzetközi kötelezettségeire is.
Az Európai Központi Bank kizárta, hogy szerepet vállaljon egy adósságelengedésben. Benoit Coueure igazgatósági tag emlékeztetett arra, hogy az ezzel kapcsolatos döntés nem az EKB illetékességébe tartozik. Ez politikai döntést igényel. Ehhez azonban az EKB nem akarja adni a nevét.