Karikatúra;terrorizmus;muzulmán;Mohamed-karikatúrák;Charlie Hebdo;

Ezzel a karikatúrával vágott vissza az egyik muszlim a Charlie Hebdo rajzaira. FOTÓ: Daniel Munoz/Getty Images

- Húszezren egy karikatúra ellen - Megint tüntettek

Mintegy húszezren gyűltek össze Dagesztán fővárosában, hogy Mohamed prófétát ünnepelve tiltakozzanak a Charlie Hebdo című francia szatirikus hetilapban megjelent, és számos más európai lapban is közölt Mohamed-karikatúra ellen.

A mahacskalai főmecsetben a pénteki közös ima (Mavlid) után tartott akciót Ramazan Abdulatyipov, az észak-kaukázusi köztársaság elnöke felhívására tartották meg. Az Oroszországhoz tartozó Dagesztán elnöke a mahacskalai nagymecsetben azt mondta, a Mohamed-karikatúra a muzulmánellenes hangulat szítását szolgálja, és "azt akarja bizonyítani, hogy a muzulmánok terroristák, gyilkosok", de nem szabad felülni e provokációnak. Dagesztán lakosságának 90 százaléka muzulmán hívő.

Oroszország két másik észak-kaukázusi köztársaságában is voltak a napokban tiltakozó megmozdulások. Múlt szombaton Ingusföld fővárosában, Magaszban több mint húszezren tüntettek a karikatúra ellen. Hétfőn Csecsenföld fővárosában tartották a legnagyobb megmozdulást. Ott több mint egymillió ember részvételével zajlott nagygyűlés tiltakozásul a francia hetilapban megjelent karikatúrák és - mint a tüntetők fogalmaztak - a vallásos embereket ért sérelem ellen.

Csecsenföldön az iszlám szunnita ágának hívői vannak többségben, Ingusföldön is a szunnita irányzatú iszlám az uralkodó vallás, de jelen van az ortodox kereszténység is. Ramzan Kadirov csecsen elnök a Szeretjük Mohamedet! jelszóval rendezett nagygyűlésen elítélte, hogy "az európai újságírók és politikusok a szólásszabadság és a demokrácia hamis jelszavával a közönségességet, durvaságot hirdetik, és hívők millióinak vallási érzelmeit sértik meg". Oroszország azonban megakadályozza az Európát és más földrészeket átható negatív jelenségeket - hangsúlyozta. A január elején terrortámadás célpontjává vált Charlie Hebdo a hónap közepén karikatúrát közölt a muzulmán vallás alapítójáról,  Mohamedről, amelyet a szatirikus lap melletti szolidaritásból számos európai lap is megjelentetett.

A modern kommunikáció előnyeiről és hátrányairól írt Ferenc pápa a tömegtájékoztatás 49. világnapjára intézett üzenetében, amelyet a Vatikán pénteken közölt.