Az Iszlám Állam (IS) terrorszervezet miután lejárt az általa kiszabott határidő, a világhálóra feltett videó üzenetben tudatta, hogy lefejezték a 47 éves Jukava Harunát. Hetvenkét órát adtak a japán hatóságoknak és 200 millió dollárt követeltek a két férfiért cserében.
Harunán kívül a terroristák még túszként tartják fogva Goto Kendzsit is. Szabadon bocsátásáért ezúttal már nem pénzt kértek Japántól, hanem fogolycserét követeltek, a Jordániában fogva tartott Szandzsida Risavi szabadon bocsátását. Szadzsida Risavi egyike azon kevés nőknek, aki öngyilkos merényletre vállalkozott. 2005-ben, a jordániai Radisson Hotelben kellett volna felrobbantania magát férjével együtt, de ő túlélte, s bár azzal védekezett, hogy ő semmiről sem tudott, mindent a férje intézett, azóta börtönben van.
A Japánnnak szóló video üzenetben Goto Kendzsi egy fényképet tart a kezében, amelyen lefejezett társa látható. A fogoly Abe Sindzó miniszterelnökhöz intézi szavait, őt okolja a történtekért, s azt mondja, hogy az ő élete még megmenthető, amennyiben a nőt átadják az Iszlám Államnak.
A japán miniszterelnök felháborítónak nevezte a történteket, s leszögezte, országa nem enged a terroristáknak. Japán ugyan nem tagja az IS elleni nemzetközi katonai koalíciónak, de január közepén Tokió jelezte, hogy 200 millió – nem katonai jellegű – támogatást nyújt az IS ellen harcoló országoknak.
Az Irak és Szíria egy részét megszállva tartó, ott iszlám kalifátust kikiáltó terrorszervezet tavaly már több nyugati, amerikai, brit és francia túszt, - James Foleyt, Steven Sotloffot, David Hainest, Hervé Gourdelt, Alan Henninget és Peter Kassigot - is lefejezett, amiért országuk részt vesz a nemzetközi katonai koalícióban.
A japán kormány vasárnap reggel rendkívüli kormányülést tartott. Abe Sindzo elmondta, mindent megtesznek Goto Kendzsi életének megmentéséért. Hangsúlyozta, szombaton beszélt II. Abdallah jordániai királlyal, de nem mondta, hogy belemennek-e a fogolycserébe vagy sem.